Herná konzola môže byť pre rodinu výhodnejšia ako počítač

Sondovali ste v už predajni, koľko by stál počítač pre vaše dieťa, ktorý by mal dostatočný výkon pre hranie aktuálnych herných titulov? Boli ste zdesení päťcifernými sumami, ktoré výrazne prevyšovali cenu počítača určeného na prácu v kancelárii? Predtým,

Sony už vzhľad svojej novej konzoly PlayStation 3 predstavila (nová konzola na snímke), predávať sa však začne až na jar, zatiaľ si záujemcovia musia vystačiť s PlayStation 2. FOTO - SITA/AP

Sondovali ste v už predajni, koľko by stál počítač pre vaše dieťa, ktorý by mal dostatočný výkon pre hranie aktuálnych herných titulov? Boli ste zdesení päťcifernými sumami, ktoré výrazne prevyšovali cenu počítača určeného na prácu v kancelárii? Predtým, než počítač kúpite, by ste preto mali zvážiť, či pre vaše dieťa náhodou nebude praktickejšia skôr herná konzola.

1. Herné konzoly sú špecializované počítače, skonštruované pre hranie hier a prevádzkovanie niektorých softvérov. Keďže nie sú také všestranné ako stolové počítače a ich výkon je odladený pre hry, ich cena je neraz prijateľnejšia ako cena herného počítača. Daňou sú však obmedzené možnosti použitia a vyhranenie pre konkrétne herné platformy

2. Konzoly prichádzajú na trh v dvoch vyhotoveniach - stolovom a vreckovom. Vreckové herné konzoly sú vybavené LCD displejom, prípadne dvoma, ktoré slúžia pre zobrazovanie priebehu hry. Rovnako majú zabudované reproduktory a výstup na slúchadlá. Stolové konzoly sa pripájajú k televíznemu prijímaču (prípadne monitoru) a reproduktorovej súprave. Záleží iba na vás, akými doplnkami prehĺbite svoj herný zážitok.

3. Na každej hernej konzole môžete hrať iba tie hry, ktoré boli pre konkrétny typ vyvinuté alebo upravené. Znamená to, že si niektoré hry jednoducho nezahráte iba preto, že neboli pre vami zvolenú konzolu určené. Naopak, nikdy nehrozí ako pri počítači riziko, že výkon nebude dostatočný a hra vám nebude fungovať k plnej spokojnosti.

4. Výrobcovia herných konzol používajú rôzne ochrany na to, aby bolo možné hrať iba hry, ktoré si legálne kúpite. Bežná hra stojí od 500 korún po niekoľko tisíc, ak sa ju však pokúsite kopírovať, bez špeciálnej úpravy konzoly nebude hrateľná. Výrobcovia zväčša po úprave neakceptujú záručné opravy a používateľ sa dostáva na hranu autorského zákona.

5. K herným konzolám je dostupné rôzne príslušenstvo. Môžete si kúpiť vibračné a polohovateľné herné ovládače, špeciálne ovládače pre letecké simulátory, zbrane, rôzne mikrofóny, kamery, švihadlá, herné dosky a iné exotické doplnky, ktoré podporujú interakciu. Ak chcete, aby dieťa konzola neomrzela prirýchlo, prezrite si, aká široká je ponuka príslušenstva.

6. Ak sa rozhodnete pre vreckovú konzolu. Počítajte s tým, že dieťa bude do istej miery závislé od stavu akumulátora (rovnako ako pri mobilnom telefóne), bude potrebovať puzdro na prenášanie, čistenie a drobné doplnky. Tie ochránia konzolu pred poškodením a naučia dieťa starostlivosti.

7. Ak máte v domácnosti iba jeden televízor v obývačke a rozhodnete sa pre kúpu stolovej konzoly, počítajte s pohromou. Obývačka sa premení na detský raj a vy si nebudete mať kde pozrieť ani len správy. Mladého "okupanta" skrotíte druhým televíznym prijímačom umiestneným v jeho izbe. Pozor na ozvučenie! Prílišný výkon reproduktorov by vás mohol vyrušovať, a tak investujte i do slúchadiel.

8. Je takmer nemožné rozdeliť herné konzoly do vekových kategórií používateľov.Neexistujú žiadne jasné kritériá, najlepšie sa zorientujete podľa toho, čo vám naznačia deti - záleží na tom, aké hry majú ľudia v okolí, s čím majú skúsenosti a čo je "in".

9. Najpopulárnejšou stolovou konzolou je PlayStation2. PS2 v základnej výbave okrem hrania hier umožňuje prehrávanie filmových DVD titulov, pričom si pre zvýšenie pohodlia možno dokúpiť dokonca i diaľkový ovládač. Konzola je následníkom predchodcu PS one a zvládne herné tituly určené pre seba i pre predchodcu. Zvukový výstup je analógový a stereofónny, pričom dostupný je aj digitálny šesťkanálový optický výstup, takže priestorový zvuk dodá hrám grády. Na Slovensku je oficiálne zastúpenie i podpora, takže máte záruku, že všetky problémy sú riešiteľné. Okrem detí sa pobavia aj ich rodičia - príslušenstvo ako SingStar (pre karaoke), EyeToy (kamera) či rôzne tanečné podložky rozvíria skupinovú zábavu. Ceny hier sa pohybujú od 900 do 2600 korún, pričom bazáre s lacnými titulmi nie sú ničím nereálnym.

10. Ak chcete malé deti uviesť do sveta hier, môžete využiť staršiu PS one. Môžete ju kúpiť za pár korún použitú, je pre ňu v obehu dostatok titulov pre nováčikov. Konzola navyše dokáže prehrávať videá vo formáte VCD a hudobné nosiče. Zaujímavým voliteľným príslušenstvom je prídavný LCD displej, takže sa dokážete zaobísť i bez televízora.

11. Druhou najpopulárnejšou stolovou konzolou je Xbox. Poskytuje o čosi vyšší výkon ako PlayStation 2 a tým dokáže ponúknuť pre hráča niektoré dokonalejšie tituly v plnom šesťkanálovom zvuku. Konkurenčná PS2 kompromisne obmedzuje v niektorých prípadoch zvuk na úkor grafiky na štandard Dolby Pro Logic II, aby používateľ nebol ukrátený o akciu a detaily. Táto konzola u nás nie je podporovaná, takže všetky hry pochádzajú zo sivého dovozu. Ceny hier sú podobné ako pri PS2, niektoré tituly sú však drahšie. Drobným problémom je prepojenie priestorového zvuku. Ak sa vám stereofónny výstup máli, budete potrebovať špeciálny kábel s vyvedeným digitálnym výstupom. Xbox umožňuje prehrávať DVD nosiče, samozrejme, iba za príplatok. DVD kit obsahuje senzor a diaľkový ovládač, všetka ostatná podpora už v konzole je. Výber hier zodpovedá vkusu Európanov, tituly sú veľmi blízke hráčom z PC platformy. Na Xbox existuje množstvo pirátskych úprav, ktoré ho umožnia premeniť na multimediálne centrum domácnosti - dokáže zo siete prehrávať DivX filmy, MP3 skladby, z internetu sa dá pristupovať k meteorologickým dátam a podobne. Minulý týždeň bola na americký trh uvedená nová verzia konzoly XBox 360, ktorá je skutočným multimediálnym centrom domácností s pripojením na internet a podporou HDTV štandardu.

12. Ďalšou alternatívou je Nintendo GameCube . V našich končinách však ide skôr o raritu ako rozšírenú platformu. Konzola používa 8 cm DVD disky pričom herné tituly sú zamerané hlavne na mladšiu vekovú kategóriu. Na prehrávanie DVD titulov však môžete zabudnúť.

13. Stolové konzoly s výnimkou GameCube umožňujú hrať hry i cez internet. V prípade PlayStation 2 je služba Central Station zadarmo. Pokojne si môžete zahrať proti spoluhráčovi zo susedného vchodu alebo i druhého konca sveta. V prípade služby Xbox Live ide o platenú službu - na Slovensku ju však nekúpite.

14. Herná konzola Nintendo DS je vybavená dvojicou displejov, dotykovým rozhraním a bezdrôtovým WiFi rozhraním. Herné tituly sú distribuované na pamäťových médiách s kapacitou 128 megabajtov a do úlohy vstupuje aj interakcia s okolím. Azda najmedializovanejšou hrou je Nintendogs (virtuálne šteniatko v štýle tamagochi), kde je vaším cieľom vychovávať psíka. Ak s konzolou prepnutou do režimu spánku prejdete v dosahu WiFi signálu okolo iného hráča, psí brechot vás na túto skutočnosť upozorní a vy môžete komunikovať a vymieňať si plemená. Konzola je kompatibilná s jej jednoduchšími predchodcami GameBoy Advance. Hry sú skôr orientované na ázijský trh, ponuka kvalitných titulov však existuje. K dispozícii je i režim multiplayer, kde môžu viacerí hráči hrať spoločne alebo proti sebe prostredníctvom WiFI spojenia a služby DS Download.

15. Spoločnosť Sony má v obehu vreckovú konzolu PSP. Teší sa širokej popularite vďaka širokým možnostiam použitia, ktoré nie sú obmedzené výhradne na hranie hier a pomerne veľkému displeju osadeného do precízne vypracovaného tela. Mobilné multimediálne centrum si poradí so skladbami vo formátoch MP3 alebo ATRAC, prezerať si na nej môžete digitálne fotografie, a nechýba ani podpora pre video vo formáte MPEG4. Na internete nájdete mnoho rôznych projektov, medzi ktorými nechýba webový server, rôzne prehliadače a podobne. Výhodou je zabudované WiFi rozhranie. Herné tituly sú distribuované na diskoch UMD s kapacitou 1,8 gigabajtu, pamäťovým úložiskom sú karty formátu Memory Stick PRO Duo. Hráči si na tejto konzole pochvaľujú kvalitný displej a analógový ovládač hier.

16. Kombináciou mobilného telefónu a vreckovej konzoly vznikol projekt Nokia N-gage. Novší model (avšak ochudobnený o FM tuner a MP3 prehrávač) N-gage QD nájdete na pultoch predajní. Vrecková konzola ponúka výkon pre 3D hry dodávané na MMC kartách, ktoré sa dajú za chodu meniť. Nechýba podpora IM komunikácie, možnosť práce s elektronickou poštou či prehliadač wapových stránok. S okolitým svetom sa okrem GSM/GPRS siete spojíte i bezdrôtovým Bluetooth rozhraním.

17. Na niektoré herné konzoly sú dostupné i emulátory. Umožnia vám hrať hry určené pre iné platformy alebo oživiť staré herné tituly z éry 8-bitových počítačov. Zaujímavosťou je i stolový prehrávač Orava DVD 505, ktorý obsahuje zabudovaný emulátor pre staré 8-bitové tituly a dvojicu herných ovládačov.

18. Nezabúdajte na to, že hranie hier prináša pozitíva i negatíva. U detí sa rozvíja vnímavosť, logika a reflex, pestuje sa trpezlivosť. Ak sa však hráč stane obeťou svojej záľuby a úplne nerozumne preťažuje svoj organizmus nevhodnými návykmi, výsledkom môže byť i ujma.

Koľko zaplatíte za konzolu?

 • PS One 1500 Sk za ojazdený exemplár
 • PlayStation 2 6200 Sk
 • X-Box 7500 Sk
 • Nintendo GameCube 3900 Sk
 • PSP 9800 Sk
 • Nintendo DS 5200 Sk
 • Nokia N-gage QD 6500 Sk
 • Nokia N-gage 6000 Sk

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 3. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 2. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 3. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 4. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 5. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 6. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 7. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 8. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 9. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 10. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 9 768
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 847
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 922
 4. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 245
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 5 433
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 4 959
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 109
 8. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 3 975
 9. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 2 685
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 2 631

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Polícia zasahovala u kotlebovcov, prehľadala Mizíkovu kanceláriu

Poslanec je obvinený z extrémistických trestných činov.

Sľuby sa iba sľubujú? Čo všetko politici naozaj splnili

Spúšťame Sľuby.sme.sk. Skontrolujeme (ne)splnené záväzky politikov a úradov.

DOMOV

Areál bývalej nemocnice na Patrónke získal Eset

Softvérová firma dala za pozemok vyše 26 miliónov eur.

EKONOMIKA

Nezmyselné zákazy aj bezbrehé rozdávanie. Príklady, kedy Smer pochybil

Prijatých bolo veľa nezmyselných zákonov.

Neprehliadnite tiež

Nový výskum kostí mastodonta môže prepísať históriu človeka

Kontroverzný výskum tvrdí, že Ameriku osídlili predkovia ľudí o 100-tisíc rokov skôr ako sa doteraz myslelo.

Osobný asistent Amazonu začne pomáhať s výberom outfitov

Alexa už nebude spracovávať iba zvuk, ale aj obraz.

OBJEKTÍV

Sonda Cassini sa opäť spojila so Zemou. Poslala prvé blízke zábery Saturnu

Po strate komunikácie sa sonda opäť spojila so Zemou a zasiela prvé údaje.

Z plastových fliaš sa dajú postaviť mosty, prístrešky aj nábytok

Plastové fľaše netreba vždy vyhazdovať, sú oveľa pevnejšie, ako by ste od nich očakávali.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop