NHL Eastside Hockey Manager 2005 - vychutnajte si hokej na lavičke

Po dlhej prestávke sa konečne rozbehla najznámejšia hokejová liga NHL. Hráči môžu začať preukazovať svoje kvality a získať si späť srdcia divákov. Niekde v pozadí postáva manažér, ktorého nik neoslavuje po víťazstve, hoc na tom má obrovskú zásluhu.

Žáner športových manažérov sú všeobecne považované za okrajovú záležitosť na hernom trhu, avšak cieľovú skupina hráčov je natoľko veľká, že sa rodia stále nové a nové pokračovania, pribúda konkurencia – jednoducho tabuľkový raj pre pokročilých. Tieto (tak trochu iné) stratégie nevsádzajú ani tak na vašu šikovnosť s gamepadom, dávajú vyniknúť vašim taktickým schopnostiam a správnej športovej intuícii. Nie je jednoduché nalákať nového adepta do spolku hráčov, ktorí netrávia s hrou hodiny, ale dni. Myslím na čistú hraciu dobu. Pre niekoho nudný svet čísel predstavuje pre druhého neopísateľný pocit ovplyvňovania chodu športového klubu.

Tohtoročné NHL 2006 od EA Sports je fiaskom. Celková kvalita dosiahla tento ročník najnižší bod vo svojej bohatej histórii, pričom len zo súcitu sa na konci objavilo optimistické hodnotenie čítajúce 70%. Zrejme budete šokovaní mojim výrokom, ale pre mňa je hokejovou jednotkou NHL EHM 2005. Jasné, mám veľmi rád manažérske hry a dokážem pri nich presedieť neskutočne obrovské množstvo času, ale pokračovanie minulého debutu od Sports Interactive skutočne obsahuje tú správnu dávku hrateľnosti a pocitu, že ste na hokejovom štadióne. Síce nie priamo na ľadovej ploche, ale okolo vás to žije. 

           

Keď sa takto pred rokom objavil prvý diel, išlo o niečo nové, veď podobne komplexne spracované ligy nemal fanúšik šancu nikde okúsiť. Dvojka s koncovkou 2005 neprichádza s morom zmien, ale vsádza na evolučné kroky. Niekomu sa môže zdať nový ročník až príliš podobný predošlým, ale po zahraní 2005ky by som sa k pôvodnému NHL EHM už určite nevrátil. Práve toto je prvý a dosť dôležitý krok, ktorý jasne vraví, že update sa vydaril.

Po jednoduchej inštalácii skočíte rovno do nastavenia profilu, kde dôjde aj k výberu tímu, ktorého sa zmocníte. Okrem tradičnej NHL a nižších amerických i kanadských súťaží si môžete vyskúšať svoje schopnosti aj v Európe, kde som trávil všetok čas i ja. Na výber máte kvalitné ligové súťaže (švédska, fínska, ruská, česká), medzi ktorými nechýba ani naša slovenská, takže sa môžete vrhnúť do jedného z extraligových klubov a dostať majstrovský titul do rúk svojho miláčika. Okrem týchto väčších súťaží je v ponuke i nemecká, dánska, nórska, rakúska, slovinská či anglická liga. Aj trpaslíci majú nárok na preháňanie sa s hokejkou po ľade. Dôležité však je, že súťaže obsahujú celky so skutočnými hráčmi, majú ciele porovnateľné s realitou a výsledky nie sú vycuciavané z prstu. Dôležitý fakt, ktorý nebýva vždy pravidlom.

Práca s mužstvom je jediným problémom celej hry. Možno to znie jednoducho, veď natrepať 22 športovcov do zostavy by teoreticky zvládol každý. Teoreticky. Každý športovec má veľké množstvo štatistík v troch základných oblastiach: mentálne, fyzické a technické, ktoré sú číselne vyjadrené na stupnici od 1 do 20. Prehľadnejší spôsob ako získate info o schopnostiach hráča zrejme ani nemôže byť, všetky štatistiky máte na jednom mieste. A vezmite jed na to, že daní playeri podľa svojich charakteristík aj hrajú! Nutnosťou je preštudovať si každého hráča, určiť mu spoluhráčov v päťke a navoliť správnu taktiku - rôzne útočné (prihrávanie, americký štýl nahadzovania puku...), obranné (pozícia hráčov, zónová alebo osobná obrana) stratégie, nastavenie forčekingu, hry pri mantineloch alebo agresivitu. Stačí nataviť vhodné parametre šité na mieru každému hráčovi alebo celej päťke. Už sa nám to začína zamotávať a slabší jedinci odpadávajú.

Ak všetko klape tak ako má, nemáte veľký problém s vedením klubu. Úprimne sa priznajme, začať ako nováčik v hocakom veľkoklube z NHL je riadna „podpásovka“. Hardcore hráči si radšej postupne vybudujú kariéru v menej atraktívnych kluboch (povedzme v slovenskej extralige) a postupne prijímajú lukratívnejšie ponuky od poprednejších klubov v zahraničí. Tým pádom sa však nevyhnete dlhodobejšiemu budovaniu mužstva. Striedať každého pol roka mančaft je trochu ošemetná záležitosť. Na scénu tak prichádza predaj zbytočných a kúpa potrebných playerov. Vyhľadať vhodného adepta na slabý post je zložitá záležitosť. Môžete vraziť všetko na mladú krv, avšak výsledky sa nedostavia okamžite a môžete sa v neskúsených sklamať. Mladíkom totiž nemajú vyváženú výkonnosť. Nie je preto vhodné zložiť mužstvo z nádejných hviezdičiek – nefunguje to tak ani v skutočnosti. Preto poteší nutnosť mať v klube zopár veteránov, ktorí podávajú stabilné výkony.

Scouting je vyriešený prehľadne, nehrajúce osadenstvo vám vyhľadá vami zadané indivíduá a teraz záleží len na vás a vašom vyjednávaní. Klub nechce predať hráča pod cenu, váš chlebodarca nechce zaplatiť až takú veľkú sumu, pretože platy sú vysoké... Vytvoriť fungujúci celok (stanoviť pozície hráča v klube – hviezda, dôležitý, nepotrebný, do budúcnosti...) je umenie. Všade sú peniaze až na prvom mieste, takže vytvorenie súpisky nie je až tak jednoduché.

Aby ste sa nestratili v ohromnom hokejovom svete, ste neustále zásobovaní správami, vďaka ktorým sa ľahšie zorientujete vo vami hranej lige. Chvalabohu nie ste zavalení nepotrebnými informáciami o bezvýznamných hráčoch. Stačí všetko sledovať a venovať sa každej maličkosti. V tomto momente preniknete do hry a už vás od nej nič neodtrhne. Za to vám ručím.

          

GRAFIKA 7 / 10
Vo svojom obore sa jedná o dostatočne kvalitnú grafiku, ktorá síce mohla byť o niečo lepšia, ale svoj účel plní. Na výber máte dokonca aj tri skiny, takže pri troche šťastia si vyberie každý. Všetko je dostatočne čitateľné, chlieviky alias tabuľky sú inteligentne navrhnuté, ale veď na tomto sa nedá toho veľa pokaziť. Mne osobne vadil bold font písma – hlásky boli na môj vkus až príliš tučné a s výrazne chudším písmom by sa na obrazovku zmestilo o niečo viac informácií. To je však len vec názoru.

Jedinou grafickou záležitosťou okrem tabuliek sa stáva samotný zápas, ktorý je prezentovaný štýlom Football Manageru. Na ľadovej ploche sa preháňajú kolieska s číslami reprezentujúce hráčov (plus akési ohnuté veci, čo boli zrejme hokejky). Pri futbale bolo vidieť akcie predvádzané hráčmi, avšak klzisko má nepomerne menšie rozmery a pohyb hokejistov je oveľa dynamickejší, než beh futbalistov po tráve. Dosť často sa tak stáva, že sledujete chaotické prihrávanie súperovi a podobne. Ono sa to skutočnosti naozaj deje, ale rýchlejší štýl, ktorý vidíte priamo na vlastné oči sa ťažko prenáša do tejto jednoduchej schémy. Respektíve ťažko na to, aby to bolo spracované príťažlivou formou. Na sledovanie akcií som tak rezignoval a sledoval „len“ štatistiky.

INTERFACE 8 / 10
Na ovládanie si po pár minútach behania po rôznych menu a podmenu zvyknete. V hre nájdete mnoho možností, ktoré sú poskrývané v jednoduchom systéme, len treba zistiť, kde sa daná ponuka nachádza. Na to tu máme manuál, všakže. Kombinácia hlavného horného a ľavého aktívneho menu (mení sa pri behaní položkami) funguje už dlhšie a nie je dôvod meniť to. Ovládanie myškou je vďaka prelinkovaným dôležitým informáciám dostatočne intuitívne, len si to treba ohmatať.

Chybičiek krásy je však zopár a hoci sa tvorcovia snažili vylepšiť všetko, niektoré veci mi prekážali. Vytváranie zostavy je na začiatku totálne peklo. Nechápem, prečo nefunguje klasický systém drag & drop, ktorý je jednoduchý a prehľadný. Miesto toho musíme klikať na každého hráča a pozíciu, kam ho chceme umiestniť. Navyše tvorba zostavy sa odohráva na jednej jedinej obrazovke, pričom okrem rozloženia pätiek určujete i zostavu na presilovky i oslabenia (o jedného i dvoch hráčov). Na tej istej obrazovke. Je tam toho jednoducho príliš veľa a neuškodilo by rozdelenie na viac okien. Pomocou jednoduchého roletového systému by sme volili napr. presilovkové formácie. Takto vidíme nahustený text, čo extra nádherne nevyzerá a s prehľadnosťou si tento systém tiež nepotyká.

Trochu ma sklamalo, že zostal zachovaný systém tlačidla Akcia, ktorý budete často využívať a neustále musíte kurzorom nabehnúť do ľavého rohu v hornej časti obrazovky. Lepšie by to vyzeralo, ak by sa niektoré možnosti (napríklad obnovenie zmluvy, presunutie do béčka...) objavilo aj pri použitý pravého myšítka po kliknutí na hráča. Inak nebudete mať s ovládaním a user-friendly interfejsom žiadne „trable“.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Pre niekoho predstavuje vrchol blaha rozprsknutie nepriateľa na miliardu kúskov. Niekto chrochtá blahom nad tisíckou jednotiek v stratégii. Mňa však vždy dostane moment, kedy sa duchom ocitám priamo v hre. Viete, ak hráte akúkoľvek hokejovú simuláciu, musíte sa spoliehať aj na schopnosti hráčov. Určite to poznáte, je jednoduchšie uhrať priaznivý výsledok s rovnocenným partnerom ako s o triedu lepším mužstvom. A práve manažér ponúka ten pocit, na ktorý môžete byť hrdý. Ťahaním za nitky ste doslova dokopali mužstvo k danému výsledku. Priaznivá atmosféra v klube sa prenáša i na vás. Stačí sa pohrať so zostavami a výsledok sa dostaví. Kto zažil, chápe moje pocity, kto nie, mohol by to aspoň skúsiť. 

          

NHL Eastside Hockey Manager 2005 obsahuje oproti predchodcovi zopár vylepšení, ktoré nenápadne dvíhajú hrateľnosť. Štatistiky hráčov a ich vplyv na hru sú spracované s omnoho väčšou presnosťou. Minule to nebolo zlé, ale bolo badať menšie nepresnosti. Tentoraz po nepriaznivom výsledku viete, kde nastala chyba a vydedukujete si i dôvod. Už nenastávajú momenty, kedy dumáte nad nečakaným výsledkom. Skóre zodpovedá dianiu na ľade. Môžete hráčom naordinovať defenzívnu stratégiu, pričom útočníci budú vyrážať do brejkov. Ak máte kvalitnú obranu, nebudete mať problém. Prispôsobíte taktiku potenciálu hráčov = budete sa kráľovsky baviť. Budete sledovať len kanadské bodovanie = budete nadávať na kolísavé výkony.

Konečne došlo k odstráneniu obrovského počtu trestných minút. Minule som si myslel, že mám mužstvo zložené so samých grázlov. Ak nešľahli protihráča aspoň raz za zápas hokejkou po kolene, akoby neboli. Tentoraz stačí navoliť menej agresívnu taktiku, mierny forčeking a výsledok je okamžite badateľný. Rovnako ako v skutočnosti však musíte brať na vedomie, že kto o puk nebojuje na hranici únosnosti, ten ho tak ľahko nezíska. Obrovským plusom je zrýchlenie hry. Počítanie výsledkov je takmer okamžité a málokedy čakáte na spracovanie dát viac než desať sekúnd.

Zatiaľ som len chválil a rozplýval sa nad výbornou hrateľnosťou. NHL EHM 2005 má však zopár chýb, vďaka ktorým je výsledné hodnotenie také, aké je. V prvom rade musím upozorniť na rok staré súpisky. Sezóna sa totiž začína minulým ročníkom, číže rada hráčov, čo zmenila svoje pôsobisko, je vo svojom bývalom klube. Tento problém budete vnímať len zo začiatku, pretože každý správny manažér si začne zostavovať klub podľa svojho gusta, ale neaktuálne zostavy nedokážem odpustiť. Po neskutočných rošádach v kluboch NHL mi pripadajú súpisky trochu smiešne. Druhým problémom je ignorovanie zavedených nových pravidiel v NHL. Vynechám zmeny priamo v hre, viac mi prekáža absencia platového stropu. Takto môžete s bohatými celkami v pohode míňať kopec peňazí na neperspektívne hviezdy. Všetci dobre vieme, kam smeruje môj prst. New York Rangers sa nedá prehliadnuť. Sklamalo ma aj krkolomné vyhľadávanie hráčov, ktoré by si mohlo vziať príklad od futbalového bračeka. Chce to viac filtrov, inak sa prehrabávanie v mori hráčov môže stať pre niekoho nočnou morou.

MULTIPLAYER
Hra ho obsahuje, ale nebol testovaný.

ZVUKOVÉ EFEKTY
Zvuky sa dajú zapnúť, ale kto by ich počúval? V tejto sorte hier nie je táto položka dôležitá.

HUDBA
Rovnako je na tom hudobná zložka. Pustite si vlastnú muziku, pri ktorej sa cítite najlepšie a chýbajúce hodnotenie zmeňte na 5 z 5.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Konečné výsledky záležia len na vás. Hra vám nehádže polienka pod nohy, núti vás reagovať na momentálny stav v mužstve. Treba si všímať všetko potrebné a ste za vodou. Hracia doba je v nedohľadne, môžete sa baviť niekoľko dní, avšak nezabudnite – občas je vhodné prijať nejakú potravu a vybehnúť von do spoločnosti. Je nutné konať pred zápasom, počas matchu už toho veľa nezmeníte.

Ak chcete dosiahnuť uspokojivé výsledky, náročnosť sa vám bude zdať zo začiatku neúnosná. Pocítite to hlavne pri absencii (trest, zranenie, reprezentačné povinnosti) dôležitých hráčov. Keď mi zo zostavy vypadla takmer celá prvá päťka, pokojne som nahradil chýbajúcich hráčov v domnienke, že nikto nič nezistí. Hneď prvý zápas však ukázal, že nestačí len nahádzať hokejistov do rady. Oni to bez vašej aktívnej pomoci neuhrajú. Musíte spojiť mlaď so skúsenosťou, technických hráčov s kanoniermi. Dá to zabrať a rozhodne to nie je pre bábovky, veď každá klubová kasa má svoje dno. Plusom je česká lokalizácia, o ktorú sa postaral CD Projekt. Čeština nie je zlá vec, možno sa niekto bude smiať krkolomným prekladom, treba však brať ohľad na skloňovanie. Trochu okaté vety typu „hráč menom XXX“, prípadne takmer identické životopisy (podľa osnovy spísané základné info) a referovanie o míľnikoch v kariére vyzerá neprirodzene. Každý však pochopí zmysel a jednoduchšie riešenie zrejme neexistuje. NHL EHM 2005 zaberá len jedno CD a z disku si vezme niekoľko stovák MB, takže to má svoje plusy i mínusy. 

            

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
NHL Eastside Hockey Manager 2005 je druhým dielom z produkcie Sports Interactive. Treba uznať, že pokračovanie s prehľadom nahradilo jednotku a pobaví mnoho ľudí, ktorí majú chuť to skúsiť. Hokejom naša krajina žije a hoci ide o náročnejší žáner, môže pohltiť takmer každého. Treba si však uvedomiť, že hokej musíte mať radi ako hru samotnú, nemôže sa vám páčiť len nevinný úsmev Šatana, či bezprostrednú radosť po góle bývalého reprezentanta Pálffyho. Druhou dôležitou podmienkou je voľný čas. Ťažko si hru užijete, ak si ju zapnete na 15 minút denne. Nemusíte tráviť každý deň pri počítači dlhé hodiny, ale NHL EHM 2005 si to vyžiada. Poslednou vecou, ktorá vás môže odradiť je tabuľkový look. Neustále pracujete s písmenkami a množstvom čísel a ak máte prirodzený rešpekt pred štatistikami, dajte ruky okamžite preč. Stále si trúfate? Vsádzam svoju česť, že neoľutujete. NHL Eastside Hockey Manager 2005 síce nedosahuje úroveň posledného Football Manageru (čo je obrovská škoda), ale hanbu si určite nerobí.

SÚŤAŽ: Ak sa vás recenzia zaujala a chceli by ste si hru vyskúšať, neprehliadnite našu súťaž s CD Projektom o 4x NHL Eastside Hockey Manager 2005.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.

Blog Roberta Redhammera

Vráťme školstvu racionalitu

V utorok bolo 240. výročie vydania nariadenia o reorganizácii školstva na našom území.

Neprehliadnite tiež

Na Marse môžu v noci zúriť silné snežné búrky

Na postavenie snehuliaka alebo lyžovanie ale zrejme nebude dosť.

Sledujete počasie v mobile? Možno vás firma napriek zákazu špehuje

Kde ste a kam chodievate - to sú informácie, ktoré zaujímajú vývojárov aplikácie AccuWeather.

USA menia stratégiu, zvažujú odplatné kybervojenské útoky

Ak nie je možné technológie ochrániť, nezostáva nič iné ako odvetný útok. USA začínajú hovoriť o aktívnych hackerských operáciách.

Microsoft ohlásil nový diel legendárnej stratégie Age of Empires

Definitívna edícia prvého dielu vyjde už tento október.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 5. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 8. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 1. 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo
 2. Úspech na Majstrovstvách sveta v Quadrathlone
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. Od septembra opäť po starom
 5. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 6. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 7. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 8. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 9. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 10. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 943
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 4 213
 3. Od septembra opäť po starom 4 181
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom? 2 115
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 838
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 715
 7. Ako sme jazdili v socializme 1 457
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 277
 9. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 113
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 089