SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

"Otec internetu" ide do Googlu

Firma Google oznámila, že zamestnala internetového priekopníka Vintona Cerfa, ktorý pre ňu bude pracovať ako "hlavný internetový misionár". "Názov funkcie je fantastický," komentoval to Cerf.

Vinton Cerf, nová posila Google. FOTO - SITA/AP

Firma Google oznámila, že zamestnala internetového priekopníka Vintona Cerfa, ktorý pre ňu bude pracovať ako "hlavný internetový misionár". "Názov funkcie je fantastický," komentoval to Cerf v telefonickom rozhovore s agentúrou Reuters. Šesťdesiatdvaročný Cerf je často označovaný za "otca internetu" kvôli významnej úlohe, ktorú zohral pri tvorbe TCP/IP protokolu, ktorý je základom dnešného internetu.

"Očakávame, že Vin bude pracovať na nových internetových aplikáciách a lámať si hlavu tým, kam internet smeruje a ako ho udržať v dobrom zdravotnom stave," konštatoval viceprezident Google Bill Courghan.

Pred necelými dvoma mesiacmi poskytol Vint Cerf rozhovor magazínu CNET.com a predostrel v ňom svoju víziu ďalšieho rozvoja internetu. Budúcnosť vidí najmä v prispôsobovaní služieb miestnym podmienkam - vyhľadávače by mali byť schopné čoraz viac rozlišovať, kde sa internetista práve nachádza, a prispôsobiť tomu svoju ponuku.

"Napríklad v prípade Google Earth, ak sa ocitnete na ľubovoľnom mieste na zemi a zadáte do vyhľadávača otázku, kde je najbližšia čínska reštaurácia, mali by sa všetky zobraziť spolu s logami a odkazmi na aktuálny jedálny lístok," povedal Cerf.

Databázy vyhľadávačov sa tak podľa neho budú čoskoro napĺňať miliónmi údajov viazaných na konkrétne lokality: zoznamami bankomatov, kaviarní, nemocníc...

"Ak nastane únik toxického materiálu, vyhľadávač by vám mal vedieť povedať aj to, koľko ľudí v danej lokalite zasiahne," špekuluje Cerf. "Možnosti užitočného využitia štatistických údajov po ich prepojení s geografickými nástrojmi sú neuveriteľne vzrušujúce."

Takéto geografické databázy by zároveň mali byť použiteľné nielen cez osobné počítače, ale aj pomocou mobilných telefónov a iných mobilných zariadení. Analytici teraz špekulujú, že Google sa v blízkej budúcnosti plánuje intenzívne zamerať práve na aplikácie pre mobilné zariadenia a Vinton Cerf by mohol hrať kľúčovú úlohu pri definovaní nových štandardov pre internet v mobiloch.

Cerf od roku 1999 pôsobí aj ako predseda organizácie ICANN, ktorá je správcom kľúčových doménových serverov umožňujúcich fungovanie celého internetu. Túto funkciu by si chcel ponechať aj popri práci v Google, ak nevzniknú vážnejšie námietky proti takémuto konfliktu záujmov.

Google v uplynulých mesiacoch zlákalo aj niekoľko ďalších významných internetových osobností. Viceprezidentom pre vývoj sa napríklad nedávno stal Adam Bosworth, jeden z autorov jazyka XML, vďaka ktorému fungujú mnohé moderné webové aplikácie. Pre Google už pracuje aj jeden z prvých vývojárov najstaršieho internetového vyhľadávača AltaVista Louis Monier i Mark Lucovsky, ktorý sa významne podieľal na vývoji Windows NT v Microsofte.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

12 h
Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

11 h

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

11 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

4 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

14 h