SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Úspech japonskej sondy pri planétke Itokawa

Neoficiálne dvadsiate výročie má výskum komét a planétok prostredníctvom špecializovaných kozmických sond, ak za jeho začiatok považujeme sondy k Halleyho kométe. Trvalo však celých 16 rokov, kým sonda NEAR v roku 2001 takrečeno neplánovane pristála ...

Planétka Itokawa fotografovaná z rôznych strán.

Neoficiálne dvadsiate výročie má výskum komét a planétok prostredníctvom špecializovaných kozmických sond, ak za jeho začiatok považujeme sondy k Halleyho kométe. Trvalo však celých 16 rokov, kým sonda NEAR v roku 2001 takrečeno neplánovane pristála na planétke Eros, ktorú už dlhší čas skúmala.

Neutíchli ešte správy o misii americkej sondy Deep Impact k periodickej kométe 9P/Tempel 1 z júla, a už je tu obrovský úspech japonskej sondy Hajabusa, čo v preklade znamená Sokol.

Sonda preletela viac ako 318 miliónov kilometrov k planétke Itokawa, pomenovanej po jej objaviteľovi. Už od 12. septembra je iba 20 kilometrov od jej povrchu a fotografuje ju zo všetkých strán. Itokawa má rozmery podľa posledného spresnenia 548 * 312 * 276 metrov (podľa meraní pomocou pozemských rádioteleskopov 607 * 287 * 264 m) a sonda letí vedľa nej.

Z doterajších pozorovaní je zrejmé, že materiál, z ktorého sa blízkozemská planétka skladá, je veľmi starý, bez náznakov ostrejších hrán. Dlhým vekom je sutina obrúsená zrážkami s inými, ešte menšími asteroidmi. Koncom tohto mesiaca sa k nej sonda Hajabusa priblíži na sedem kilometrov a plánované sú dve ešte tesnejšie priblíženia, takmer obtretia o povrch.

Počas týchto priblížení vystrelí sonda na planétku kovový projektil. Zo vzniknutého minikrátera sa vymrští hornina a prach, z ktorých sonda zachytí niekoľko miligramov, uloží do špeciálneho puzdra, hermeticky uzavrie, aby sa materiál nekontaminoval, a privezie na Zem. Návrat je plánovaný v júni roku 2007.

Scenár je približne rovnaký ako pri americkej sonde Genesis, ktorá lapala častice slnečného vetra a koncom minulého roka zaujala verejnosť. Bohužiaľ, najmä voľným pádom svojho pristávacieho kontajnera, ktorý ľudia mohli sledovať v priamom prenose.

Na povrch Itokawy sonda zhodí okrem cédečka s menami 880 000 ľudí zo 150 štátov aj prístroj Minerva, malý zázrak japonskej technickej miniaturizácie. Má iba 519 gramov a zotrvačnosťou si na planétke trochu poskacká. Budú to poskoky ako zo spomaleného filmu, lebo takáto neveľká planétka má iba malú gravitačnú príťažlivosť. Najvyššie skoky by nemali presiahnuť desať metrov. Tento japonský minizázrak má tri spektrokamery na zhotovenie fotografií,

šesť termometrov na meranie teploty a program na odovzdanie získaných údajov sonde Hajabusa. (ml)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
EKONÓMIA ĽUDSKOU REČOU

Lacnejšie tovary a bývanie? Šesť najčastejších mýtov o socializme

Z priemernej mzdy si dnes kúpite násobne viac.

Dubček veril v socializmus s ľudskou tvárou.
Na nákladných vlakoch musia byť čierni pasažieri pripravení na každé počasie, na bod mrazu aj horúčavy. Na snímke je jeden z Aminových spolujazdcov.

Mads Mikkelsen pre SME: Som slávny, som úspešný, ale toto som chcel?

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

Dánsky herec Mads Mikkelsen.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.