SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede

(27. 10. - 2. 11. 2005)

FOTO

Žhi-Qiang Šen zo Šanghajského astronomického observatória (Čína) s kolegami určil, že kompaktný objekt v stredovom jadre našej Mliečnej cesty by sa vošiel do vnútra orbity Zeme okolo Slnka. Potvrdzuje to, že ide o supermasívnu čiernu dieru s hmotou ako štyri milióny Sĺnk.

Alexander Kashlinsky z Goddardovho strediska pre vesmírne lety NASA (USA) s kolegami podľa všetkého zachytili infračervenými kamerami Spitzerovho kozmického ďalekohľadu svit prvých hviezd, ktoré vznikli vo vesmíre necelých 200 miliónov rokov po Veľkom tresku.

Govindasamy Bala z LLNL (USA) s kolegami uverejnil výsledky počítačových simulácií, z ktorých vyplýva, že ak budú ľudia využívať fosílne palivá dnešným štýlom, do roku 2300 ich spotrebujú a zvýšia priemernú teplotu o osem stupňov Celzia a hladinu morí o sedem metrov.

Tím Stephena Giovannoniho z Oregonskej štátnej univerzity (USA) preukázal, že baktérie zo skupiny SAR11 (tá tvorí štvrtinu morských baktérií) syntetizujú bielkovinu podobnú očným pigmentom živočíchov, proteorhodopsín. Cez ňu využívajú slnečnú energiu v metabolizme.

Tímy Stanleyho Fieldsa z Washingtonskej univerzity a Silpu Suthrama z Kalifornskej univerzity (oboje USA) identifikovali 2846 bielkovinových interakcií prvoka Plasmodium falciparum, pôvodcu malárie, zväčša unikátnych. Na maláriu umiera 2,7 milióna ľudí ročne.

Beau Lotto a Martina Wickleinová z Univerzitného kolégia v Londýne (Veľká Británia) zistili, že čmeliaky rozlišujú v sťažených podmienkach farby oveľa lepšie, ako sa myslelo.

Podľa meraní, ktoré uskutočnil tím Eduarda Arzta z Ústavu Maxa Plancka pre výskum kovov (Nemecko), pomáha jašterom gekónom udržať sa labkami na kolmých stenách a na plafónoch zvýšená vlhkosť vzduchu, konkrétne prostredníctvom kapilárnych javov.

Masívna hviezda eta Carinae (na obrázku), azda najnezvyčajnejšia v Mliečnej ceste, ktorá zjasnela v 19. storočí a stráca hmotu, je podľa pozorovaní tímu Rosiny Ipingovej z Americkej katolíckej univerzity satelitom NASA FUSE, dvojhviezda s dobou obehu zložiek 5,5 roka.

Tím Alison Smithovej z Cambridgeskej univerzity (Veľká Británia) zistil, že 171 druhov rias potrebuje dodávku vitamínu B12 zvonku ako ľudia. Asi prostredníctvom baktérií.

Podľa Pankaja Pasrichaa z Texaskej univerzity (USA) pri kontrolách podozrivých pomocou detektora lži lepšie poslúži monitorovanie zmien fyziológie žalúdka. Testy na dobrovoľníkoch preukázali jasnú spojitosť medzi aktom klamania a výrazným vzrastom žalúdočnej arytmie.

FOTO - NASA/STSCI

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.