Roland Garros 2005 - žijeme tenisom

Máloktorý šport je tak nádherný ako tenis. Samozrejme v podaní profesionálov, ktorí svojim umením dokážu pobaviť početné publikum. Čistá hra bez filmovania, zákerných faulov alebo dopingu. Možno i preto je tak trochu v úzadí, to však neznamená, že sa mu n

ebudeme venovať.

Keďže nie sme minimalisti, začneme rovno recenziou na PS2, ktorá nesie oficiálne predlhý názov Roland Garros 2005 Powered by Smash Court Tennis. Nebudeme sa na titul pozerať ako pokračovanie SCT, začneme pekne od piky. V prvom rade musíte mať tenis v láske, tu sa hrá stále na rovnakých ihriskách (maximálne tak odlišného povrchu), netasíte zbrane – vašim jediným tromfom je raketa. Pravidlá tenisu je tiež dostatočne zbytočné predstavovať. Udržať loptičku na kurte sa pre nezasväteného môže zdať ako pohodička, no potom zrejme ešte nikdy nedržal v ruke tenisovú raketu. Ja mám doma pre istotu hneď dve, takže som sa na RG2005 oprávnene tešil. V toto leto som totiž nedokázal nikoho prehovoriť čo i len na jednu partičku pinkania si. Zúfalá samohana o stenu vyústila do rozbitia nejakého keramického šmejdu... čo vyústilo o pokus o rozbitie môjho ciferníku. Jednoducho suchoty, a tak sa celý nadržaný vrhám na túto simuláciu.

Ako už názov napovedá, tvorcovia získali licenciu na jeden zo štvorice Grand Slamových turnajov. Nech sa vám antukový Roland Garros páči alebo nie, oficiálne máme k dispozícii len tento jeden turnaj, všetky ostatné sú vymyslené. To je veľká škoda, moje srdiečko totiž najviac plesá pri Wimbledone, kde pretrvávajú tradície (hráči hrajú výhradne v bielom) a prestížny boj na tráve. Rýchle povrchy sú fajn, ale tráva je tráva. Nie, nehľadajte za tým nič iné. Okrem jedného veľkého turnaju sa tu dočkáme aj niekoľkých známych mien, ktoré v tenise hrajú prím. Z mužských jedincov spomeniem Hewitta, Henmana, Johanssona, Hassa, či Ferrera. Nežné pohlavie zastupuje Davenportová, Mauresmová, Dementievová, Henin-Hardennová alebo dokonca naša kráska Danka Hantuchová. Licencia sa nevzťahuje na všetkých hráčov, dostalo sa len na zopár zvučných mien. Vďaka i za to.

Ak si chcete len tak zapinkať, môžete si zahrať Exhibíciu. Pre nováčikov tu máme Tutorial. Niektorí z vás si obľúbia Challange, čiže sériu úloh, zameraných na presnosť, rýchlosť a podobne. Trochu zbytočný mi pripadal Spectator mód, v ktorom bolo vašou úlohou pozerať sa na zápas. Nebolo to jednoducho ono, do skutočného priameho prenosu z bedne to malo ďaleko. Hlavnú úlohu však okrem Roland Garros módu (zúčastnite sa len tohto turnaju) hrá kariéra. Vytvoríte si tenistu/tenistku, zvolíte úroveň základných vlastností a ocitáte sa medzi 250 hráčmi svetového rebríčka. Na začiatku máte možnosť vstúpiť len na menej dotované turnaje, kde je nízka finančná odmena, ale i rebríčkovo postavení hráči, čiže máte väčšiu šancu na úspech. Výhrami získavate skúsenosti, investujete body do svojich vlastností (sila, výdrž, rôzne údery a ich úspešnosť, hra na sieti, hra od základnej čiary...), pričom evidentne zlepšujete svoje virtuálne ego. Po chvíli cviku sa začnete drať vyššie a dostanete ponuku pre lepšie umiestnených hráčov. Príchodom do prvej stovky sa vám otvoria i tie najväčšie kúsky. Nemusím dodávať, že za víťazstvo (čo i len v prvom kole) dostanete oproti nižšie postavenému turnaju omnoho viac skúseností. Bojovať sa oplatí a poviem vám, výber toho, na ktoré turnaje pocestujete, je spracovaný prijateľne a vytvrdnete pri ňom niekoľko hodín, rovnako ako ja.

Po výhrach na turnajoch, postupoch vyššie v rebríčku sa vám otvárajú rôzne bonusy ako napríklad nové účesy, oblečenie, lepšie rakety, obuv. Špeciálne bonusy za úspešné hranie nájdeme takmer v každom konzolovom titule a hoci si to mnohí nepripúšťajú, ženú hráča vpred.

GRAFIKA 7 / 10
Na prvý pohľad človek nepostrehne žiadnu výraznú chybičku. Povrchy kurtov vyzerajú nádherne, postavičky sa pohybujú ladne, bez zbytočných kiksov v animáciách a podobne. Mňa však mrzela akoby mŕtvosť prostredia. Diváci sú až nechutne dvojrozmerní s minimom animácií, pričom pri hre o nich viete len vďaka ozvučeniu. Škoda, že sa v RG 2005 nevyskytuje nič také ako zberači loptičiek. Možno prkotina, ale radšej by som sa pozeral na človiečika zbierajúceho tenisové loptičky ako na niekoľko animácií tešenia/hnevu, po čase sa často opakujúcich. Absencia tohto života, za ktorú môže práve sterilná grafika bez akejkoľvek snahy vytvoriť prirodzené prostredie, dokázala znížiť hodnotenie. Na druhú stranu sa na tenisové krásky pozeralo vcelku fajn. Muži ani ženy nepripomínali robotov a Janka Kordošová vo svojej krátkej sukničke a sexi tielku by mohla vybehnúť rovno na mólo, kde by vychudnutým modelkám ukázala, v čom tkvie krása. 

INTERFACE 8 / 10
Nestáva sa často, aby ovládanie tenisu dopadlo na výbornú. Býva dosť obtiažne zladiť príjemné na pohľad s užitočným a hlavne funkčným. Roland Garros 2005 vás naučí všetky údery použiť v správnom čase a je len na vás, akú stratégiu pri zápase použijete. Nemusíte sa obávať strašidelných kombinácií, na všetko stačia štyri tlačidlá na gamepade plus pohyb postavy. Po stlačení úderu máte chvíľu na umiestnenie strely, pričom v tomto momente nemôžete pohybovať postavou. Práve toto býva problémom, avšak dnešný tenis nebazíruje na milimetrovom postavení hráča, ale vyrieši situáciu v rámci možností. Výsledkom je tenis, na ktorý sa dá pozerať a popritom sa nádherne ovládať. Keď je výmena obojstranne nádherná, nemrzí vás ani strata bodu. A hlavne bojujete len s protihráčom, nie aj s ovládaním.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Biely šport mám jednoducho rád, čiže som sa pri pasívnom športovaní bavil. Súboje sú napínavé, pričom dosť záleží na postavení hráča v rebríčku. Kým sa mi podarilo poraziť tenistku z prvej stovky v režime kariéry, veľká ručička na hodinkách sa niekoľkokrát otočila. Turnaj striedal turnaj, vpred ma hnala snaha dostať sa v rebríčku čo najvyššie. Ja však patrím medzi tých pár ľudí, ktorých tenis baví, dokážu si pri ňom obhrýzať nechty a napínavé zápasy prežívam podobne ako vystúpenia hokejovej, momentálne i futbalovej repre. Má to ten správny punc chytľavosti, pričom nemusíte pre televíziou presedieť niekoľko hodín, stačí jeden dva turnaje denne a budete žiariť spokojnosťou.

MULTIPLAYER
Netestoval som ho.

ZVUKOVÉ EFEKTY 6 / 10
Diváci hučia trochu podivne, akoby zo začiatku ani nevedeli, či majú pískať alebo sa tešiť. Okrem toho vám do uší bude prúdiť zvuk odrazu loptičky od povrchu, od rakety, či ploché plesk do siete. Rozhodca drží štandard, keď hlási stav, prípadne poprosí publikum o kľud. Na Roland Garros sa kecá po francúzsky – zrejme to bude tým, že je to v Paríži, čo možno je autentické, ale ja tomu jazyku bohémov nič nerozumiem, takže artikuláciu posúdiť neviem. S anglickými rozhodcami som však bol spokojný. Takým menším bonusom je občasný výkrik z publika. Neverili by ste, ale dokáže to vyrušiť pri sústredení sa.

HUDBA 4 / 10
Konzolový typ muziky sa mi dobre počúva pri plošinovkách, arkádach alebo pri podobne jednoduchom žánri hier. Nie však pri tenise, kedy sa neustále opakujúca krátka melódia pri víťazstvách, výhrach v turnajoch alebo v mojom prípade aj prehrách, dokáže zneškodniť akúkoľvek snahu o radosť z výhry.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Už v hodnotení hrateľnosti som tak trochu načrtol, ako je to s náročnosťou v hre. Čím ste vyššie postavený hráč, tým sa musíte viac oháňať raketou, aby ste zápas uhrali. Zo začiatku vám budú robiť problémy i hráči z druhej stovky, avšak po poctivom tréningu (vašom reálnom s gamepadom i virtuálnom sťaby hráč) sa vám začnú dvere otvárať. Sám som to videl, keď som sa vrátil na challangeový turnaj ako hráč v prvej stovke, tak mi žiadny protivník nerobil veľké problémy. Súboje s omnoho vyššie postavenými hráčmi sú však príliš náročné a prebojovať sa medzi elitu je takmer nemožné. Naoko. Treba len hrať, hrať a hrať, veď ono sa to poddá. Viem, o čom hovorím, keď som sa cez kvalifikáciu konečne prebojoval na hlavný turnaj RG, tam ma z kurtu zmietla rýchla slečna a doslova som si pinkol len pri svojom podaní.

Navyše Roland Garros 2005 nie je titulom, pri ktorom máte presne stanovenú hraciu dobu a po titulkoch sa rozprávka končí. Režim kariéry vám ponúkne niekoľko desiatok hodín športovania. To už je výzva, ktorá sa neodmieta. 

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Pomerne chabý záverečný verdikt v porovnaní s hodnotením jednotlivých položiek? Možno, ale treba prihliadnuť na to, že tenis síce patrí aj u nás medzi obľúbené športy, no málo hráčov siahne pri výbere hry po tenisovom titule. Je to aj tak trochu škoda, pretože Roland Garros 2005 je kvalitný tenis, len musíte mať k tomuto športu vzťah. Ja som si síce toto leto nezahral, ale Roland Garros 2005 mi ponúkol aspoň nejakú náhradu. Tak čo, nehodíme jeden set?

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

KOMENTÁRE

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov.

Neprehliadnite tiež

Za farebné videnie vďačíme predkom, ktorí jedli ovocie

Len ľudia a niektoré druhy primátov majú v oku tri druhy zmyslových buniek.

Huawei Mate 9 chce byť najlepší veľký smartfón (test)

Má obrovský displej a aj napriek nemu sa používa pohodlne. Huawei si za svoju novinku ale pýta viac, ako je zvykom.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Voda na Zemi aj vo vesmíre. Pozrite si najkrajšie zábery z kozmu za tento týždeň

Vedci predstavili tri mimozemské svety, kde by mohla byť voda aj život.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 873
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 673
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 9 534
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 141
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 815
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 633
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 513
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 315
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 468
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 450

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop