Serious Sam 2 – hail to the king, baby!

Múdre hlavy a inteligenti sa snažia tento svet pomaličky posúvať v pred. Nikdy si však nevedia rady s jednoduchými problémami ako napríklad hordy veľkých, zlých, chlpatých a predovšetkým škaredých príšer. Dokáže to len Serious Sam 2.

Múdre hlavy a inteligenti sa snažia tento svet pomaličky posúvať v pred. Nikdy si však nevedia rady s jednoduchými problémami ako napríklad hordy veľkých, zlých, chlpatých a predovšetkým škaredých príšer. Pri takýchto úlohách IQ iba prekáža. Práve preto sa do podobných situácií hodí len jeden jediný človek. Má za sebou niekoľko desiatok zachránených svetov a niekoľko miliónov spotrebovaných nábojníc. Áno, je to on (osoby nežné pohlavia pomaly zamdlievajú)! Privítajte medzi nami Sama Stona, potlesk prosím!

Croteam si svoju veľmi peknú kariéru vybudovali práve na tomto mene a pri tom vlastne o nič nešlo. O nič vlastne nejde ani teraz a je to svojím spôsobom absolútne bezvýznamná hra, ale hrá sa veľmi dobre a všetci ju máme radi :). Pozrime sa teda spolu na to o čom je nové pokračovanie drsného superhrdinu, ktorý s prehľadom posiela starého vojvodu atómového do...

Opisná časť tejto recenzie nebude príliš dlhá pretože na Serious Sam 2 toho nie je veľmi čo popisovať. Je to FPS-ka, to už všetci vieme. Je to bezhlavá strieľačka, to už taktiež všetci vieme. Jednoducho arkádovka tohto tisícročia. Najdôležitejšou súčasťou takýchto hier sú zbrane, aby som sa vyjadroval presne, tony zbraní. Sam Stone vo svojom batohu unesie arzenál nevídaných objemov. Od motorovej píly, cez rotačnú brokovnicu, raketomet s pokazeným displejom, až po papagája s výbušninou na krku. V podstate je to všetko starý dobrý arzenál z predchádzajúcich dielov, obohatený o pár drobností, no pochopiteľne graficky úplne inak stvárnený. Ich nová podoba je veľmi originálna a čo viac, veľa z nich sa rozhýbalo, takže sa pri streľbe pohybujú rôzne kohútiky, hadičky a kolieska. Sam Stone sa však nezastavil len pri ručných zbraniach, má rád aj rôzne hračky, ktoré sú voľne roztrúsené po svete. Od dinosaura schopného pľuť firebally, cez vznášadlo s rotujúcimi čepeľami po obvode až po obrovskú ostnatú guľu, s ktorou vám už nič nebude stáť v ceste. 

          

Sam sa nerád hrá sám, Sam potrebuje veľa kamarátov. Myslím, že Serious Sam 2, je prvá hra ktorá ma privádzala do údivu pri pohľade na každého nepriateľa. Neraz som si povedal: „A toto ich preboha ako napadlo?“. Za všetko spomeniem napríklad makléra-zombíka s obrovskou brokovnicou, orkského rugbistu, či klauna Marcela, ktorý vám na malom bicykli prinesie až domov tortu plnú TNT. Ostali aj mnohí starí známi, ale dostalo sa im novej grafickej podoby. Určite si spomeniete na „aaaaaaaaaaaaa“ samovražedných atentátnikov, ktorí však majú tento krát bombu na hlave prichytenú pružinkou. Obrovským robo-dinosaurom pribudla v tlame cigara, býky sa zmenili na nosorožcov na kľúčik, atď. atď. Ďalšou súčasťou sú Samovi kladní kamaráti. Napríklad jeho asistentka, postavičky, ktoré zachraňuje alebo traja blázni, pre ktorých pracuje. Tí všetci hýria vtipnými poznámkami, tak ako celá hra, čo je ďalší pokrok oproti predchádzajúcim dielom. Serious Sam 2 totiž obsahuje minimálne dvakrát viac sarkastických poznámok, gagov, či absurdných scénok. Dám vám radu, nejedzte pri Serious Samovi jablko, ja som takmer prišiel o život. 

GRAFIKA  9 / 10
Zoberieme si Quaka 4 ako absolútnu jednotku a kráľa na poli grafiky, minimálne pokiaľ ide o FPS. Z toho mi vyplýva, že Serious Sam musí byť nutne na druhom mieste a keď je niečo najlepšie, tak by to malo dostať 5 hviezdičiek, takže jednoduchou matematikou sa dostaneme k môjmu hodnoteniu. Dosť ale už bolo mojich litánií, povieme si to podstatné. Serious Sam 2 si ide vo všetkom svojou vlastnou cestou, tak isto to platí aj v grafike. Zatiaľ čo iné hry vsádzajú na temnú atmosféru a polovicu dojmov z grafiky tvoria tiene, Sam dáva dôraz na farebnosť, bohatosť a rozmanitosť, presne v štýle arkád. Všetko je krásne farebné a lesklé, jednoducho veľmi živé a vo svojej podstate nereálne. O to však v tejto hre ide, stvárniť svet svojím vlastným spôsobom, s dôrazom na iný dojem, na aký sme zvyknutý. Grafická stránka je unikátna svojím originálnym dizajnom, perfektne sa menia prostredia, jednotlivé zbrane a samozrejme príšery. Ak sa na to pozrieme z tohto hľadiska vyzerá Serious Sam 2 výborne. Drvivá väčšina textúr je na veľmi vysokej úrovni, no napríklad taký terén mohol vyzerať ešte o niečo lepšie, ale budiš. Tak isto postavy a ostatné objekty v hre sú veľmi dobre vymodelované. Serious Engine 2 bol obohatený o pomerne slušnú fyziku, ktorá síce má ešte čo doháňať a v žiadnom prípade nie je v hre využívaná toľko ako v Half-Life 2, no samozrejme aj v takejto miere poteší. Nový engine si taktiež zaslúži pochváliť najmä za svoju výkonnosť, keďže dokáže renderovať rozsiahle lokácie bez väčších problémov. Samozrejme s prihliadnutím na primerané detaily. 

           

INTERFACE  8 / 10
Serious Sam 2 je hra, ktorá nemusí latku stavať príliš vysoko, pretože jej herný systém to nepotrebuje. V jednoduchých hrách si bohato vystačíte s jednoduchým interfacom a v tomto prípade sme presne tam, kde by sme chceli byť. Žiadne prevratné vylepšenia od Serious Sama 2 nemôžete čakať, interface spĺňa svoj účel, myslí dokonca na situácie, kedy hrajú na jednom PC viacerí ľudia. Myslí na ľudí so slabšími počítačmi, ktorí si potrebujú grafiku nastaviť do najmenších detailov. Hud je prehľadný, vkusný a nenápadný. K vyššiemu hodnoteniu tejto hre však chýbajú nejaké možnosti na viac. Určite by každý uvítal šancu na zmenu crosshairu, či HUDu podľa vlastných predstáv, prípadne ďalších vecí.

HRATEĽNOSŤ  8 / 10
Keď strieľačku, tak poriadnu. Keď poriadnu, tak Serious Sama. Tu niet o čom debatovať. Serious Sam 2 sa vo svojej podstate v ničom nelíši od rôznych flashových hier voľne dostupných na internete, v ktorých strieľate všetko možné od zombíkov až po Britney Spears. Croteam všetky existujúce variácie a permutácie na tento nápad majstrovsky skĺbil do jednej hry, zabalil do krásneho obalu a začal predávať. A keďže je Serious Sam 2 jediný, tak je tým pádom aj najlepší. Na jednej strane v zásade nič nevylepšil, len pridal pár zaujímavých prvkov. No na druhej strane na hre Serious Sam 2 sa toho veľa vylepšovať nedá. Svoj účel spĺňali už predchádzajúce diely a tento účel nemal byť iný ani v pokračovaní, malo teda vôbec zmysel robiť ďalší diel? Na túto otázku si odpovie každý sám a presne podľa toho sa aj zariadi. Ja som sa zariadil podľa toho čo som v hre videl. Nové pokračovanie je podľa môjho názoru viac než dôstojné, ponúka mnoho hodín zábavy zabalenej do všadeprítomného humoru, ktorý vás pri hre udrží.

MULTIPLAYER  5 / 10
Zaujímavé je, že multiplayer obsahuje len cooperative mód a to navyše môžete hrať len mapy, ktoré ste prešli v singleplayeri. Je to pomerne smutné, keďže predchádzajúce diely obsahovali okrem iného aj deathmatch, ktorý je dnes absolútnou samozrejmosťou, naviac ponúkali možnosť split-screen hry, ktorá sa dnes len tak nevidí. Multiplayer v Serious Sam dvojke je, ale vlastne ako by tam ani nebol a práve preto sa musím uchýliť k takémuto hodnoteniu. 

           

ZVUKOVÉ EFEKTY  8 / 10
Croteam už nie sú žiadni zelenáči, potvrdzujú to svojím vlastným špičkovým enginom. Keď má niekto rozpočet na výborný grafický engine, nájde si v ňom väčšinou miesto aj na kvalitné zvukové efekty a myslím, že na Serious Sama 2 sa pár dolárov našlo. Zvuková stránka hry je teda na veľmi slušnej úrovni. Čo mi ale pomerne dlhú dobu vŕtalo v hlave, bol dabing jednotlivých postáv. Sam Stone pôsobí dosť hlúpo, no neviem či to bol zámer alebo neschopnosť človeka, ktorý ho daboval. To isté platí aj o niektorých ďalších postavách, avšak tie ostatné sú na tom naopak výborne. Som z toho tak trochu zmätený.

HUDBA  7 / 10
Hudobná kulisa síce vytvára dobrú atmosféru vzhľadom k prostrediu, dokonca sa veľmi nápadito mení. No nie som si celkom istý, či sa do tejto hry hodí. Serious Sam 2 by so svojím štýlom rozhodne potreboval nejakú oveľa rýchlejšiu, tvrdšiu a údernejšiu hudbu. Ktovie, možno za to môže len môj vkus.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Hodnotenie by malo vyjadrovať kvalitu daného aspektu hry. Kvalita sa dá definovať ako miera splnenia požiadaviek. Ak si to zoberieme z tohto pohľadu, zaslúži si Serious Sam 2 vysoké hodnotenie za Náročnosť & Inteligenciu, aj keď po akomkoľvek náznaku umelej inteligencie v tejto hre nie sú ani stopy. Serious Sam 2 je praobyčajná arkádovka, v ktorej sa priamo na vás rútia hordy nepriateľov, väčšie ako tie Džingischánove. Čo viac by ste od nich chceli (ja osobne by som chcel valiace sa hordy modeliek, ale to sem zrejme nepatrí... tak pardon - pozn. kordi)?. Spolubojovníci sa taktiež občas objavia, ale zo supermanom Samom sa predsa nemôžu rovnať. Takže?

A nie len preto si Serious Sam 2 zaslúži štyri hviezdičky, ale aj preto, že ponúka päť stupňov náročnosti. Túto hru si môžu zahrať malé deti (aj keď teoreticky by ju nemali hrať) ale aj hard-core maniaci, ktorí v Q3-ke strieľajú ostatných hráčov rad za radom. No ak sa na to pozriem tak trochu globálne, je Serious Sam 2, pekne tuhá hra, ktorá dokáže hráčovi poriadne okoreniť život. SS2 však nemá žiadne iné výzvy logického typu, takže aj pomerne náročné pasáže sú k tejto hre adekvátne. Inak by ste videli záverečnú animáciu už po pár hodinách, takto vám Sam vydrží pomerne dlho. Prinajhoršom si zvolíte iný stupeň náročnosti. 

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  8 / 10
Celé štyri hviezdičky, presne toľko si pokračovanie Serious Sama u nás vyslúžilo. Prináša presne to, čo by ste od neho čakali, takže si myslím, že určite nesklame. Multiplayer a hudba síce dostali nižšie hodnotenie, no myslím si, že tieto kritéria fanúšikov Serious Sama veľmi zaujímať nebudú. Pre niekoho sa bude záverečné hodnotenie možno zdať trochu malé. Nemôžem si však dovoliť dať tejto hre viac ako som jej dal, pretože by sa určite našli nesúhlasiaci odporcovia, odvolávajúci sa na umelecké a kultúrne hodnoty ostatných hier. Určite by mali pravdu, ale koho to zaujíma? Vy čo ste mali Serious Sama radi, si bez debaty zožeňte aj pokračovanie. Na hviezdičkách vám potom už vôbec záležať nebude, pretože budete mať postarané o skvelú zábavu.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Plavčan na tlačovej konferencii nehovoril pravdu

Minister školstva na tlačovej konferencii povedal, že hodnotiace kritériá boli známe v roku 2015. V skutočnosti boli schválené o rok neskôr.

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.

DOMOV

Prieskum: Súčasná koalícia by vládu nezložila, extrémisti klesli

Ak by sa voľby konali v júli, zvíťazil by Smer.

BRATISLAVA

Z Tyršovho nábrežia sa stal kemp pre turistov

Na petržalskej strane Dunaja parkujú karavany, hoci tam nie je kemp.

Neprehliadnite tiež

Parazit pomáha rastlinám varovať susedov pred útokom iných škodcov

Kukučina sa dokáže napojiť na viacero hostiteľských rastlín súčasne.

Pískajúce gélové guľôčky by mohli zrýchliť mäkké roboty

Hydrogél nájdete vo vázach, plienkach aj v robotoch.

Za peniaze sa dá kúpiť šťastie. Investujte ich do času

Milionári si za upratovanie neplatia, aj keď by im to prospelo.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 3. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 6. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 7. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 10. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 1. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 2. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 3. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 4. Cíťte sa v priestore príjemne
 5. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 6. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 7. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 8. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 9. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 10. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 8 231
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 856
 3. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 602
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 085
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 728
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 3 413
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 965
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 957
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 983
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl? 820