SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Málo času? Kúpte väčší monitor

Absolútne najúčinnejším spôsobom, ako zvýšiť efektivitu svojej práce za počítačom, je kúpiť si väčší monitor. Oveľa väčší. To je jedno zo zistení vedcov z Microsoftu, ktorí skúmali typické spôsoby práce ľudí s počítačom.

Pripojenie viacerých monitorov k počítaču môže pri práci ušetriť množstvo času. FOTO - ČTK

Absolútne najúčinnejším spôsobom, ako zvýšiť efektivitu svojej práce za počítačom, je kúpiť si väčší monitor. Oveľa väčší. To je jedno zo zistení vedcov z Microsoftu, ktorí skúmali typické spôsoby práce ľudí s počítačom.

V jednom z experimentov vymenili polovici testovanej skupiny bežné 15-palcové monitory za gigantické 42-palcové obrazovky a nechali ich vypracovať zadanie, ktorého súčasťou bolo napríklad vyhľadávanie na internete, kopírovanie textu medzi rôznymi dokumentmi či zapamätanie si telefónneho čísla. Potom sa obe skupiny vymenili, takže každý pracoval raz na veľkom a raz na bežnom monitore.

Výsledky vedcov šokovali: niektoré úlohy ľudia s väčšími monitormi vykonávali až o 44 percent rýchlejšie a celková úspora času dosiahla vždy viac než 10 percent. Pri použití väčších monitorov si zároveň oveľa viac ľudí zapamätalo sedemmiestne číslo, ktoré sa im pri práci objavilo. Ak by úlohy dokonale simulovali bežnú kancelársku prácu, znamenalo by to, že typický zamestnanec môže len kúpou veľkého monitora k počítaču ušetriť každý deň 45 minút.

Veľkosť monitora je absolútne najdôležitejším technologickým faktorom vplývajúcim na produktivitu práce, aký výskumníci v Redmonde doteraz objavili, povedala Mary Czerwinská z Microsoftu denníku New York Times.

Na veľkosti záleží

Pri bežnej práci s počítačom sa málokto dlhšie sústredí na jedinú činnosť. Väčšinu ľudí neustále prerušujú nielen telefonáty, ale aj nové e-maily, a tak prepínajú svoju pozornosť od jedného okna programu k druhému. Typický pracovník má neustále otvorených osem okien rôznych programov a na jeden projekt sa nepretržite sústredí maximálne 11 minút. M. Czerwinská a Gloria Mark to zistili dlhodobým pozorovaním v dvoch amerických technologických firmách. Tento čas je však navyše ešte rozdelený na približne trojminútové úseky, v ktorých venuje pozornosť raz textu v dokumente, inokedy vyhľadávaniu na webe alebo písaniu e-mailu. Pri určitých druhoch práce je priemerný čas pohľadu na jedno okno len 20 sekúnd.

Tento spôsob práce signalizuje, že dnešné počítače majú ešte veľmi ďaleko k ideálnemu pracovnému nástroju - vedci prácu s nimi prirovnávajú k pohľadu do knižnice cez kľúčovú dierku, keďže obrovské množstvo informácií sa musí natesnať len do veľmi malej časti nášho zorného poľa.

Množstvo ľudí dosahuje väčšiu efektivitu pripojením dvoch či dokonca troch monitorov k jedinému počítaču. V strede pred sebou tak majú hlavné okno s úlohou, na ktorej pracujú, a po bokoch otvorený e-mailový program, webový prehliadač a ďalšie okná. Mohlo by sa zdať, že k nim takto bude prichádzať viac rušivých signálov, v skutočnosti však podľa pozorovaní vedcov budú mať vyrušenia oveľa menší negatívny vplyv.

Počítač vás chce spoznať

Udržať si dôležitú úlohu neustále na očiach je najlepším spôsobom, ako sa nenechať príliš rozptýliť inými a nestráviť niekoľko minút spomínaním, čo ste pred vyrušením spôsobeným novým e-mailom vlastne chceli urobiť. Nie každý si však môže dovoliť obrovský monitor alebo aspoň niekoľko menších. Microsoft preto pracuje na systéme, ktorý by mal v prvom rade znížiť počet vyrušení, ktorým za počítačom čelíme.

Niektorí jeho zamestnanci už dnes testujú systém, ktorý sleduje ich činnosť a na základe pozorovania dokáže priraďovať priority rôznym správam, napríklad podľa toho, či zvyčajne správy od konkrétneho človeka vymazávame, alebo na ne okamžite odpovedáme.

Softvér zároveň sleduje, ako je človek práve zamestnaný, či sústredene píše alebo zdanlivo bezcieľne surfuje, a podľa toho sa rozhodne, či je vhodné upozorňovať ho práve teraz na konkrétny nový e-mail.

Podľa Erica Horvitza z Microsoftu môže prvé náznaky technológie schopnej pozorovať, nakoľko vyťažený človek za počítačom práve je, obsahovať už operačný systém Vista, ktorý sa začne predávať približne o rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Po zásahu sa vzdal výkonných funkcií v Pente. Ostáva spolumajiteľom.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Na snímke podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania.
Milan Lučanský.
Špecializovaný trestný súd odsúdil Miroslava Marčeka na 23 rokov väzenia.

Minúta po minúte: PCR testy odhalili dvetisíc nakazených, zomrelo 30 pacientov

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 109-tisíc nakazených.

Testovanie miesto na nový koronavírus.