SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

NHL 06 - hokejový ošiaľ pominul

Po ročnej odmlke sa v Severnej Amerike rozbehne najznámejšia hokejová súťaž, ktorú poznajú všetci priaznivci športu pod skratkou NHL. Tento krásny šport nám rok čo rok sprostredkuje firma EA Sports. Bude nový ročník až tak zaujímavý pre hráčov, aby sa do

neho rozhodli investovať?

Nebudem chodiť okolo horúcej, v prípade Electronic Arts i riadne nastavovanej, kaše. NHL 06 je update s pár novinkami. Sedemdesiat percent vo výslednom hodnotení si táto simulácia udržala zubami nechtami. Trochu odvážne slová na to, že hokej recenzujem po prvýkrát, avšak počas hrania som nenatrafil na nič tak úžasné, čo by ma donútilo híkať od radosti, zvesiť si zo steny hanbatý kalendár a vycapiť si tam každého tvorcu osobitne. Od NHL 2002 totiž nenastali v simulácii od EA žiadne výrazné zmeny. Slovami klasika, tady chcípnul pes.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravidlá hokeja nechám tak, tento zimný šport je u nás natoľko rozšírený, že je zbytočné čokoľvek vysvetľovať. Veď kto neprežíval radosť i sklamanie s našimi bohatiermi na Majstrovstvách Sveta, akoby nebol. Bez urážky. Pôjdem pekne poporiadku, rad za radom vymenujem položky v menu, aby v informačnej časti aj čosi bolo. Hneď na začiatku čaká nedočkavcov Play Now – okamžite skáčete do hry bez akéhokoľvek výberu mančaftu. Game Modes skrýva omnoho viac – Play Online, Dynasty Mode (manažér a simulátor v jednom balení na viac sezón), Exhibition (jeden zápas), Season (sezóna bez manažovania), World Tournament (niečo na štýl MS alebo Svetového Pohára s národnými tímami), Free For All (kvázi vtipná vec pre viac hráčov; streľte daný počet gólov za čo najkratší čas alebo čo najviac krát vsieťte gól za danú dobu) a Elite Leagues (európske súťaže – nemecká, švédska a fínska... do elitných by však človek čakal radšej českú, prípadne ruskú súťaž, ale elitné je zrejme to, kde sa hra viac predáva). Neherné aplikácie zastupuje sledovanie rôznych hráčov, súpisiek, vytvorenie vlastného playera, či dokonca celého tímu. Editor je jednoduchý a ak máte na vytvorenie vlastného tímu dostatok času, nik vám v tom brániť nebude.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko dôležité poznáme, žiadne výrazné novinky tu nenájdeme. Ruku na srdce, to ani nik nečakal. Dôležité prvky totiž nie sú v mori módov, ale priamo v srdiečku hry, čiže hrateľnosti a zábavnosti celej simulácie. Vylepšení malo byť mnoho. Niektoré sa vcelku ujali, niektoré prepadli, no hlavne sa nič podstatné oproti predchodcom nezmenilo. To je už jasné z chabého popisu hry. Prejdime však viac do hĺbky, kedy si vysvetlíme, prečo to občas pri hraní riadne zaškrípalo. 

           

GRAFIKA 8 / 10
Dosť ťažko sa hodnotí grafické spracovanie, keď na prvý pohľad ťažko rozoznáte viditeľný rozdiel medzi jednotlivými ročníkmi. Je rozdiel zhliadnuť nádherné PR screenshoty, ktorými sme neustále masírovaný, pričom príchodom hry sa musím pozerať, ktorýže to ročník sa to vlastne točí v mojej mechanike. Sami môžete porovnať, zopár ukážok zo zápasov našej repre som pre vás pripravil. Ďalším dosť spochybňujúcim aspektom je úplná absencia konkurencie. Myslím na čokoľvek hokejové, čo nepochádza z dielne EA Sports. Ťažko porovnať odlesk ľadu, stopy po korčuliach alebo chvenie sa mantinelov po náraze. Diváci sú v dvoch úrovniach – prvá, bližšie pri hľadisku je tvorená modelmi postáv s jednoduchou animáciou, druhá je rozmazaný fľak. Nemôžem však vizuálne spracovanie vyslovene zatratiť, veď nie je dôvod. Nie je to s čím porovnať.

Skryť Vypnúť reklamu

Animácie pohybu sa oproti minulosti znovu zlepšili, avšak to môžeme považovať za klasický evolučný krok daný možnosťami motion capturingu, prípadne fyzikálnych modelov. Úžasné kľučky, parádne rošády, klamanie telom. To všetko vyzerá ako z televízneho prenosu hlavne vďaka takmer dokonalým animáciám. Mnoho parádičiek ste si mohli vychutnať aj v traileroch. Rovnako to vyzerá zo spomalených záberov, pri samotnej hre to však až tak intenzívne prežívať nebudete, dôležitý je totiž prehľad nad hracou plochou. Na výbornú je spracovaný fyzikálny model puku, čo je jedna z noviniek, na ktorej si dali tvorcovia záväzok zapracovať. Konečne totiž niekoho napadlo, že tá gumená vec sa nekĺže po ľade silou vôle, ale sa od rôznych vecí odráža. Nastrelíte mnoho tyčiek, dočkáte sa i nešťastných gólov typu od žrde do pozadia brankára a od neho za bránkovú čiaru. Dokonca vystrelené puky hráči i bez svojho pričinenia tečujú, k čomu v minulosti až tak často nedochádzalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako poteší i mimika hráčov, znázorňujúca momentálnu náladu. Na tejto položke by sa však hodilo trochu viac zapracovať a pridať napríklad aj viditeľný chrup, výsledný dojem z úsmevu je totiž viac vtipný, než oku lahodiaci. Vážne by ma zaujímalo, prečo, ak sa niekto dokázal venovať publiku, nevytvoril aj živších hráčov na lavičke. Už to síce nie sú dvojrozmerné placky (to už nie sú niekoľko sezón), ale na lavici sedia bez pohybu sťa pod vplyvom omamných látok. Dresy národných tímov majú od skutočnosti ďaleko – farba mančaftu plus znak štátu. V animáciách je vidieť ako nastupuje na ľad jedna päťka, hoci po skončení predvádzačky vidíme úplne iných hráčov. Ukazovateľ skóre na tabuliach nad ľadovou plochou sa nemení. To sú však len také menšie blbosti, závažnejšie chyby by ste na grafickom spracovaní zrejme nenašli.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
Primárne určenie pre konzoly je z hry cítiť na sto honov. Pomaly sa to stáva skutočnosťou, ale bez gamepadu to nebude ono. Navyše mi môj miláššik krvopotne odmieta fungovať pod výborným, stabilným a zabezpečeným systémom XP od pána Gatesa, takže som si počas prstolamov na klávesnici pripadal ako menej zručný klavirista, snažiaci sa zahrať svoje vrcholné dielo. Neúspešne. Ono ja som už dlhšiu dobu plánoval špeciálny implantát v podobe tretej (hornej) končatiny, s ktorou by sa to dalo všetko stíhať. Mnoho kláves na rôzne srandičky, strely, prihrávky, uvoľňovanie sa, klamlivé pohyby telom... chce to riadny cvik a hlavne pevné nervy. Na papieri totiž vyzerajú podobné vábničky štýlovo a nejeden hráč prvotne zaplesá nad možnosťou prežívať hokejový zážitok s podobnými vychytávkami. Druhá vec je, vhodne to zakomponovať do hry. A užívateľsky príjemne. Síce si vystačíte aj s chudobnejšou paletou pohybov, no potom zostávajú všetky tromfy pred bránkovou čiarou. Takže gamepad nutnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

         

Nikdy si nezvyknem na konzolové menu na PC. Dobre, na obrazovke televízie to vyzerá štýlovo a proti preklikávaniu sa cez mnoho menu považujem za nutné zlo. Avšak keď mám základný výber menu v malom vyseknutom okienku a podobne ako vo flashových animáciách sa mi ukazujú hokejové hviezdy, okraje sú „echt cool“ s moderným dizajnom a ja sa predieram mnohými menu ako debil – to je na infarkt. Zvysoka by som sa vykakal na nádherné serepetičky okolo, ktoré sú tu len pre efekt. Pre pocit, že to vyzerá úplne super. Ten vám vydrží tak prvú polhodinku a potom prídu na rad nadávky. Prečo nefunguje klasické zoraďovanie po dvojkliku na položku (ale musím kliknúť povedzme na góly a potom na špeciálne tlačidlo sort)? Prečo som sa trápil s vytvorením zostavy a jednotlivých pätiek niekoľko desiatok minút? Prečo tam je tak gigantický font, že do jedného maličkého menu sa zmestí len počet zápasov, gólov, asistencií a bodov (+/-, trestné minúty, úspešnosť streľby... k tomu sa prerolujete až po vašej smrti)? Prečo na šípky vľavo/vpravo alebo hore/dole musím vždy kliknúť, aby sa kurzor posunul len o jedno miesto ďalej, ale nestačí podržať aktívnu šípku? Prečo v mailoch nie sú aktívne linky (ako napríklad tento – najlepší herný web), čo privodí každému menší srdcový záchvat? Dáme príklad. Partaj X chce vymeniť chlapíkov A, B a C za dvojicu D a E. Super. Lenže ja si kvôli ich požiadavke mám listovať nepríjemnými menu? S prepáčením, ale ani za doživotné zásoby karamelových cukríkov. Aby som sa však dostal aj k odpovediam na moje „prečo“ otázky, ponúknem jednoduchú, možno trochu nervovo labilnú odpoveď. Slabšie povahy nečítať. Lebo niekto v EA Sports je tak lenivé a ignorantské nemehlo, že si neuvedomuje rozdielny pohľad na interface pri konzolách a PC. Lebo niekto netuší, že gigantický font pri malých tabuľkách je ignorovaním zabehnutých manažérskych tradícii. Lebo niekto je sado-maso prasák a zrejme mu robí dobre bičovať sa formou predierania morom položiek.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 7 / 10
Vždy sa teším na nový hokej a spomínam na nádherné chvíle pri starších ročníkoch. Po minulom prekvapení, kedy bola 2005ka vcelku zábavná vec a znovu ma prinútila tráviť hodiny a hodiny na ľadovej ploche. Nebol to síce až tak veľký orgazmus ako pri mojej obľúbenej 2002ke, ale zábava to bola riadna. Ako dopadlo NHL 06? Riadne na ústa. Uznávam, hokej je dynamická hra, avšak tentoraz to chlapci a dievčatá riadne prepískli. Organizovaná hra? Dodržiavanie taktických pokynov? Dômyselné bránenie výsledku? Sakra, v tejto recenzii používam toľko otázok, až je i mne osobne z toho hnusne. Nečudujte sa mi, toľko podivných rozhodnutí v novom diely úspešnej série sa tak často nevidí. Všetko sa vsádza na útok, nájazdy na bránu (či už z vašej alebo CPU strany) sa striedajú s takou frekvenciou, až človek nadobúda dojem, že sa nezúčastňuje športu, ale chaotickým korčuľovaním za pukom. Za tento, podľa mňa riadne nezmyselný, štýl hry bez zabezpečenej obrany môže umelá demen... inteligencia. O tom však nižšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Arkádovosti sa NHLko už zrejme nikdy nezbaví. Je za tým viac faktorov, no rozdielna mentalita chápania tejto kolektívnej hry v Európe a Amerike tiež spraví dosť veľa. Pekné kombinácie skôr komplikujú priebeh a spomaľujú dianie na hracej ploche. Prím hrá tvrdá hra, narážanie na mantinely (funkčné je i podržanie hráča pri mantineloch, ale kto by to robil, keď ho môžete na plexisklo naraziť). Agresívne poňatie z mojej strany nie je príliš veľkým pohladením oka športového fanúšika. Nie, to nie sú páni v šuštiakoch adiads (nejedná sa o preklep), s dvomi pivami a gigantickým vedrom popcornu. Jednoduchý a prostý americký ľud však považuje silové zápolenie za väčšiu zábavu. V hre to rozhodca netrestá, tak prečo by som sa mal babrať s postupným prebratím puku šikovnosťou hráča, keď môžem dotyčného oplieskať o ľad? Aby som však len nehanil – konečne niekoho napadlo zadefinovať hmotnostné kategórie a už sa nestane, že by Vaic rozmlátil Chárom plexisklo. Menší hráči rozbehnuté korby nezastavia, pričom spomalia len sami seba, prípadne sa od nich odrazia a zavalitý hráči sa ďalej rútia na bránu. Je to plus. Lenže v celom koncepte je tých zrážok až príliš veľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Cez to všetko však presvitá lúč skvelých momentov, kedy radosť z peknej akcie alebo podareného gólu spraví svoje. Zabudnete tak na nedostatky, donúti vás to rozohrať ďalší zápas. Je to jednoducho hokej, čo náš národ dokáže oceniť. Mne osobne však viac padla vhod možnosť hrať s národným mužstvom ako súboje v NHL. Pekné nahrávky na jeden dotyk zo strany na stranu vyškolia pomalých obrancov a vyšachujú brankára. To sú skvelé momenty. Alebo keď spravíte „kolečko“ okolo bránky a Pálffyho štýlom nezištne prihráte nabiehajúcemu hráčovi, ktorý to zavesí do rohu. Nie je problém dostať brankára na ľad, dorazené puky fungujú. Hokejový zážitok to je... až na vyššie a nižšie spomenuté chyby.

MULTIPLAYER
Hra ho obsahuje, avšak keďže mi gamepad vypovedal službu, nemohol som otestovať ani klasický mulťák s kamošom.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Dianie na ľade dokáže vyburcovať publikum k výborným výkonom. Ak ste niekedy zavítali do niektorých slovenských hokejových stánkov, určite ste sa nestačili čudovať nad oplzlými slovami na súperových hráčov, prípadne rečami na slovo vzatých odborníkov. Na podobne veci v NHL 06 zabudnite, publikum výborne ženie domácich vpred, v hale sa spúšťajú chorály, diváci zatlieskajú podarenej akcii, pískajú pri presilovke hostí. Unikátny zážitok duniaceho kotla z MS v Česku, kde bola Ostrava obávaným slovenským peklom, sa síce nekoná, avšak zážitok je i tak plnohodnotný. 

         

Trochu horšie je na tom dvojica komentátorov. Fráz majú v rukáve mnoho a často výborne vypĺňajú voľný čas medzi prerušenou hrou. Slovná zásoba na úrovni z toho robí takmer skutočné divadlo, keby sa niektoré vety nerinuli z úst komentátorov v nelogických situáciách. Moja obrana úplne zaspala, brankárovi pomohla tyčka, puk ostal v bránkovisku, tak ho gólman priľahol. Na to sa ozve známy hlas od mikrofónu, chváliaci zabezpečenú obranu, dôraz a nasadenie. Kde? Alebo po ľahkej strele od modrých kruhov ziapu o super lapačke brankára, často v prestrihoch chvália hráčov, ktorý mužstvo pred chvíľou nepodržali. Jednoducho také viditeľné chybičky krásy, ktoré nepostrehnete, ak im nevenujete dostatočnú pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 8 / 10
Soundtrack je zložený z rockovo ladených titulov (či skôr sladko punkových), pričom ponuka je pestrá a pohyb otrasne navrhnutými menu vám spríjemní aspoň muzika. Rovnaké skladby znejú aj počas prerušenej hry, čo je už trochu horšie. Určite by sem viac zapadli niekoľko sekundové odrhováky, ktoré dokážu vyburcovať hráčov viac než neznáme, i keď kvalitné, piesne. Určite by bola atmosféra hustejšia, keby sa niekomu chcelo babrať s orgánovými úryvkami.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10
Zvolenou obtiažnosťou si sami nastavujete úspešnosť súperových hráčov a ich dôraz. To sú však všetko otrepané záležitosti, rovnako ako napríklad: každý si nájde tú svoju, od nováčika po machra. Rôzne nastavenia čo sa týka samotnej hry (fauly, prihrávky cez dve čiary, ofsajdy...) spravia z hry buď simulátor gladiátorskej arény alebo v rámci možností normálne klzisko.

Skryť Vypnúť reklamu

Priemerné hodnotenie sa preto netýka ani tak súperových hráčov, dokonca nebudem haniť ani svoju inteligenciu (aj keď sa mi zdalo, že počítačov brankár schválne chytá vždy lepšie ako môj:). Problém je v celom koncepte. Hráči nedodržiavajú základné taktické pokyny v obrane, sami nebránia hráčov, nevykrývajú priestor... Uznávam, očkom mi teraz trochu škube, pri spomienke na kiksy, ktoré hravo prevýšia i tie naše na posledných MS, avšak na to mám právo. Hráči si behajú na striedačku v tých najnepochopiteľnejších momentoch – pri útoku alebo nájazde súpera na našu bránu. To sa potom čudujem, že kde je tá chamraď, keď sa na bránu rúti dvojica súperových útočníkov. Jasné, niekto si povie, nech si mením manuálne formácie. Má pravdu, ale je to mizerný kiks tak či tak. Keby to bolo raz za dva tri zápasy, nič nepoviem, lenže ono sa to opakuje i niekoľkokrát za tretinu.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhým problémom je podivné bránenie. Respektíve nebránenie. Keď mužstvu navolím zónovú obranu puku, nemyslím tým, že majú byť v konštantnej vzdialenosti od gumenej hračky a stáť za súperom, ktorý sa pohodlne prechádzajú pred mojou bránkou. Pristupovanie k súperovi sa deje štýlom, aby mu náhodou nepokrčili dres a radšej sa ani nepokúšajú mu vziať puk. Nechávajú príliš veľa priestoru viacerým hráčom, útočníci sa nevracajú obrane pomáhať. Alebo niekedy ma spoluhráči prekvapili svojou príliš veľkou aktivitou a v snahe uvoľniť sa, mi skrížili cestu a vytvorili tak nádherný ofsajd. Človek nestíha ovládať všetkých päť hráčov na ľade, prepínanie z jedného na druhého je nutné zlo, inak by sa zrejme tá háveď vybrala do bufetu na jedného malého a pivo. Dokáže to nechutne znepríjemniť hru. Vďaka neustálemu útočeniu tak prevládajú vysoké výsledky, keď na jednej i druhej strane padne minimálne päť gólov. Ja však nemám rád podobnú obranu a radšej preferujem vykrývanie stredného pásma, než prelievanie hry. Pre oko diváka to môže byť fajn, ale vyzerá to podivne. Akoby to už nebol ani hokej.

Skryť Vypnúť reklamu

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Možno sa niekomu môže zdať, že som väčšinu článku len hádzal špinu na jediného tohtoročného hokejového zástupcu. Sčasti na tom je čosi pravdy, snažil som sa vám odhaliť všetky chyby, na ktoré som natrafil. Pripadalo mi totiž otrepané opakovať známe vety a slovné zvraty. Rok sa zišiel s rokom a ja som teda riadne sklamaný. Radšej sa vrátim k starším dielom, ktoré predstavujú lepšiu alternatívu. Oveľa nižšia cena a súpisky môžete oželieť, tie sa v novom ročníku zmenili na nepoznanie a v našej review verzii to príliš s dnešnou realitou nekorešpondovalo. Takže moja rada znie – radšej sa pozrite po staršom bračekovi. NHL 06 je síce fajn hokej, ale mne tento, až príliš útočný, ročník jednoducho nesadol. Nič na tom nezmení ani česká verzia hry, tej angličtiny tam zas až tak veľa nie je.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie.

5 h

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.

Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Od dnes platia prísnejšie pravidlá.

14 h

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hygge ako životný štýl
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 2. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 5. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 6. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 8. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 9. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 10. Budovanie zelenej značky
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 962
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 337
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 083
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 624
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 262
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 951
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 520
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 389
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 262
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 6 655