SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Viete ako vidia vaše fotografie a weby „farboslepí“?

Kto si myslí že čiernobielo, mýli sa. I preto môžete nájsť na internete projekt Vischeck, ktorý vám prezradí, že existuje viacero variant tejto poruchy, pri ktorej vaše obrázky, fotografie a webové stránky vyzerajú úplne inak.

Ak patríte medzi tých, ktorí tvoria grafiku určenú pre širokú škálu ľudí alebo vyrábate webové stránky, mali by ste vedieť, že to čo vidíte vy jasne, farboslepý človek môže úplne prehliadať. Kým niektorí majú deficit v rozoznávaní červených a zelených odtieňov, iní majú zriedkavejšie problém s modrými a žltými tónmi. Možno po krátkej konfrontácii prídete na to, že najvýraznejší nápis vo vašej práci možno ani len nezbadajú.

Internetový projekt Vischeck obsahuje niekoľko online nástrojov, ktoré vám umožnia nasadiť si "okuliare farbosleposti". Stačí ak na server nahráte digitálny snímok, alebo vložíte webovú adresu a v priebehu sekúnd získate farebne upravenú verziu pre konkrétny prípad zrakovej poruchy.

Pre začiatok môžete začať s webovými stránkami. Stačí ak do políčka na stránke http://www.vischeck.com/vischeck/vischeckURL.php vpíšete webovú adresu, ktorú si chcete prehliadnuť a zvolíte si druh poruchy vnímania farieb. Z ponúkanej trojice vás bude pravdepodobne zaujímať najčastejšie vyskytovaná prvá dvojica.

Akonáhle si Vischeck stiahne na server kompletnú stránku i s grafikou, kliknite na odkaz, ktorý vás nasmeruje na výsledok konverzie.

V novom okne sa otvorí dokument s upravenou farebnosťou. Majte však na pamäti, že pri niektorých špecifických weboch nemusí služba pracovať správne. Okrem farebných odchýlok môže dôjsť aj k problémom s diakritikou.

Omnoho jednoduchšia situácia nastáva pri práci s fotografiami a snímkami. Keďže ide o špecifické grafické dáta, s ktorými je možné pracovať bez obmedzení, niekedy je lepšie web najprv uložiť do bitmapového formátu a následne uskutočniť kontrolu. Pre prístup k službe môžete použiť odkaz http://www.vischeck.com/vischeck/vischeckImage.php. Ovládanie je identické, avšak výsledok získate omnoho rýchlejšie.

Výhodou je, že máte možnosť i porovnania oboch obrázkov vedľa seba. Tak dokážete lepšie posúdiť, aký objem detailov sa stratil, resp. ktorých výraznosť zanikla.

V prípade, že to s kontrolou farebnosti myslíte vážne, môžete si zo stránky stiahnuť i zásuvný modul pre Adobe Photoshop, ktorý vám umožní uskutočňovať farebné korekcie priamo na lokáli, bez závislosti na internetovom pripojení. Nájdete ho na adrese http://www.vischeck.com/downloads/

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.
Ilustračné foto.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako by Trnku potrestali u Emira Kusturicu

Sebaočistu prokuratúra ani len nepredstiera.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Prelet okolo južného pólu Bennu, záber vznikol zo vzdialenosti 12 kilometrov, keď sa sonda vzďaľovala.

Na planine Nazca objavili nový obrovský obrazec

Doteraz odkryli vyše tristo obrazcov.

Obrazec objavili pri navrhovaní novej cesty k rozhľadni.

Rusom na orbite sa pokazila toaleta

Vesmírna stanica má len dve toalety, druhá je v americkom segmente.

Ilustračná fotografia.