or Trade Statistics (WSTS).
Medziročné augustové tržby odvetvia vzrástli o 1,7 percenta. V júlovej stagnácii trhu sa prejavila i ostrá konkurencia a klesajúce predajné ceny. WSTS má 72 členských podnikov, ktoré sa na svetovej výrobe čipov podieľajú zhruba 85 percentami.
"Aj napriek tomu, že pretrvávajú obavy z vysokých cien ropy a dopadov hurikánov Katrina a Rita na USA, trhy s polovodičmi pre koncových spotrebiteľov budú naďalej veľmi silné," komentoval správu WSTS prezident americkej polovodičovej asociácie SIA George Scalise. Asociácia však zostáva vo výhľade opatrná kvôli spotrebiteľskej dôvere, ktorú oslabujú škody po hurikánoch a vysoké ceny pohonných hmôt, čo augustové údaje ešte nemohli ukázať.
Za január až august sa tržby zvýšili medziročne o 5,8 percent. Za celý tento rok preto odhaduje WSTS rast svetového trhu s čipmi na hladinu šiestich percent, i napriek tomu, že boli tohtoročné tržby rekordné. Analytici londýnskej divízie JP Morgan na základe augustových údajov odhadujú celoročný rast tržieb v sektore na osem percent. Intenzívny dopyt pozorujú analytici JP Morgan predovšetkým na takzvaných mladých trhoch, kde je neustály záujem o osobné počítače i mobilné telefóny. PC a mobily spotrebujú viac ako polovicu čipov vyrobených vo svete.
Augustové tržby sa zvýšili v porovnaní s júlom vo všetkých regiónoch. Medziročne však klesli v Japonsku, Severnej a Južnej Amerike i v Európe, uviedla agentúra Reuters.