Prvý videohovor uskutočnil riaditeľ Orange Pavol Lančarič s moderátorkou Zuzanou
Belohorcovou. FOTO - ORANGE.
Po niekoľkomesačných prípravách Orange sprevádzkoval prvú mobilnú sieť tretej generácie (3G) v štandarde UMTS v Slovenskej republike a začal s jej testovacou prevádzkou. Orange vo svojej sieti ako prvý mobilný operátor v Slovenskej republike predviedol aj prvú dostupnú službu novej siete – videotelefonovanie. Pri videotelefonáte sa účastníci hovoru nielen počujú, ale aj navzájom naživo vidia na displeji telefónu.
Do prevádzky Orange uviedol prvú funkčnú sieť štandardu UMTS a začal s testovacou prevádzkou jej služieb tak, aby splnil podmienky, na ktoré sa zaviazala nákupom licencie UMTS – spustiť komerčnú prevádzku služieb v novej sieti najneskôr do konca prvého štvrťroka 2006. Testovacia prevádzka siete bola spustená v Bratislave a Orange ju postupne ešte v roku 2005 rozšíri do ďalších miest.
Na oznámenie o testovaní siete 3G reagoval aj T-Mobile stručným vyhlásením generálneho riaditeľa Roberta Chvátala: „Hovoriť o technológiách či službách, ktoré ešte de facto neexistujú je nezodpovedné a pre zákazníka irelevantné. Nie je to štýl T-Mobilu. Preto môžeme s potešením oznámiť, že v najbližších týždňoch T-Mobile Slovensko predstaví novú, revolučnú technológiu, ktorá prinesie broadband nielen do centier Bratislavy či Košíc, ale významnejšiemu počtu zákazníkov na celom Slovensku. Širokopásmový prístup na internet bude mať totiž ďalšiu alternatívu s konkrétnym pokrytím, konkrétnymi cenami a konkrétnymi mobilnými zariadeniami.“:
Čo ponúka sieť UMTS?
Vďaka tomu, že UMTS umožňuje širokopásmovú dátovú komunikáciu a teda niekoľkonásobne väčšie prenosové rýchlosti ako sieť GSM, nová mobilná sieť prinesie množstvo nových služieb. Okrem videotelefovania to môže byť napríklad rýchlejší mobilný prístup na internet, streaming videa, či pohodlná výmena multimediálneho obsahu medzi mobilnými účastníkmi.
Dodávatelia 3G pre Orange
Orange Slovensko pri spustení siete úzko spolupracuje nielen skupinou Orange a s operátormi v skupine, ktorí už komerčnú prevádzku siete spustili – najmä s francúzskym a britským Orangeom, ako aj s vedúcimi dodávateľmi v oblasti UMTS vo svete.
Dodávateľom prístupovej časti siete sa stala spoločnosť Nortel Networks. Prístupová časť UMTS siete (tzv. UTRAN = UMTS terrestrial radio acces network) zabezpečuje pokrytie územia signálom UMTS a tým aj mobilnú komunikáciu UMTS terminálov (telefónov alebo iných koncových zariadení s podporou UMTS) so základňovými stanicami a jadrom siete. Skladá sa zo základňových staníc (tzv. „Node B“), ktoré komunikujú s tzv. radičom rádiovej siete (Radio Network Controller, RNC). Jednotlivé základňové stanice prenášajú signál (hovory alebo dáta) prostredníctvom radiča do jadra siete, ktoré riadi prevádzku siete UMTS. Dodávateľmi jadra siete pre Orange sa stali spoločnosti Nokia a Alcatel.
Rádiová časť UMTS siete
UMTS (Universal Mobile Telecommunication System) je jedným zo štandardov pre tzv. mobilné siete tretej generácie. Štandard UMTS umožňuje dosahovať teoretické prenosové rýcholosti až 1920 kilobitov (kbit/s) za sekundu. Súčasné siete UMTS podporujú v ideálnych podmienkach prenosové rýchlosti do 384 kbit/s za sekundu, čo je niekoľkonásobne viac, ako sú prenosové rýchlosti dosahované v mobilných sieťach druhej (GSM) a dvaapoltej generácie (GPRS/EDGE) používaných v súčasnosti.