D-Day - ďalšie vylodenie v Normandii

6. jún 1944, nazývaný ako deň D. Najväčšia obojživelná operácia v histórii ľudstva. Krviprelievanie a neľútostný boj spojeneckých vojsk na plážach s kódovými označeniami Sword, Juno, Gold, Omaha a Utah. Udalosť, vďaka ktorej bola oslobodená polovica Európ

y. Vy ste tam neboli? Práve teraz máte šancu ocitnúť sa v centre diania operácie Overlord. Poďakujte vývojárskemu týmu Digital Reality, ktorý pre všetkých nadšencov a fanúšikov taktických vojnových stratégií pripravil hru s názvom D-day.

Odkaz Druhej Svetovej vojny je stále aktuálny a je to dobre, nemali by sme predsa zabudnúť na takú dôležitú udalosť. Všetko to krviprelievanie má ale aj druhú stránku. Sú ňou toľké taktické možnosti, jednoducho radosť pre stratéga, za ktorú môžeme vďačiť jedinečnému čaru, ktoré nebolo ovplyvnené nukleárnymi zbraňami, lasermi a podobnými prkotinami. Všetko toto drží pri monitoroch mnohých ľudí, ktorí trávia dlhé noci oslobodzovaním Európy v koži ruských alebo spojeneckých vojsk, poprípade sa snažia vyrovnať púštnej líške Rommelovi na čele Afrika Korps. Nečudo, že autori počítačových hier po téme WW2 tak často siahajú. Kto to všetko vlastne začal, celú tú mániu vo vytváraní takýchto hier? Sudden Strike? Alebo až neskôr Blitzkrieg? Alebo to bola úplne iná hra? Táto otázka bude dôležitá až neskôr, teraz nám stačí vedieť, že autori D-day sa týmito hrami takpovediac inšpirovali. Neverte mi, klamem ako pinokio, D-day je ako cez xerox pretiahnutá hra. Vadí to však tým ľudom, ktorí tieto hry hrajú?

D-day okrem slušnej kopy pomerne rôznorodých misií, ktoré sa však v celku podobajú na balík misií obsiahnutých v akejkoľvek inej stratégii, obsahuje aj celkom slušnú kopu informácií o udalostiach z Druhej Svetovej vojny. Ku každej misii máte k dispozícii veľmi bohatý historický podklad s obrazovým materiálom. Na začiatku každej z nich sa pokocháte enginovou animáciou, ktorá má snahu podobať sa filmom, ktoré boli natočené priamo na bojisku. Dojem pokazenej a starej kamery, roztrasenej ruky a nekvalitného čiernobieleho filmu vás vtrhne priamo do deja operácie Overlord. Ako vrchný veliteľ jednotlivých operácií máte na starosti prípravu na spomínanú akciu, jej priebeh a dodatočné operácie spojené so stabilizáciou v regióne. V D-day budete hrať výlučne a jedine za spojenecké sily, čo je podľa mňa dosť pochopiteľné. Vašimi rukami prejde množstvo rôznorodých jednotiek, ktoré sa líšia svojou výzbrojou a vlastnosťami. Scout, sniper, sapper, rifleman, machinegun, medic atď. Po stručnom výpise vojakov, ktorí sú vám k dispozícii, pokračujeme rôznymi tankami americkej výroby, viacúčelovými vozidlami, džípmi atď. Ak to vaše strategické chúťky potrebujú a okolnosti umožňujú, dovolí vám hra siahnuť aj po airstriku alebo parašutistoch. 

            

Pri bojoch v mestách je dôležité s prehľadom obsadiť strategické budovy. Takýmto rozhodovaním sa budete v D-day zaoberať pomerne často, keďže boje v uliciach francúzskych miest neboli v roku 1944 výnimočné. Zaujímavé je, že ak sa do ulíc mesta, ktoré je strážené vašimi vojakmi, dostane nepriateľský tank, nemusíte ho kompletne zničiť. Stačí zamerať niektorú z citlivých častí a máte to. Skrývanie sa a hra na mačku a myš bude tak isto vašim každodenným chlebíkom. S hŕstkou vojakov sa predsa nemôžete vrhnúť na nemecké guľometné hniezda, skončili by ste ako bôčiková paštéta. A čo ponúka D-day ďalej?

GRAFIKA 6 / 10
Vyslovene priemerná grafika s jednoduchými textúrami a zo šedého priemeru ničím nevybočujúcimi efektami. Je síce plne 3D, ale keď mám engine porovnať napríklad s konkurenčným Blitzkriegom, vyberám si radšej ten zastaralý, ale roztomilý 2D engine, ktorý sa podľa môjho názoru blíži realite viac ako ten, čo poháňa D-day. V dynamike objektov má však navrch D-day, keďže stromčeky sa krásne kníšu vo vetre, stĺpy s elektrickým vedením padajú pod kolesami vašich tankov, ó, aká to nádhera upevňujúca vaše veliteľské ego. Zázraky však nečakajte, moji milí stratégovia, nedostanete ich ani na poli grafiky, ani v žiadnej inej sfére.

INTERFACE 7 / 10
Obsahuje D-day niečo, čo by nášmu milému stratégovi uľahčilo hru, alebo ju aspoň o kúsoček spríjemnilo? Pravdu povediac, nie je tu nič. Očakávajte šedivý, nudný a priemerný HUD, ktorý obsahuje množstvo zbytočných tlačidiel, ktoré síce môžete využiť, no pri možnostiach tejto hry ich tak či tak nebudete potrebovať. Máme tu však aj jednu malú zaujímavosť. Ak sa v D-day myškou prenesiete nad akúkoľvek jednotku, vždy sa vám ukáže jej dohľad a dostrel. Neukáže sa však zorný uhol. Navyše sa to zobrazí v tak otravnej, výraznej a odpudivej grafickej podobe, že to celý pozitívny historický dojem veľmi kazí.

HRATEĽNOSŤ 6 / 10
Hry z rady Blitzkrieg (myslím tým ten nespočetný rad datadiskov a hier bežiacich na rovnakom engine) ponúkajú už rokmi overenú kvalitu. Sú stabilnou súčasťou pevného disku každého fanúšika. Ponúkajú totižto kvalitu a dobré spracovanie. D-day sa snaží ísť v týchto stopách, no naráža na prvú protitankovú zábranu a rozlieta sa do všetkých strán ako trieštivá strela Kráľovského Tigra. Bohužiaľ však s menšou silou.

Misie v D-day sú variáciou a permutáciou na všetko, čo sme už videli. Navyše sú namiešané tým najmenej vhodným spôsobom. Zle sa na ne pripravuje, ťažko si totiž premyslíte kroky v pred. V misiách je totižto veľmi veľa zvratov, ktoré by sa síce mohli zdať ako vítaná skutočnosť, no nie je to tak, Potom, čo sa počas celej misie snažíte so skupinkou vojakov splniť zadanú úlohu, podarí sa vám to a poslední dvaja, čo horko-ťažko prežili, oslavujú, príde skupinka tankov a vy zistíte, že už nič nemáte. A aj keď tie tanky pošlete do pancierového neba, príde ďalšia špinavosť. To ale nie je strategická výzva. Ja som mal rád tú krásu prípravy a premyslenia si môjho triumfálneho víťazstva do posledného detailu. Takú možnosť som v D-day nemal, navyše boje mi tak isto nepripadali veľmi taktické. Sú skôr ako z ktorejkoľvek RTSky. A nemám na mysli taktické RTSky. 

           

MULTIPLAYER
Vo chvíli, keď som sa pokúsil spustiť multiplayer, sa celá hra zasekla a len tak-tak som nemusel reštartovať PC. To je zároveň odpoveď na otázku, či hra vôbec nejaký obsahuje. Áno obsahuje, ale nebol testovaný, preto nebude hodnotený.

ZVUKOVÉ EFEKTY 7 / 10
Má táto hra ešte v niečom vybočiť z priemeru? Myslíte si, že sa jej to podarí medzi zvukmi? Je mi jasné, že už všetci dopredu poznáte odpoveď. A aj keby náhodou bola kladná, D-day by to už asi nezachránilo. Ach, áno, zvuky streľby a výbuchov viac menej zodpovedajú tomu, na čo sme pri takýchto hrách zvyknutí. Dabing v enginových filmoch je počúvateľný, pravda zopár kixov a chýb v ňom nájdete. V každom prípade je oveľa lepší ako dabing správ z bojiska, ktoré oznamujú airstrike alebo útok na vaše jednotky. Ešte že sa neobjavujú tak často.

HUDBA 7 / 10
Hudba ma príjemne prekvapila, pretože soundtrack vo mne svojou výraznosťou a pochodovosťou dokázal naladiť tie správne bojové chúťky. Ak sa na to mám pozerať očami kritika, nie je táto hudba žiadnou výhrou, pretože je až žalostne podobná všetkým ostatným hrám tohto druhu. Ale to je bohužiaľ, až na Stalingrad, syndrómom týchto hier.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 6 / 10
Čo do náročnosti, hra by mala so svojimi štyrmi stupňami vyhovieť každému nenásytnému hráčovi. Ak ide o náročnosť celkovo, nemám väčšie výhrady. Samozrejme až na skladbu misií a tým spôsobenú inú formu obtiažnosti, ktorá s taktickými stratégiami (podľa mňa) nemá veľa spoločného. Ak by ste sa pokúšali hľadať v D-day akýkoľvek náznak umelej inteligencie, stroskotali by ste presne tak isto ako tank Sherman v súboji s Tigrom akéhokoľvek typu. Nevšimol som si, že by sa nepriateľské jednotky pokúšali nejakým spôsobom ma prelstiť. Podobne môžem hovoriť aj o umelej inteligencii vašich jednotiek. No jednoducho strach a hrôza. 

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6 / 10
Nečakal som nič extra a dostal som D-day. Skvele som sa bavil a užíval si pri rôznych stratégiách z obdobia Druhej Svetovej vojny. Na hry sa toto obdobie hodí viac než skvele. D-day mi ale takú zábavu neponúkol. Ak však už naozaj neviete, čo so sebou a fakt, ale fakt si potrebujete zahrať nejakú taktickú stratégiu z tohto obdobia alebo jednoducho túžite prežiť operáciu Overlord na vlastnej koži, prosím, nech sa páči, siahnite po hre D-day. Uistite sa predtým, či by nebolo rozumnejšie radšej si znovu zahrať Blitzkrieg. Ak sa rozhodnete, že nie, tak až v tom - a jedine v tom prípade - si túto hru zaobstarajte.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Desať vecí, ktoré treba vedieť o osýpkach

Prečítajte si desať základných otázok a odpovedí týkajúcich sa osýpok, ich prenosu, príznakov, možnej epidémie a ochrane pred nakazením.

KOMENTÁRE

Keď sú osýpky v hlavách

Keď sa na osýpky neočkovalo, ročne sa nimi nakazilo 10- až 20-tisíc detí.

EKONOMIKA

Fico sa chváli ekonomickými výsledkami. Oprávnene?

Prvého mája zverejníme súbor opatrení pre pracujúcich, tvrdí premiér.

Neprehliadnite tiež

Slováci pomáhajú hľadať pôvod záhadných častíc, ktoré môžu popierať Einsteina

Balón NASA vyniesol do stratosféry Zeme testovací experiment EUSO.

Našli húsenicu, ktorá za pár hodín zožerie igelitku. Vyrieši problém s plastovým odpadom?

Chuť pre plasty objavila u húsenice jedna z vedkýň náhodou.

Chémia ukrýva tajomstvo. Posledný prvok je v nedohľadne

Mendelejev predstavil prevratné usporiadanie známych chemických prvkov v periodickom systéme. Predpovedal aj existenciu neobjavených prvkov.

Ako uvariť najlepší a najzdravší čaj podľa vedy

Má mlieko vplyv na zdravotné benefity čaju? Je zdravší zelený alebo čierny čaj?

Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 2. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 3. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 2. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 6. Zlatá minca 2016 priniesla pre mBank sedem ocenení
 7. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 8. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 9. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 10. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 24 194
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 265
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 990
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 6 215
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 5 824
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 5 362
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 581
 8. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 3 209
 9. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 2 975
 10. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 795

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop