Nintendogs - pes, najlepší priateľ človeka

Už niekoľko storočí nám robí tento štvornohý cicavec spoločnosť. Nezáleží pritom na krajine či farbe pleti, obľúbeným sa stal takmer na celom svete. Teraz sa môžete starať i o svojho virtuálneho miláčika.

Už niekoľko storočí nám robí tento štvornohý cicavec spoločnosť. Nezáleží pritom na krajine či farbe pleti, obľúbeným sa stal takmer na celom svete. Prítulné domáce, strážne a nápomocné psy pre slepcov si našli svoje miesto i na Slovensku, stačí sa pozrieť do ulíc. Ľudia na nich nedajú dopustiť a ich popularita ani v týchto hektických časoch neklesá.

Avšak nie každý si ich môže dovoliť. Kúpa a chov psa s rodokmeňom vás v dnešnej dobe vyjde na poriadny balík. Na druhej strane v mnohých prípadoch nie sú na vine financie, ale zdravotný stav. Obzvlášť rôzne alergie, ktoré sužujú dnešnú modernú populáciu. Problém môže predstavovať i malý byt, nesúhlas partnera/ky, susedia, všakovaké nezmyselné byrokratické nariadenia, alebo v poslednej rade rodičia, ktorí vaše prosby posúdia ako počiatočnú eufóriu.

Potom sa nemožno čudovať, ak všetky tieto negatíva, hovoriace v náš neprospech, vyselektujú ľudí, ktorí ich jednoducho odmietnu akceptovať. Práve pre nich prinieslo Nintendo spásu v podobe nie jednej, ale hneď troch hier. Prečo troch? O tom si povieme o pár riadkov nižšie. Samozrejme Nintendogs nie je prvý svojho druhu. Deväťdesiatym rokom kraľovalo Tamagotchi. Enormné rozšírenie zvieracieho simulátora (vrátane Slovenska) malo za následok vznik viacerých podobných titulov (bez rozdielu platformy). No až pri hraní Nintendogs prichádzate nato, aké zaostalé boli doposiaľ simulácie chovateľských hier. Kreativita ľudí pracujúcich v Nintende nepozná hraníc a naviac, ak sa do projektu angažuje samotný Shigeru Miyamoto, finálny produkt je doslova predurčený do pomyselnej siene slávy originálnych a zábavných hier. 

Nintendogs, ako som už naznačil, sa skladá z troch verzií. Labrador & Friends, Chihuahua & Friends a Dachshund & Friends. Jednotlivé verzie hry sa predávajú samostatne za rovnakú cenu. V každej z nich nájdete šesť rôznych plemien, pri celkovej sumarizácii sa tak dostávame k úctyhodnému číslu osemnástich plemien, pričom v rámci jednej si je možné vybrať z rôznych druhov. Nejde pritom len o farebné odlíšenie, ale predovšetkým o charakteristické vlastnosti. Rovnako ako v skutočnosti, i tu nenájdete dvoch na vlas rovnakých. Nemožno však povedať, že jeden je lepší než druhý. Každý je svojim spôsobom niečím výnimočný. Oproti Japonsku boli plemená pre Ameriku a Európu upravené, aby čo najlepšie vyhovovali daným regiónom, nakoľko sa zvyky a mentalita národov rôznia.

Pre lepšiu orientáciu v zdanlivo identických verziách (rozdiely sú minimálne, napríklad odlišná mapa mesta) prinášame názvy rás pre príslušné verzie.

Labrador & Friends: Miniature Schnauzer, Shiba Inu, Toy Poodle, Miniature Pinscher, Labrador Retriever, Pembroke Welsh Corgi.

Chihuahua & Friends: German Shepherd Dog, Shetland Sheepdog, Yorkshire Terrier, Cavalier K C Spaniel, Chihuahua, Boxer.

Dachshund & Friends: Siberian Husky, Golden Retriever, Pug, Shih Tzu, Beagle, Miniature Dachshund.

GRAFIKA 9 / 10
Práve grafická stránka hier sa stala terčom posmechu a kritiky obzvlášť zo stany majiteľov PSP. Sám som bol dokonca aj po zhliadnutí prvých obrázkov skeptický. O to väčšie bolo moje prekvapenie krátko po zasunutí cartridge. Perfektne zvolené farby vdychujú Nintendogs život, až máte pocit, akoby išlo o živé stvorenia zakliate do média. Miera detailov je ohromujúca. Ak ste videli Dog's Live pre PlayStation 2, máte len minimálnu predstavu o možnej kráse digitálnych psíkov. 

Prostredia síce nedosahujú kvalít štvornohých miláčikov, no i napriek tomu nenarúšajú celkový dojem. Niektoré objekty niesu dokončené, nejedná sa však o chybu technického spracovania, podobným štýlom bola vytvorená aj bizarnosť menom Killer 7. Obzvlášť prekvapí realistické chovanie a pohyby, ktoré sú absolútne plynulé a verne odzrkadľujú svojich živých pôvodcov. Zodpovedne môžem prehlásiť, že ide o jedno z najlepších prevedení psov do elektronickej podoby a taktiež momentálne najkrajšie vyzerajúcu hru na tomto handhelde. Inými slovami prostá nádhera, (temer porovnateľná so skutočnosťou), ktorú odhalíte až pri bližšom kontakte na vlastné oči.

INTERFACE 9 / 10

Ponuku New Game – teda začať novú hru – by ste nenašli, aj keby ste sa rozkrájali. Nintendogs totiž nie je žiadna hra (aspoň sa o to snaží ako sa len dá). Spočiatku máte na výber dve možnosti. Pohrať sa už s čiastočne vytrénovanými psami (pri tejto činnosti máte veľmi obmedzené možnosti), ide len o akúsi predohru pred kúpou vlastného psíka, ktorá zároveň predstavuje druhú voľbu.

Predmety a činnosti dostupné v úvode hry ani zďaleka nereprezentujú skutočný počet. Hra ponúka viac než sto predmetov založených na reálnom vzhľade a fyzikálnom modeli. Pre rýchlejšiu a prehľadnejšiu orientáciu sú zaradené do kategórii. Ohromná rozmanitosť vyhovie aj najnáročnejším. Ukrivdení ostanú snáď len nonkonformisti. K slovu sa dostanú i všakovaké herné možnosti. Dôkladne zapracované sú štatistiky mapujúce váš osobný status, počet získaných trofejí a aktuálny stav psa. Stylus predstavuje hlavný ovládací prvok. Používanie tlačidiel je obmedzené len na funkcie natáčania kamier. Malým spestrením sú narážky na rôzne tituly spoločnosti Nintendo. Za všetky spomeniem tradičnú červenú Mariovu čiapku, či lienku z Pikmina. Neprítomnosť loadingov na hrách pre Nintendo DS je štandardom.

HRATEĽNOSŤ 10 / 10
Prinesením hafana domov budete konfrontovaní prvou úlohou. Vymyslieť mu meno, respektíve ho toto vami zvolené meno naučiť. Práve v tomto momente odhalíte výnimočnosť Nintendogs a priepastný rozdiel medzi ním a hrami jemu podobných. Pomenovanie prebieha nasledovne. Vyberiete akékoľvek meno, áno – môže ísť i o hanlivé slovo, ale prečo robiť tak detinské veci? Ponúknuté vám budú tri anglické alternatívy. Zvoláte meno priamo na MIC. umiestnený na ľavej strane prednej časti handheldu, poprípade to doplníte zapískaním (nato slúži tlačidlo na spodnej obrazovke). Párkrát tento proces zopakujte a voilá, príjemná melódia oznámi práve dosiahnutí úspech. Okrem psíka si meno musíte zapamätať i vy, preto vám bude poskytnutý imaginárny diár v štýle PictoChatu.

Obdobným spôsobom učíte psa triky. Tentoraz už ale do hry zapojíte stylus. Najskôr treba samozrejme upútať jeho pozornosť. Stačí, ak nahlas a zreteľne vyslovíte práve naučené meno, následne načo on zareaguje pribehnutím. Pohybom stylusa ho dovediete k požadovanému triku, ktorému taktiež pridelíte ktorékoľvek slovo či slovné spojenie. V písanej forme to možno nevynikne, no v reáli je to zvládnuté bravúrne. Potešia aj také drobnosti, ako chytenie chvostíka. Zaskočený psík zareaguje behaním do kruhu, márne sa snažiaci ho chytiť tiež. Rýchlosť výuky a miera hravosti závisí od každého psa zvlášť. Neobávajte sa, po niekoľkých úmorných hodinách dôjde rad aj na vytúžené užívanie si. Nezabudnite však čas od času preveriť psíka povelmi, pričom ho stále volajte menom. Inak sa môže ľahko stať, že málo trénované povely a dokonca i vlastné meno zabudne. 

Obrovskú časť zábavy si ukrajuje množstvo predmetov. Ich rozmanitosť a dávka precíznosti, s akou boli prevedené do elektronickej podoby, je úžasná. Zoberme si také frisbee. Držíte ho pomocou stylusu a jemnými pohybmi ním mávate (presne ako v skutočnosti). Rýchlym no zároveň jemným švihom, sťa štetcom po papieri, ho pustite. Frisbee odletí a pokiaľ váš miláčik práve neabsolvoval prechádzku, alebo obed, vypáli za ním. Stále dbajte na tréning. Dôležité je chytiť letiaci disk ešte pred jeho dopadom a rýchle pribehnutie naspäť. Neúprosný časový limit v súťaži pochopíte až vtedy, ak sa s ním pes začne hrať v tráve, namiesto rýchleho pribehnutia späť. Pre vaše pobavenie sa medzi imaginárnymi predmetmi nájdu rôzne okuliare, klobúky, alebo balóny, ktoré sami nafúkate, vypustíte a následne nato ich sledujete, pokým neprasknú. Prechádzky, súťaže a šantenie si vyžiada svoju daň v podobe špinavej srsti, smädného a hladného žalúdka.

Čas v Nintendogs kopíruje nastavenia handheldu. Teda ak necháte DS vypnuté niekoľko hodín, neznamená to zastavenie času v hre. Podobne ako v skutočnosti i tu po návrate z práce či školy pes od radosti div z kože nevyskočí. Zakrátko však vrúcne privítanie vystrieda prosebný pohľad nad prázdnou miskou. Okrem starania a zabávania sa budete nútení čas od času vystrčiť päty z domu. Kvôli dokupovaniu zásob, alebo iných doplnkov, poprípade nákupu nových šteniatok. V rámci jedného cartridge ich môžete mať maximálne šesť, pričom tie, ktoré momentálne nebudete cvičiť, jednoducho uložíte do psieho hotela, kde sa o nich dočasne postarajú.

Vychádzky sú rovnako dôležité ako stravovanie. Na mapke (líši sa v závislosti od práve hranej verzie) nakreslíte cestu, ktorou chcete ísť. Stylusom schytíte vodítko a hybaj do ulíc. Na prechádzky môžete raz za polhodinu (herného/reálneho času). Častokrát na cestách stretnete iných psov, povaľujúce sa hračky, alebo užitočné predmety. Tie buď zoberie pes, alebo vy pomocou stylusu. Vyvarujte sa na pohľad skazeným odpadkom a iným nechutnostiam, pretože pes ma tendenciu oňuchať a zjesť prakticky všetko. Jednou z najdôležitejších zložiek Nintendogs sú takzvané “contest“. Práve oni predstavujú hlavný zdrojov prímov a zároveň odzrkadľujú vaše trénerske zručnosti. K dispozícii sú tri poháre. Disc Competition (hádzanie frisbee do diaľky na body), Agility Competition (prekonávanie prekážok) a Obedience Competition (náhodne generované povely zadávate psovi pred porotou). Nikto učený z neba nespadol, preto nezúfajte z počiatočných neúspechov.

MULTIPLAYER
Multiplayer v pravom slova zmysle nenájdete, na druhej strane môžete komunikovať s ktorýmkoľvek majiteľom Nintendogs, či prezerať si jeho štatistiky (v danom momente ich musí mať taktiež zapnutých) do 30 metrov. Náhodne vyhľadanie neznámeho hráča je zastúpené spôsobom nastavenia automatického vyhľadávania. Počas tohto režimu spotrebujete väčšie množstvo batérie, preto ak chcete využiť túto službu, musíte ju najskôr aktivovať v menu. Služba je plne funkčná aj v sleep móde.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10

Štekotu, kňučania a havkania doprevádzaného s radostným dychčaním si užijete až až. Čo viac môžeme čakať od hry preplnenej psami? Hra však nie je nahovorená, no nemožno to považovať za výraznú chybu, pretože to zaregistrujete len na začiatku a na konci súťaží, pri zhováraní sa dvoch (stále tých istých) komentátorov.

HUDBA 8 / 10
Pestrá paleta energicky zvučných melódii vás aj v prípade pesimistickej nálady povzbudí a privedie na iné myšlienky. Síce chýba imitácia priestorového zvuku, zato však “čisté“ stereo mnohé vynahradí. Avšak hudba v Nintendogs predstavuje len akési spestrenie. Ťažisko hry je niekde úplne inde.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Skôr ako o náročnosť ide v Nintendogs o trpezlivosť. Prakticky všetky možnosti sú vám k dispozícii už od samotného začiatku. Podstatné je cvičiť, cvičiť a cvičiť. Dlhý a tvrdý tréning prinesie zaslúžené ovocie. Nakoľko v hre nestretnete nepriateľov, hovoriť môžeme len o inteligencii vami vybraného psa, ktorá vás bude sprevádzať celou dobou hrania. 

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 9 / 10
Začnem drobnými nedostatkami, plynulo prechádzajúc ku kladom. Nemožnosť skutočného uloženia pozície nemusí vyhovovať hneď každému. Ak chcete mať psíka v dobrej kondícii, musíte Nintendogs zapnúť minimálne raz do dňa. Ani jedno z plemien v hre sa fyzicky nevyvíja, zastúpené sú len v podobe šteniatok. Vami vybraní psík nikdy nezomrie, nikdy nezostarne, no pri nesprávnom zaobchádzaní môže zosmutnieť a dokonca aj utiecť. Zakaždým sa však vráti a dá vám druhú šancu. Rovnako ako by ste ju aj vy mali dať tomuto skvostu. Viem, o čom hovorím, sám som videl aj takzvaných drsňákov zaskočených a následne nato úplne pohltených čarom Nintendogs. Nehovoriac o našom nežnejšom pohlaví, ktoré len zriedkavo holduje videohrám. Viem, že i medzi vami sa nájde neveriaci Tomáš, preto už len jedným dychom dodávam, zájdite do obchodu s videohrami.

Nintendogs na recenziu zapožičal Brloh

BTW: Ak máte doma vlastného miláčika, neprehliadnite súťaž o Najkrajšie domáce zvieratko.  

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu pri partii, ktorá desať rokov klondajkuje štát, problém.

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre

Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

Neprehliadnite tiež

Strašia vás baktérie na mobile? Vymysleli "umývačku"

Nová nabíjačka dezinfikuje mobily, používa na to ultrafialové žiarenie.

Gates: Ctrl-Alt-Del bola chyba, malo to byť špeciálne tlačidlo

Dnes už túto kombináciu používajú viac v podnikoch ako domácnostiach, kedysi krotila počítače.

DETSKÁ RUBRIKA

Kone nám tisícky rokov uľahčujú život. Svoju silu si neuvedomujú

Splašený kôň môže človeku ublížiť, ak urobí nečakaný skok alebo vyhodí kopytami, nerobí to však schválne. Kone totiž nie sú agresívne.

Biometriu chcú už aj supermarkety

Ukážete prst a odchádzate s nákupom. Bez toho, aby sa ktokoľvek zaujímal o vaše odtlačky.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 9. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 10. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 677
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 5 812
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 244
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 4 897
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 106
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 075
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 950
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 940
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 697
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 300