SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Ani lastovičiaci to nemajú ľahké

Samce sa musia skutočne usilovať, aby sa mohli spoľahnúť, že potomstvo bude ich. Túto starú biologickú pravdu potvrdzuje nový výskum amerických bádateľov.

Rebecca Safranová so samcom severoamerického poddruhu lastovičky domovej. FOTO - MARIE READOVÁ

"Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú," hovorí známe príslovie. V kontexte párenia živočíchov to znamená, že samce sa pri dvorení predvádzajú, ako len vedia. Lebo v absolútnej väčšine prípadov si partnera v skutočnosti vyberá samica. (S vysokou pravdepodobnosťou to neplatí iba pre zvieratá.)

Zdalo by sa, že hneď ako je "ruka v rukáve", samce sa môžu prestať snažiť. Lenže ako ukazuje nejeden ľudský prípad, napokon sa im to nemusí vyplatiť. Názorne to teraz v časopise Science doložila Rebecca Safranová z Cornellovej univerzity (USA) s kolegami na lastovičkách domových, presnejšie ich severoamerickom poddruhu Hirundo rustica erythrogaster.

Samce tohto poddruhu majú vpredu červenkasté perie, ktoré siaha od hrdla cez hruď až po bruško. Teraz sa ukázalo, že je to veľmi významný sexuálny znak. Ak samec nemá toto perie dostatočne sýto sfarbené, s vysokou pravdepodobnosťou mu partnerka "zahne". Samce sa tak musia usilovať, aby zostali sexy. Samice lastovičiek sa totiž neustále obzerajú po okolitej lastovičej populácii, či tam nie je niekto vhodnejší. Dvorenie sa tak pre samce vlastne nikdy nekončí, čo pripomína reálnu ľudskú situáciu. Ako to už býva pri mnohých spevavcoch, lastovičiaci sa v hniezde starajú zvyčajne o najmenej jedno mláďa, ktoré bolo počaté iným samcom.

Bádatelia teraz po prvej znáške odstránili z hniezd vajíčka, aby sa samice opäť párili. Kým si samice vybrali partnerov pre druhé hniezdo, niektoré samce označili netoxickými farbami tak, aby im zvýraznili červenkasté perie. Neskôr zanalyzovali DNA dospelých i mláďat v populácii - z prvých i druhých hniezd. Všetkých 30 skúmaných samíc zachovalo väzbu s pôvodnými partnermi, no boli sexuálne aktívne aj s inými, osobitne s "červenšími". Samce s umelo zvýrazneným červenkastým perím splodili podstatne viac mláďat z druhých hniezd ako iné samce. Samice venujú pozornosť týmto signálom a veľmi rýchlo reagujú na zmenu vzhľadu partnera. Červenkasté sfarbenie zrejme vyjadruje zdravie a vysoké sociálne postavenie samca, eventuálne schopnosť úspešne vychovať potomstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajti kontrolujú dodržiavanie protipandemických opatrení na železničnej stanici v Košiciach.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

6 h
Dočasný prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík.

Bez opozície by neprešiel.

15 h

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.