SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Koralové útesy po tsunami

Vedci zaznamenali prekvapujúco malé poškodenie koralových útesov pri pobreží oblasti Aceh na Sumatre po ničivej vlne tsunami z 26. decembra 2004.

Škody, ktoré narobilo tsunami v decembri 2004 na populácii sumatrianskych koralov, sú prekvapivo malé. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS

Andrew Baird z Univerzity Jamesa Cooka v Townsville (štát Queensland, Austrália) s kolegami z vlastnej inštitúcie, medzinárodnej ochranárskej organizácie Wildlife Conservation Society a Indonézie zmapoval zmeny na koralových útesoch blízko epicentra zemetrasenia, ktoré vyvolalo tsunami. Presnejšie: pri severozápadnom pobreží Acehu. Bádatelia porovnali stav zistený tamojším rozsiahlym výskumom z marca 2003 so stavom v marci 2005. Výsledky oznámili v časopise Current Biology.

Tsunami miestne spôsobilo na koralových útesoch okázalé zmeny, najmä koralov rastúcich v nespevnených substrátoch. (Tsunami "funguje" opačne ako tropické búrky, ktoré ničia najmä jemné koraly na plytčinách.) Celkovo však bol dosah tejto katastrofy na útesy prekvapujúco malý. Osobitne na pozadí škôd z chronického zneužívania útesov ľuďmi formou nadmerného rybolovu, nešetrnej turistiky a komerčnej "ťažby" koralových suvenírov či koralov pre ľudovú medicínu.

V prírodnej rezervácii Pulau Weh a v oblasti využívanej miestnymi v rámci tradičného acehského systému Panglima Laut dosahujú koraly najväčšiu výšku. V nechránených oblastiach najmenšiu a na útesoch je najviac rias. Im tsunami priniesla živiny a sedimenty pre rast. Ani zdravé koralové útesy však na rozdiel od pobrežnej vegetácie (mangrovníky, prírodné alebo komerčné lesné pásy) neznížili mieru škôd na súši. (urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.