MEGARECENZIA S FOTKAMI A VIDEOM

Panasonic VS3 - telefón s plným vrecom prekvapení

Panasonic sa na našom trhu na dlhší čas odmlčal – po starších modeloch radu X ostalo na pár mesiacov prázdno, no konečne k nám dorazil aktuálny rad VS. A má čo ponúknuť!

Telefóny majú nový dizajn a sú vybavené momentálne najlepším displejom na trhu. Poďme sa teda pozrieť na prvý model radu VS u nás s označením VS3.

Dizajn a klávesnica
Nové telefóny radu VS majú nekompromisne hranatý displej so zvýraznenými kovovými časťami a priznanými skrutkami priamo na čelnej strane. Na telefóne nájdete len málo oblín, ktoré zjemnia strohé tvary, no celkovo vyzerá VS3 veľmi elegantne. Prispievajú k tomu aj módne farebné kryty, ktoré si možno pomocou priloženého skrutkovača kedykoľvek vymeniť podľa nálady (a dokonca sú k nim zladené aj tapety na plochu).
Na prednom paneli chýba náhľadový displej – všetko sa odohráva na hlavnom displeji pod krytom. Zaujímavo pôsobí optika fotoaparátu umiestnená na zvýšenej časti ukončenej veľkou LED diódou. Tá svieti množstvom farieb, nastaviť si môžete vlastnú farbu pre vybranú akciu. Na prednom paneli sú už len štyri masívne skrutky, ktorými sa uvoľňuje módny kryt schovaný pod priehľadným plastom. Na ľavej strane telefónu sú tri tlačidlá – jedno je vyhradené na spustenie fotoaparátu a dve slúžia na reguláciu hlasitosti (celkovo sú k dispozícii štyri úrovne). Medzi nimi je ešte umiestnený infraport. Naľavo je pod gumenou krytkou schovaný spoločný konektor pre nabíjačku, slúchadlá a dátový USB kábel. Konektor má úplne novú konštrukciu a nie je kompatibilný so staršími modelmi. Vo vrchnej časti môžete obdivovať len masívny kĺb a v spodnej časti je umiestnená dióda nabíjania.
Vzadu nájdete reproduktor na tri gumené krytky – jedna zakrýva konektor na externú anténu a dve zas skrutky.
Kryt batérie zaberá dve tretiny priestoru zadnej časti telefónu, odsúva sa tlakom prsta smerom dole.
V kĺbe na ľavej strane telefónu nájdete ešte jedno tlačidlo, ktoré vám vysvetlí záhadu tuhého manuálneho otvárania krytu. Telefón sa totiž neotvára manuálne, ale stlačením tohto tlačidla, ktoré aktivuje strunku s vystreľovacím mechanizmom. Vrchná časť sa tak otvorí veľmi rýchlo, dokonca je potrebné dávať pozor, aby sa telefón v ruke nepreklopil a nevypadol z nej na zem.
Prvé dni používania sme mali pocit, že telefón nie je dobre vyvážený, no napokon sa prikláňame k názoru, že to bol len subjektívny pocit. Tendenciu preklopiť sa pri otvorení pružinkou sme zaznamenali len vtedy, ak sme telefón nedržali poriadne v ruke. Ak si osvojíte základný grif, automatické otváranie je efektným a pohodlným pomocníkom. Napokon, komu pružinka nebude vyhovovať, môže telefón otvárať manuálne, no treba si zvyknúť na dvojité „cvaknutie“ mechanizmu, ktoré kladie mierny odpor.
Po otvorení si nepochybne všimnete, že VS3 nepatrí medzi najmenšie véčka – na výšku meria presne 9,6 cm (celkové rozmery sú 96 x 46 x 17,6 mm).
Pri porovnaní s priemernými véčkami je vyšší približne o 2 centimetre. Nemyslíme si však, že by pár centimetrov navyše príliš prekážalo, skôr je to výhodou, pretože poskytuje veľkorysý priestor medzi tlačidlami klávesnice.
Vo vrchnej časti otvoreného krytu je umiestnený obrovský displej, ktorý však zaberá len približne dve tretiny plochy. Pod ním je umiestnený masívny držiak kĺbu.
V spodnej časti je klávesnica zapustená do povrchu krytu. Klávesy sú umiestnené jednotlivo s veľkými vzájomnými medzerami. Okolo päťsmerového tlačidla sú dve funkčné tlačidlá a zelené a červené tlačidlo na prijatie a ukončenie hovoru.
Klávesy majú sklenený efekt, sú podsvietené ľadovo-bielou farbou. Pod klávesnicou je rámček, v ktorom bude umiestnené logo operátora (my sme testovali telefón určený pre sieť Vodafone).
Kryt telefónu je plastový, dodávať sa bude v striebornej matnej úprave s „pochrómovanými“ funkčnými tlačidlami. Dizajn telefónu sa možno nezapáči každému – je priemyselný, strohý a pre niekoho možno chladný. Na druhej strane, je veľmi funkčný a ergonomický a pri používaní nie ste obmedzovaní rôznymi dizajnérskymi „fintičkami“. Podľa nášho názoru má VS3 svoj šarm a nemal by vyvolávať prehnane rozporuplné reakcie.

Displej
Displej je najsilnejšou zbraňou tohto telefónu. Jeho fyzické rozmery dosahujú 2,2 palca. Ešte zaujímavejšie je fyzické rozlíšenie displeja, ktoré dosahuje hodnotu QVGA, teda 240 x 320 bodov. Displeje s takýmto rozlíšením v mobilnom telefóne doposiaľ neexistovali, používali sa predovšetkým v inteligentných počítačoch do ruky (PDA).
Pri fyzickom rozmere displeja 2,2 palca je obraz vďaka vysokému rozlíšeniu mimoriadne ostrý a má veľmi jemný raster. Mimoriadnu kvalitu displeja tak dokážete zhodnotiť aj pohľadom voľným okom.
Ďalšou hodnotou, ktorá vopchá konkurentov do vrecka je svietivosť displeja. Štandardom pre mobilné telefóny je 200 cd/m2, Panasonic VS3 ponúka 300 cd/m2 a je to riadne poznať (mimochodom, hodnota 300 cd/m2 je štandard pre LCD monitory).
A napokon posledná bomba: Panasonic VS3 je momentálne jediný telefón na trhu, ktorého displej zobrazuje 16 miliónov farieb. Celý systém je vymyslený tak, že v bežnom režime telefón zobrazuje postačujúcich 65000 farieb a na 16 miliónov sa prepne len pri prezeraní obrázkov a videa. Šetrí tak batériu a využíva fakt, že rozdiel v počte zobrazených farieb zbadáte voľným okom práve pri prezeraní obrázkov alebo videa.

Ukážka rozdielu v kvalite zobrazenia:

Ovládanie
Päťsmerové tlačidlo poznáme z modelov GD87 alebo X70, je mierne zapustené do povrchu s oddeleným stredovým tlačidlom. Ovláda sa dobre, na stlačene reaguje presne. Dve funkčné tlačidlá na ovládanie príkazov v menu telefónu predstavujú štandard, v telefóne sa pohybujete intuitívne a rýchlo.

Menu telefónu
Japonské a kórejské telefóny ponúkajú vždy najvyšší možný štandard, ak hovoríme o grafike a zvoneniach. Ázijskí používatelia sú totiž mimoriadne nároční na štýlovú grafiku a dobrý zvuk a tak sa aspoň zlomok z toho, čo majú k dispozícii dostane do európskych verzií telefónov. Panasonic priniesol s kedysi úžasným modelom veľmi pekne spracované grafické prostredie telefónu založené na klasickej matrici deviatich ikon. Vďaka dokonalému displeju si dizajnéri dovolili zájsť do krajnosti a pripravili efektne vyzerajúce menu v štýle legendárneho prostredia v počítačoch Apple AQUA. Ikony majú sklenený dizajn, všade je mnoho farieb a tieňov, no napriek cukríkovému dojmu je grafika ucelená a pôsobí veľmi dobre. Podobný vkus majú dizajnéri Samsungu, no grafiku Panasonicu hodnotíme ako decentnejšiu. Pri pohybe menu sa ikony mierne animujú, vlastne len vystúpia do popredia. Submenu je textové s malou ilustračnou ikonou, aktuálna položka je „vysvietená“ v celom riadku. Vďaka dobre riešenému grafickému procesoru je pohyb v menu rýchly a bezproblémový.
Panasonic sa však neuspokojil s jednou verziou grafického prostredia a používatelia majú v základnej výbave telefónu na výber z viacerých variant vzhľadu ikoniek.
A ešte príjemný šok na záver – ku každej ikone si môžete priradiť vlastný JPG obrázok a nakonfigurovať si tak vlastné menu.
Takúto jednoduchú a efektnú úpravu vzhľadu telefónu sme zatiaľ nenašli v žiadnom inom konkurenčnom telefóne.
Vďaka tomu možno očakávať, že na internete nájdete tisícky ľubovoľných ikoniek a telefón si budete môcť veľmi jednoducho nastaviť presne podľa vlastných predstáv.
Škoda len, že nemožno meniť poradie ikon.

Funkcie
Panasonic VS3 je prvým telefónom z nového radu predávaný u nás – nasledovať ho budú aj lepšie vybavené kúsky. VS3 je predovšetkým módny telefón, má slušnú základnú výbavu, no trestuhodne mu chýba napríklad Bluetooth.

Telefónny zoznam
Kapacita telefónneho zoznamu je 500 miest. Priemernému používateľovi to postačí, no štandardnom je dnes už 1000 miest. Telefón dokonale spolupracuje so SIM kartou, kontakty sú od seba odlíšené výraznou ikonou.
Interný zoznam je viacpoložkový, ku každému kontaktu môžete pridať 11 štruktúrovaných údajov. Zároveň môžete pre každý kontakt zvoliť obrázok volajúceho, priradiť mu nielen vlastné zvonenie, ale aj tón správy a farebný odtieň LED diódy na prednom paneli. Nechýba ani záznam o sviatku. Kontakty možno, samozrejme, rozdeliť až do 20 skupín a priradiť k nim tlačidlo rýchlej voľby. Jednotlivé kontakty tiež možno posielať infračerveným portom. Priamo z adresára tiež možno posielať na kontakty správy.
Kontakty sa dajú zoraďovať podľa mena alebo priezviska a nechýba ani ich synchronizácia.
Záznamy hovorov sú schované v položke Telefónny zoznam. V pamäti sa zaznamenávajú volané čísla, zmeškané hovory, prijaté hovory. Pri každom čísle je automaticky uložený dátum a čas. Na uložené číslo možno zavolať, poslať SMS/MMS, uložiť ho do adresára alebo ho vymazať. Chýba možnosť použiť ho a editovať pred prípadným volaním.

Správy
Telefón podporuje SMS, EMS a MMS, e-mail chýba. Interná pamäť je veľkorysá – 2 MB je vyhradených pre MMS a priamo v telefóne si môžete archivovať 500 esemesiek. Pri písaní esemesky vidíte nielen riadky (na displej sa ich zmestí sedem pri stredne veľkom písme, pri malom deväť a pri veľkom šesť), ale aj počítadlo znakov. Spojené správy môžu mať až 1530 znakov.
Pri písaní môžete použiť známy editor T9 a všimli sme si veľmi praktický detail – pohybom päťsmerového tlačidla smerom vpravo môžete rýchlo a pohodlne vytvárať medzery medzi slovami.
Editor MMS správ je jednoduchý a prehľadný.
Telefón ponúka široké možnosti nastavenia – pri posielaní textovej správy si môžete dokonca vybrať typ zo širokej ponuky (text, telex, telefax, pager, teletex, x400, UMTS), nechýba ani doručenka a Push SMS.
Povšimnutiahodná je aj funkcia Messaging Illumination, ktorá podľa vložených emotikonov v správe bliká LED diódou na prednej strane telefónu. Ak odošlete správu plnú emotikonov na telefón Panasonic podporujúci túto funkciu, LED dióda sa rozbliká širokým spektrom farieb podľa nálady odosielajúceho. Pri písaní samotnej SMS môžete využiť systém vkladania už predvolených emotikonov priamo do správy.

Ukážka farebných emotikonov:

Manažérske funkcie
Kvality displeja oceníte aj pri práci s kalendárom – je nádherný a na jeden displej sa zmestí veľa informácií, ktoré s prehľadom čítate na prvý raz. Kalendár umožňuje prepínať dva režimy – týždenný a mesačný. Pri mesačnom vidíte aktuálny dátum, číslo týždňa a rozdelenie podľa dní. Nedeľa nie je označená.
Pri zápise novej udalosti máte k dispozícii množstvo nastavení – časy oznámenia a ukončenia, spôsob zvonenia (raz, opakované), kategóriu záznamu (stretnutie, práca, štúdium, sviatok, rokovanie, rôzne, osobné, telefónny hovor, nemocnica, zvláštna udalosť, cestovanie, dovolenka, narodeniny, večera, riadenia vozidla, cvičenie, výročie, záľuba, rande – áno, pokračujeme ďalej – párty, nakupovanie, škola, obchodná cesta), vlastný zvuk zvonenia, hlasitosť zvuku a farbu svetelnej signalizácie v dióde. Záznamy v kalendári sa pohodlne zmestia na displej pod kalendár a máte ich neustále na očiach.
Použiť môžete ešte dokonale prepracovaný budík s piatimi samostatnými časmi zvonenia. Pri každom čase môžete nastaviť správanie budíka – či zazvoní raz, alebo opakovane vo vybraných dňoch týždňa, tón, hlasitosť, obrázok na displeji počas vyzváňania (vyženie vás fotka svokry z postele?) či farba svetelnej signalizácie.
Kalkulačka sa ovláda mimoriadne jednoducho pomocou klávesnice a päťsmerového tlačidla a pochváliť musíme veľmi veľké čísla na displeji, vďaka ktorým sa pri počítaní veľmi rýchlo zorientujete. Na displej sa zmestí desať číslic za sebou.
Z manažérskych funkcií ostáva už len zvukový záznamník s kapacitou iba 3 minúty na jeden záznam vo formáte AMR.

Java hry
V telefóne sú dve hry – legendárny Sonic the Hedgehog a Soccer (Futbal). Sonic má výbornú grafiku využívajúcu plnú kapacitu displeja a hra si zachováva typickú atmosféru behačky a je veľmi rýchla. Využíva tiež vibrovanie a podfarbenie hudbou.
Futbal je skôr priemerná hra – hráči na ihrisku sú veľmi malí a nevýrazní.
Celkovo nás milo prekvapila vysoká rýchlosť načítania oboch Java hier.

Súborový manažér
Súborový manažér len v jednoduchom strome zobrazuje kategórie Obrázky, Zvuky, Videozáznamy, Hry, Textové šablóny. Umožňuje však plnú správu súborov – editovanie názvu, mazanie, vytváranie adresárov, presúvanie súborov medzi adresármi a dokáže vypísať aj základné informácie o súboroch.

Aplikácie
V telefóne neboli predinštalované žiadne aplikácie.

Personalizácia
Nosným prvkom personalizácie je už vyššie spomínaná dokonalá práca s menu. Samozrejme, používatelia si môžu zmeniť aj tapety a farebné prostredie. Milo prekvapuje veľmi krátka odozva na zmeny a rýchla výmena zvolených prvkov.
Véčko má aktívny kryt – jeho otvorením môžete okamžite automaticky prijať hovor alebo otvoriť prijatú správu.
Ďalšiu možnosť personalizácie predstavujú predvolené profily správania a veľmi podrobné možnosti nastavenia farieb a správania LED diódy na prednom paneli.

Multimédiá
Panasonic VS3 podporuje 40-tónové polyfonické zvonenia, no bez problémov prehráva aj zvonenia v realtónových formátoch MP3 a AAC. Už predinštalované zvonenia sú vynikajúce a určite si z nich vyberiete. O zvuk sa stará kvalitný reproduktor umiestnený na zadnej strane telefónu.

Dáta
Telefón podporuje GPRS triedy 10 a WAP 2.0. Dáta možno prenášať aj infraportom a pomocou USB kábla.
Infraport je vďaka nedokonalej správe súborov skôr na príťaž – nie je možné napríklad presúvať súbory hromadne a kopírovať 20 obrázkov po jednom do počítača je doslova za trest.

Pamäť
Kapacitu pamäte nepoznáme a podľa informácií v telefóne si ju trúfame odhadovať niekde medzi 10 – 20 MB. Všetky záznamy o využití pamäte sa totiž uvádzajú v percentách a pre používateľa sú zmätočné.

Fotoaparát
Zabudovaný fotoaparát má rozlíšenie 1,3-megapixela. Pred fotografovaním si môžete nastaviť štyri rôzne veľkosti – 1280 x 1024, 640 x 480, 320 x 240 a 160 x 120 a tri úrovne kvality obrázku: super jemný, jemný a normálny. K dispozícii je aj nočný režim a nepretržité snímanie, ktoré v rozlíšení 320 x 240 bodov zaznamená až 15 obrázkov za sebou. Nechýba samospúšť a nastavenie zvuku spúšte, ktorý sa nedá vypnúť.
Vo videorežime snímate v rozlíšení 176 x 144 bodov a nastaviť sa dajú len štandardné obrazové efekty. Použiť môžete aj samospúšť.

Ukážka fotografií:

 

 

POROVNANIE VIDEA - PANASONIC VS3 A SONY ERICSSON K750i

VIDEO 1 - PANASONIC VS3 - SONY ERICSSON k750i
VIDEO 2 - PANASONIC VS3 - SONY ERICSSON k750i 

Pozor! Videá sú vo formáte 3GP. Prehráva ho napríklad prehrávač Quicktime.

Batéria
Batéria Li-ion má kapacitu 830 mAh. Panasonic je jeden z mála výrobcov, ktorí uvádzajú poctivý čas výdrže, inými slovami neprifarbuje realitu o nereálne hodnoty. V dokumentácii telefónu sa uvádza výdrž 2 - 6 hodín pri hovore a 150 až 370 hodín v pohotovostnom režime. Pri bežnom používaní vám telefón vydrží na jedno nabitie približne 3 dni.
Počas nabíjania svieti v spodnej časti telefónu červená LED dióda.

Celkové hodnotenie
Telefóny Panasonic patria medzi výborne navrhnuté a vyladené mobily a už niekoľko rokov neskrývame z jeho top-modelov nadšenie. Tradičný japonský výrobca elektroniky ukázal, kde má jeho konkurencia slabiny a napriek niektorým nedostatkom uvádza na trh telefón, ktorý bude silne konkurovať výborne rozbehnutej Motorole, čoraz silnejšiemu Samsungu, ale aj Siemensu, ktorý je v prípade véčok momentálne o evolučný krok späť. Prednosti telefónu sme dostatočne opísali v recenzii. Zopakujme si teda nedostatky, aby ste mohli objektívne posúdiť kvalitu telefónu: nesmierne mu chýba Bluetooth. Takéto véčko by ho už malo mať. Telefón by mohol mať aj lepšiu softvérovú výbavu, aj keď treba priznať, že základ bude vyhovovať väčšine používateľov. Niektorým používateľom tiež bude chýbať náhľadový displej na prednom paneli.
Na druhej strane, Panasonic nešetril na procesore a grafickom procesore – telefón je preto veľmi rýchly, rýchlejší ako niektoré konkurenčné modely. A napríklad tento parameter je niekedy dôležitejší, ako spomenuté nedostatky...

 

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

ŠPORT

Číňanom už len hráči nestačia. Doplatil na to aj Kucka

Čínske spoločnosti míňajú stovky miliónov.

Neprehliadnite tiež

Pinterest po rokoch pridal najžiadanejšiu funkciu

Zväčšovať obrázky už možno na mobile a tablete len pohybom dvoch prstov.

Whisky pijete zle. Naozaj chutí najlepšie s kvapkou vody

Vedci ukázali, že za všetko môže chémia. Nápoj musí mať správnu koncentráciu.

Vírus chrípky dokážu zničiť naše vlastné baktérie

Nový výskum fungovania imunitného systému je nielen o myšiach, ale aj o ľuďoch.

TECH_FM

Vedci rozlúštili záhadu dinosaura frankensteina

Pozostatky, ktoré kedysi objavil sedemročný chlapec, môžu radikálne posunúť naše znalosti o dinosauroch.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. Už aj seniori presadajú do SUV
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 5. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 6. Bratislava gets a new public space and park
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 8. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 9. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 10. Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 28 443
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 802
 3. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 2 120
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 060
 5. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 829
 6. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 589
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 518
 8. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 448
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 422
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 276