SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Trh MP3 prehrávačov čaká prevrat

Keď šéf firmy Apple Steve Jobs začiatkom septembra predstavoval hudobný prehrávač iPod Nano, predpovedal, že sa stane najpredávanejším iPodom v histórii. To je vcelku odvážne tvrdenie vzhľadom na to, že Nano je len druhým produktom od Apple, ktorý má ...

Steve Jobs a nový iPod Nano.

FOTO - ČTK/AP

Keď šéf firmy Apple Steve Jobs začiatkom septembra predstavoval hudobný prehrávač iPod Nano, predpovedal, že sa stane najpredávanejším iPodom v histórii. To je vcelku odvážne tvrdenie vzhľadom na to, že Nano je len druhým produktom od Apple, ktorý má flash pamäť namiesto pevného disku. A je ešte odvážnejším prejavom dôvery v technológiu flashových pamätí od firmy, ktorá ich až do tohto roku odmietala použiť v akomkoľvek produkte.

Jobsov novonadobudnutý entuziazmus signalizuje neobyčajnú mieru, v akej začali hráči v oblasti digitálnej hudby vkladať svoje nádeje do flashových prehrávačov. Trhu MP3 prehrávačov doteraz dominovali modely s pevným diskom a minidiskami. Ceny flash pamätí a ich výkon sa výrazne zlepšili a mnohí analytici veria, že v blízkej budúcnosti predstihnú prehrávače s diskami.

Prehrávače s flash-pamäťou ukladajú dáta na čip, ktorý na rozdiel od pevného disku nemá žiadne pohybujúce sa časti. Vďaka tomu na prevádzku vyžadujú 30-krát menej energie, sú odolnejšie proti nárazom a oveľa menšie. Ich nevýhodou sú naproti tomu nižšie kapacity, respektíve až 20-krát vyššia cena pri rovnakej kapacite.

Ceny flash pamätí však teraz začali prudko klesať, podľa spoločnosti iSuppli za posledný rok až o 56 percent. Firma predpovedá v nasledujúcom roku ďalší, 47-percentný pokles a v roku 2007 pokračujúci pád cien o ďalšiu tretinu.

Kapacity pamätí sa tiež zlepšujú. Samsung začne do konca roka vo veľkom vyrábať flash pamäte s kapacitou 16 gigabajtov, budúci rok sa môžu zväčšiť ešte na dvojnásobok.

Podľa analýz Jupiter Research sa tak začína revolúcia na trhu MP3 prehrávačov, ktoré sa až teraz stanú skutočne masovým produktom. Firma odhaduje, že v roku 2010 sa bude na svete používať 56 miliónov prehrávačov a viac než polovica z nich bude obsahovať pamäte s kapacitou asi na 1000 piesní (5 GB).

Už dnešné prehrávače s pevnými diskami pritom umožňujú uložiť až 10-tisíc piesní, ale podľa výskumov ich máloktorý z vlastníkov využíva naplno. Podľa Davida Carda z Jupiteru má len pätina z majiteľov iPodov v prehrávači uložených viac než tisíc piesní.

Nie je preto prekvapením, že výrobcovia MP3 prehrávačov vrátane Apple zrazu vsádzajú na menšie a lacnejšie zariadenia, ktoré majú pohnúť trh dopredu. "Apple zmenila svoju stratégiu rýchlejšie, ako sme očakávali," pripúšťa Card.

Sony takisto používa vo svojich prehrávačoch Walkman Bean 1-gigabajtové flash pamäte. Samsung uvádza, že podobné zariadenia sa stanú kľúčovými aj v jeho budúcej stratégii. "Flash nám dáva viac priestoru na dizajn a na výrobu zariadení, ktoré budú odolné a malé," konštatuje Peter Weedfald, viceprezident pre marketing v Samsungu.

Veľkosť a dizajn sa musia spojiť s nízkou cenou, ak majú prenosné digitálne prehrávače vytlačiť z trhu CD prehrávače. "Ak sa vám podarí vyrobiť zariadenie, ktoré má dostatok kapacity, dlhú výdrž batérie a cool faktor, a dokážete ho predávať za 50 dolárov, trh exploduje," hovorí David Card. "Je pritom celkom ľahké predstaviť si, že na takúto cenovú úroveň sa môžu MP3 prehrávače dostať už o rok alebo o dva."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič na stredajšej tlačovej konferencii.

Otázny je semafor aj školy.

2 h

Pretestovali takmer tri milióny ľudí.

4 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Peter Tkačenko

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.

4 h
Nemecko chce zastaviť lety, Belgicko a Fínsko sa už zatvorili.

Európske štáty obmedzujú cestovanie.

5 h