SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Microsoft Office bude mať nové ovládanie

Ak to funguje, nemeň to. Toto pravidlo sa chystá Microsoft na budúci rok porušiť vo veľkom štýle: pripravuje totiž novú verziu populárneho balíka Microsoft Office, ktorá sa ovládaním bude len veľmi málo podobať na tie doterajšie.

Desiatky drobných ikon v programoch Office by mali na budúci rok nahradiť neustále sa meniace väčšie tlačidlá. FOTO - WINCUSTOMIZE.COM

Ak to funguje, nemeň to. Toto pravidlo sa chystá Microsoft na budúci rok porušiť vo veľkom štýle: pripravuje totiž novú verziu populárneho balíka Microsoft Office, ktorá sa ovládaním bude len veľmi málo podobať na tie doterajšie.

Najvýznamnejšia zmena dekády

Prvá verzia populárneho programu Microsoft Word sa začala v rámci balíka Office predávať v roku 1993 a jej menu ponúkalo na výber okolo sto príkazov. O desať rokov neskôr má ten istý program už 1500 príkazov, ale systém lineárnych menu a nástrojových líšt (dnes ich je už 35) sa stále výrazne nezmenil. Podľa vývojárov je to už ďalej neudržateľné. "Keď sme robili prieskum, aké funkcie by ľudia vo Worde chceli, deväť z desiatich žiadalo veci, ktoré už program má - nevedeli ich však nájsť," povedal minulý týždeň na prezentácii pripravovaných produktov viceprezident Microsoftu Chris Capossela.

Dvanásta verzia balíka Office, ktorá sa dostane do obchodov v druhej polovici budúceho roka, preto už nebude využívať pevný zoznam príkazov v menu, ale jej vzhľad sa bude neustále meniť a bude ponúkať vždy len príkazy aktuálne vzhľadom na vykonávanú úlohu. Program sa teda bude snažiť predvídať, čo sa človek chystá robiť, a ponúkať mu nástroje, ktoré by pri tom mohli pomôcť.

Po súhlase používateľa bude zároveň počítač sledovať všetky jeho kroky a postupne sa prispôsobovať jeho zvyklostiam - často používané funkcie mu presunie viac na oči a tie nevyužívané mimo jeho okamžitého dosahu.

Lepšej prehľadnosti by mali pomôcť aj trojrozmerné tlačidlá i trojrozmerné zobrazenie samotných súborov, a tiež priesvitné ovládacie prvky, ktoré sa budú dať prekrývať inými. "Pôjde o najvýznamnejšie vydanie Office od verzie Office 95," vyhlásil o novej verzii Bill Gates.

Balík Office sa často označuje za "dojnú kravu" Microsoftu - za posledný rok predstavovali tržby divízie, do ktorej patrí, viac než štvrtinu príjmov Microsoftu (11 miliárd dolárov) a značnú časť zisku.

Čaká nás "veľká vlna"

Office 12 sa dostane na trh budúci rok, približne v rovnakom čase, ako dlho očakávaná nová verzia Windows pod názvom Vista. Podľa Billa Gatesa teda budúci rok príde "veľká vlna" nových produktov, ktoré podporí marketingová kampaň za 100 miliónov dolárov - najväčšia v histórii firmy.

Na vývojárskej konferencii v Los Angeles Microsoft minulý týždeň poodhalil aj niektoré ďalšie informácie o Viste.

Okrem polopriehľadných okien a bočnej lišty so spravodajstvom a inými informáciami prinesie aj novú službu Meeting Space, ktorá umožní napríklad ľuďom na porade okamžite si vymieňať súbory medzi svojimi počítačmi. Tie sa automaticky prepoja systémom peer-to-peer. Vista bude obsahovať aj emulátor Virtual PC expres, ktorý umožní spustiť na počítači viacero rôznych operačných systémov.

Ďalšia technológia SuperFetch prvýkrát umožní využiť pamäťové USB kľúče vložené do počítača na zrýchlenie práce celého systému - Vista ich bude vedieť využiť na uloženie najčastejšie čítaných dát v systéme. Ich čítanie tak bude rýchlejšie, ako z pevného disku. Táto možnosť poteší aj majiteľov notebookov a starších počítačov, ktorí majú problémy rozšíriť ich operačnú pamäť a jednoduché pridanie USB kľúča môže byť lacnejšou a efektívnejšou alternatívou. Dáta na USB kľúči budú šifrované, z počítača ho pritom bude možné kedykoľvek vybrať a systém bude naďalej fungovať.

Všetky verzie Visty zároveň ponúknu aj programy pre tabletové počítače s dotykovou obrazovkou, ktoré umožnia napríklad písanie na obrazovku rukou. (Dnes si majitelia tabletov musia kúpiť špeciálnu verziu Windows). Vista bude prvýkrát schopná prijať aj vzorky písma svojho majiteľa a naučiť sa ho rozoznávať.

Pri bežnej práci by zasa používatelia mali oceniť napríklad zobrazovanie náhľadu obsahu dokumentov a adresárov už pri ukázaní na ne myšou bez toho, aby sa museli otvárať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Mário Radačovský.

Matovič o Vianociach: Buď bude masívne testovanie alebo lockdown

Rozhodnutie nechá na autority, ktoré odmietali plošné testovanie.

Premiér Igor Matovič.
Ilustračné foto
Adam Žampa počas obrovského slalomu v Santa Caterina 2020.

Neprehliadnite tiež

Japonská sonda vypustila kapsulu so vzorkami z asteroidu Ryugu

Dopadnúť by mala v nedeľu v odľahlej oblasti Woomera v Austrálii.

Ilustračné foto
Vizualizácia - ClearSpace zachytáva odpadok.

Číňania tvrdia, že dosiahli kvantovú nadvládu

Míľnik dosiahol už druhý stroj na svete.

Ilustračné foto.
Podcast Tech_FM

Grónsky ľad sa už nikdy nemusí spamätať

Nové správy z vedy.