SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Elektronický papier čoskoro v obchodoch

Obľúbená rekvizita sci-fi románov, kniha, ktorá mení svoj dej počas čítania alebo ukazuje každý deň iné obrázky, sa môže konečne stať skutočnosťou. Na trh sa totiž čoskoro dostanú prvé výrobky využívajúce "elektronický papier", zobrazovaciu technológiu u

Elektronický papier od Fujitsu. Po vykreslení obrazu nepotrebuje dodávať energiu, využiť by sa tak mohol napríklad na vonkajšie reklamy, najmä na oblých plochách. FOTO - REUTERS

Obľúbená rekvizita sci-fi románov, kniha, ktorá mení svoj dej počas čítania alebo ukazuje každý deň iné obrázky, sa môže konečne stať skutočnosťou. Na trh sa totiž čoskoro dostanú prvé výrobky využívajúce "elektronický papier", zobrazovaciu technológiu umožňujúcu vyrobiť ohybné a dokonca zrolovateľné displeje, na ktorých obraz dobre vidno aj na priamom svetle.

Rovnako ako pri nástupe LCD displejov sa očakáva, že sa objavia najskôr v hodinách či náramkových hodinkách, na noviny "vytlačené" na elektronickom papieri, ktorý sa automaticky aktualizuje vďaka údajom z internetu, si budeme musieť počkať ešte niekoľko rokov.

Na príprave takýchto displejov dnes pracuje množstvo spoločností. LG Philips a firma E Ink minulý mesiac oznámili, že už vytvorili prototyp 10-palcového elektronického papiera, Fujitsu svoj model predviedol v júli.

Divízia Philipsu Polymer Vision plánuje začať masovú výrobu zrolovateľného 5-palcového displeja koncom budúceho roka. Prvým zákazníkom bude firma Seiko Epson, ktorá začne už v roku 2006 vyrábať náramkové hodinky s veľkým ohýbateľným displejom.

Elektronický papier vynašiel v laboratóriách firmy Xerox v 70. rokoch Nick Sheridon. Dnes pracuje pre dcérsku spoločnosť Xeroxu zaoberajúcu sa e-papierom Gyricon. "Ak sa ešte pamätáte na monitory, ktoré zobrazovali všetko v zelenej farbe - doháňali ho do nepríčetnosti a hľadal niečo, čo bude príjemnejšie na oči," spomína hovorca Gyriconu Jim Welch.

Stokrát menej energie

Aká technológia tvorí podstatu elektronického papiera? Miniatúrne čierne a biele častice sú ukotvené v kapsuliach približne s priemerom ľudského vlasu. Častice reagujú na elektrické výboje - negatívne výboje posunú smerom k okraju papiera negatívne čierne častice a tie vytvoria čiernu bodku. Pozitívne nabité častice umožnia opačný efekt.

Elektronický papier je hrubý len desatinu milimetra, podobne ako bežné kancelárske papiere. Oproti bežným LCD displejom takisto spotrebúva asi stokrát menej energie, pretože elektrinu potrebuje len na zmenu aktuálneho obrazu, nie na jeho udržiavanie na displeji. Svetlo odráža ako bežný papier a tak je čitateľný aj v nepriaznivých svetelných podmienkach.

Michiganská firma Gyricon už dnes predáva interiérové značky a tabule na odkazy z elektronického papiera, ktoré možno aktualizovať cez bezdrôtové spojenie - to umožňuje firme napríklad z jedného miesta naraz zmeniť nástenky v celej budove.

Skutočne mobilný internet

Výrobcov však na elektronickom papieri priťahuje najmä to, že sa môže stať nástrojom, ktorý ľuďom prinesie skutočne mobilný internet, hovorí riaditeľ firmy Polymer Vision Karl McGoldrick. Displeje môžu byť stočené, vďaka čomu budú môcť mať aj zariadenia s malými rozmermi veľké obrazovky.

"S výnimkou inteligentných telefónov či PDA sú displeje mobilov príliš malé na to, aby mali akýkoľvek zmysel pre surfovanie po internete," povedal McGoldrick.

"Tento rok sa predá okolo 700 miliónov telefónov, z nich však len päť percent predstavujú smartphony. Ak sa má stať mobilný internet masovou záležitosťou, potrebujete niečo, čo zaútočí na všetkých 700 miliónov telefónov."

Prvým krokom by podľa McGoldricka malo byť jednoduché vreckové zariadenie s veľkým ohybným displejom, ktoré dokáže sťahovať informácie priamo z počítača alebo cez mobilnú sieť. Polymer Vision o jeho výrobe už rokuje s technologickými spoločnosťami a poskytovateľmi obsahu na internete. Päťpalcový ohybný displej by vraj nemal stáť viac ako LCD displej rovnakej veľkosti.

Najčastejšou víziou využitia elektronického papiera sú noviny podobné papierovým, na ktorých sa však fotky pohybujú a informácie o nových udalostiach sa neustále aktualizujú. Takéto zariadenie by mohlo byť jednou z nádejí na záchranu tradičných papierových novín pred klesajúcim nákladom a odchodom čitateľov na internet.

Ak by však aj vydavatelia predaj takýchto prístrojov dotovali v snahe získať viac predplatiteľov, budú musieť odolať pokušeniu ponúkať čitateľovi len svoje vlastné noviny. "Ak obmedzíte zákazníka len na jeden zdroj informácií, nebude ho to zaujímať," myslí si analytik Forresteru Ted Schadler. "Môže si chcieť prečítať aj blog, konkurenčné noviny, časopis alebo knihu - nie iba Financial Times alebo New York Times," načrtol Schadler médium budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
EKONÓMIA ĽUDSKOU REČOU

Lacnejšie tovary a bývanie? Šesť najčastejších mýtov o socializme

Z priemernej mzdy si dnes kúpite násobne viac.

Dubček veril v socializmus s ľudskou tvárou.
Na nákladných vlakoch musia byť čierni pasažieri pripravení na každé počasie, na bod mrazu aj horúčavy. Na snímke je jeden z Aminových spolujazdcov.

Mads Mikkelsen pre SME: Som slávny, som úspešný, ale toto som chcel?

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

Dánsky herec Mads Mikkelsen.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.