SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Sun a Google: chystajú revolúciu?

Prvý krok k radikálnej zmene nášho spôsobu práce s počítačmi a začiatok konca celosvetovej dominancie Microsoftu alebo zúfalá snaha upadajúcej firmy pritiahnuť na seba pozornosť. To sú dve z možných interpretácií novej dohody o spolupráci firiem Google .

Šéfovia firiem Sun (Scott McNealy, vľavo) a Google (Eric Schmidt) sa dohodli na spolupráci, ktorá môže byť hrozbou pre monopolný Microsoft.

FOTO - SITA/AP

Prvý krok k radikálnej zmene nášho spôsobu práce s počítačmi a začiatok konca celosvetovej dominancie Microsoftu alebo zúfalá snaha upadajúcej firmy pritiahnuť na seba pozornosť. To sú dve z možných interpretácií novej dohody o spolupráci firiem Google a Sun z minulého týždňa.

Podľa zmluvy bude Sun dostávať od Google peniaze za to, že svojim zákazníkom ponúkne jeho vyhľadávanie, internetový gigant od Sunu nakúpi nešpecifikované množstvo počítačových serverov a firmy sa budú snažiť spolupracovať aj v "ďalších oblastiach".

Toto oznámenie by sa mohlo považovať za úplne bezvýznamné, keby Sun nebol v minulosti najväčším vyzývateľom Microsoftu v boji o dominanciu na osobných počítačoch a Google zasa pravdepodobne najväčším budúcim súperom giganta z Redmondu. Obe firmy v určitej podobe vsádzajú na prechod k "novej ére PC", keď bude oveľa menej činností vykonávať samotný počítač a viac funkcií dnešných programov bude dostupných prostredníctvom webového prehliadača cez internet. Už oznámenie o tom, že firmy vydajú spoločné vyhlásenie, tak minulý utorok na krátko znížilo hodnotu akcií Microsoftu na burze o šesť miliárd dolárov.

Útok na dinosaura?

Firma Sun v 90. rokoch intenzívne propagovala víziu "sieť bude počítač" - osobné počítače boli podľa nej zbytočne zložité a lepšie by bolo, keby pozostávali len z klávesníc a monitorov a všetky úlohy aj uchovávanie dát by lacnejšie zabezpečovali servery. Táto myšlienka sa však vôbec neujala, prinajmenšom preto, že siete ešte neboli dostatočne spoľahlivé a prenosová kapacita internetu bola nedostatočná.

V posledných dvoch rokoch sa však pôvodný nápad vrátil v novej forme, namiesto "sieťového počítača" sa však novým zaklínadlom stáva slovíčko AJAX. Ide o súhrn programátorských techník umožňujúcich naprogramovať aj zložité aplikácie tak, aby ich nebolo treba do počítača inštalovať, ale fungovali by priamo v internetovom prehliadači po zadaní správnej adresy.

Priekopníkom AJAX aplikácií sa stal práve Google so službami ako Google Maps (umožňuje pohľad na Zem z vtáčej perspektívy) a Gmail. Pred príchodom Gmailu bola napríklad práca s webovými e-mailovými službami oveľa pomalšia a menej pohodlná, než pri použití počítačových programov ako Outlook. Gmail postavený na AJAXe však reaguje okamžite, umožňuje používať aj klávesové skratky a ponúka oveľa lepšie možnosti vyhľadávania správ, než ktorýkoľvek iný softvér - mnohí ľudia ho preto už vymenili za svoje tradičné e-mailové programy.

Tento príklad vyvoláva špekulácie, či sa Google podobným spôsobom nepokúsi zaútočiť aj na ostatné populárne počítačové programy (od Microsoftu) a nevytvorí napríklad niečo ako "Google Office" - balík aplikácií, ktoré by mohli konkurovať programom ako Microsoft Word či Excel. Ich dnešným najvážnejším konkurentom sú OpenOffice a StarOffice od firmy Sun - jej dohoda o spolupráci s Google preto dodáva týmto špekuláciám oveľa realistickejší rozmer, hoci Google podobné plány zatiaľ popiera.

Kľúčovým prvkom stratégie Microsoftu je absolútna dominancia jeho operačného systému Windows, vďaka čomu musia všetci vývojári písať programy práve pre tento systém a tým jeho dominanciu stále posilňujú, keďže používatelia Windows potrebujú pre spustenie väčšiny bežne používaných aplikácií. Na využitie AJAX aplikácií však už Windows vôbec netreba, fungujú v akomkoľvek prehliadači a akomkoľvek operačnom systéme.

"Je toto hrozba pre Microsoft? Dnes ešte nie," komentoval dohodu analytik firmy Endpoint Technology Associates Roger Kay. "Cicavce však tiež neboli žiadnou hrozbou v čase, keď ešte Zemi vládli dinosaury."

Čo je predmetom novej dohody?

  • Google bude Sunu platiť za distribúciu Google Toolbaru (rozšírenie internetového prehliadača umožňujúce  rýchle vyhľadávanie na internete) spolu s balíkom Java. Ten si teraz mesačne z internetu sťahuje asi 20 miliónov ľudí.
  • Google začne nakupovať od Sunu oveľa viac serverov ako doteraz (to zvýši prestíž Sunu v očiach zákazníkov).
  • Sun bude nakupovať reklamu na stránkach Google.
  • Google sa intenzívnejšie zapojí do vývoja aplikácií v Jave a "preskúma možnosti propagácie a vylepšenia" otvoreného kancelárskeho balíka OpenOffice, ktorý pôvodne vzišiel z dielní Sunu.
  • Firmy budú spolupracovať pri marketingu aj vo výskume a vývoji. Google Sunu pomôže pri vývoji otvoreného  operačného systému OpenSolaris.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

14 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

4 h

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan