V Štokholme to dnes oznámila Švédska kráľovská akadémia.
Trio vedcov dostalo cenu za prácu v oblasti organickej chémie. Skúmali metatézu, výmennú reakciu, ktorá umožňuje vytváranie nových organických molekúl pre ekologickejšiu, jednoduchšiu a účinnejšiu výrobu chemikálií, plastov a liekov. Metatéza sa stala jednou z najdôležitejších reakcií v organickej chémii a predstavuje veľký krok vpred smerom k "zelenej chémii", uviedol vo zdôvodnení Nobelov výbor.
Charakteristickou vlastnosťou organických látok je, že sa v nich nachádza uhlík, pričom jeho molekuly tvoria buď dlhé reťazce, alebo prstence. Dvojitými väzbami sa na tieto molekuly viažu iné prvky, ako vodík alebo kyslík. Základom všetkého živého sú takéto väzby, ktoré sa dajú vytvárať aj umelo. Pri metatéze sa pôvodné dvojité väzby narušia špeciálnymi katalyzátormi a vznikajú nové.
Yves Chauvin (74) z Institut Francais du Pétrole v Rueil-Malmaisone v roku 1971 detailne popísal fungovanie výmennej reakcie a zlúčeniny, ktoré fungujú ako katalyzátory.
Richard R. Schrock (60) z Massachusettského inštitútu technológií v Cambridgi bol prvý, kto vyvinul účinný katalyzátor pre túto reakciu. O dva roky neskôr vyvinul Robert H. Grubbs (63) z Kalifornského inštitútu technológií v Pasadene dokonalejší katalyzátor, ktorý bol stabilný aj na vzduchu a všestranne sa uplatnil. Trojica si vďaka tomu rovnakým dielom podelí finančnú odmenu 1,1 milióna eur.
Minulý rok získali Nobelovu cenu za chémiu izraelskí vedci Aaron Ciechanover a Avram Herško spolu s americkým kolegom Irwinom Rosom za výskum životného cyklu buniek.
Ako ďalšia v poradí sa bude v piatok vyhlasovať Nobelova cena mieru. V pondelok nasleduje Nobelova cena za ekonómiu a 13. októbra ako posledná Nobelova cena za literatúru.