SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Dom budúcnosti v Berlíne: nevtieravá inteligencia

Nemecká firma T-Com už niekoľko mesiacov testuje najmodernejšie komunikačné technológie pre domácnosť. Spôsob je netradičný - v centre Berlína postavila obytný dom a každý týždeň do neho pozýva jednu rodinu alebo skupinu priateľov na víkend. Náhodne vyžre

Osvetlenie a hudbu v dome možno zmeniť jednoduchým otočením kocky. FOTO - T-COM

bovaní ľudia sa sami prihlasujú na internete a ich jedinou úlohou je testovať všetky dostupné služby v dome.

Inteligencia, ktorú na prvý pohľad nevidieť

V centre Berlína medzi Friedrichstrasse a námestím Potsdamer Platz stojí pri typicky mestských výškových budovách rodinný dom, aké nájdeme na predmestiach. Berlínčania ho poznajú ako T-Haus a pre rodinu ponúka veľkorysý priestor 240 metrov štvorcových na dvoch podlažiach. Ako zdôrazňuje prevádzkovateľ, cieľom nebolo prezentovať kozmickú loď s ultramodernými technológiami, ale ukázať, ako už dnes dostupné technológie dokážu vytvoriť inteligentne previazané pohodlné prostredie v bežnom dome.

Pri prvom pohľade nenájdete na dome nič nezvyklé, ak nepočítame odolnú dotykovú obrazovku pri vstupných dverách. Prostredníctvom nej si návštevník zvolí osobu, ktorú v dome hľadá, a spustí zvonček. Ak nie je nik doma, systém umožní prostredníctvom univerzálnej schránky nahrať videosprávu.

Obyvatelia domu majú v predsieni nainštalovanú centrálu, Family Whiteboard. Po príchode do domu sa v systéme prihlásia prostredníctvom osobnej karty s RFID čipom, ktorá identifikuje majiteľa a zvolí jeho profil. Domáci systém umožňuje na dotykovej obrazovke čítať všetky správy, ktoré prišli počas neprítomnosti, či už ide o e-maily, SMS, MMS alebo sú z osobnej schránky v dome. Centrála tiež umožňuje nechať odkazy ostatným členom domácnosti, informuje o počasí a cestovnom poriadku berlínskej dopravy.

Takmer každej miestnosti dominuje veľká plochá obrazovka, prostredníctvom ktorej možno využívať všetky služby domu. Centrálnym ovládacím prvkom je digitálny asistent (PDA), ktorý je so systémom domu spojený cez bezdrôtovú technológiu WiFi. Nedávno však pribudla aj možnosť ovládania cez TabletPC, ktoré je komfortnejšie.

Cez PDA sa možno napojiť na akúkoľvek obrazovku či zariadenie v dome. Používateľské prostredie je univerzálne, programované v prostredí Java s využitím HTML. Charakterizujú ho veľké prehľadné ikony a je jednoduché a prehľadné aj pre počítačovo negramotných používateľov či starších ľudí.

Univerzálne funkcie domu

Centrálne ovládanie žalúzií či osvetlenia domu dnes už neprekvapuje, pretože je komerčne dostupné v jednoduchších inteligentných zariadeniach pre dom. Domáci systém dokáže sledovať prostredníctvom kamier aj neželaný pohyb v dome a nielen o ňom informovať majiteľa na osobné PDA, ale zároveň aj ukladať obraz kamery na zabezpečený server. Tento systém sa dá použiť aj na sledovanie dieťaťa. Obyvatelia môžu spolu komunikovať cez video v jednotlivých miestnostiach.

T-Com experimentuje aj s prepojenými telefonickými službami. Systém dokáže prichádzajúci hovor presmerovať na PDA alebo jednoducho uloží odkaz do schránky. Tú má v systéme vytvorenú každý obyvateľ.

Zaujímavé možnosti prináša aj prepojenie s automobilom - v domácom systéme si možno pred cestou pripraviť mapy, informácie k trase cesty, ale aj hudbu a cez WiFi ich potom preniesť do systému v aute. Systém dokáže rozoznávať stav jednotlivých používateľov a blokovať napríklad obsah nevhodný pre deti.

Všetky prezentované aplikácie a služby v dome reálne fungujú a pozvaní obyvatelia ich každý týždeň testujú. Minulý mesiac tiež začalo dvesto nemeckých rodín testovať prvý zo systémov domu, ktorý sa dostane na trh - domácu centrálu Family Whiteboard. Test sa skončí v júli 2006, na jeseň bude produkt dostupný pre nemecké domácnosti a o niečo neskôr sa dostane aj na Slovensko. T-Com je totiž dcérskou spoločnosťou Deutsche Telecom, ktorá vlastní aj Slovak Telecom. Berlínsky dom ostane otvorený pre verejnosť do Majstrovstiev sveta vo futbale v júli 2006. Potom ho spoločnosť rozoberie a pozemok na Leipzigerstrasse 13 uvedie do pôvodného stavu.

Obývacia izba

V obývacej izbe je veľký plazmový televízor s podporou digitálnej televízie HDTV. Tá poskytuje dvojnásobné obrazové rozlíšenie v porovnaní so súčasnou normou PAL. Používateľ si môže prostredníctvom služby "video on demand" vybrať film, ktorý si za poplatok objedná na internete. Po úhrade ho môže v digitálnej kvalite pozerať na obrazovke v akejkoľvek časti domu. Samozrejmosťou je nahrávanie televízneho programu, ktorý sa ukladá na centrálny server v dome. Okrem filmov si možno z internetu stiahnuť aj hudbu a každý používateľ si môže v domácej hudobnej databáze vytvoriť vlastné zoznamy obľúbených skladieb.

Kuchyňa

Okrem plochej obrazovky možno v kuchyni ovládať aj kuchynské spotrebiče. Sporák novej generácie bude možné na diaľku spustiť, či vypnúť a podobným spôsobom sa budú dať kontrolovať aj ďalšie spotrebiče, napríklad práčka či robotický vysávač.

Spálňa

V každej z oddychových miestností možno jednoducho zmeniť prostredie podľa nálady obyvateľa. Umožňuje to špeciálna kocka, ktorej strany reprezentujú nálady - relax, osvieženie, večera a podobne. Stačí si zvoliť správnu stranu a v miestnosti sa zmení osvetlenie, štýl hudby v pozadí, ale napríklad aj videospoty bežiace na plochej obrazovke.

Kúpeľňa

Kúpeľňa je riešená ako relaxačné centrum s možnosťou sledovať televíziu či film na objednávku priamo z vane.

Fitness kútik

Spojenie moderných technológií s bežným bežeckým pásom môže priniesť nečakané výsledky. Pri behu na páse sledujete videoklip - bežíte berlínskymi ulicami a rýchlosť behu v klipe sa prispôsobuje rýchlosti reálneho bežeckého pásu.

Zvonček pri dverách umožňuje zvoliť, ktorého člena domácnosti hľadáte, a nechať mu odkaz, ak práve nie je doma.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom plošného testovania.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

15 h

Ktoré okresy si zopakujú testovanie?

2 h

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

6 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan