SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Stredočeskí členovia rady prešli na elektronický spôsob jednania

Rada stredočeského kraja začala naplno využívať pre svoje jednania výpočtovú techniku. Všetky dokumenty, ktorými sa zaoberajú, majú členovia rady už výhradne v elektronickej podobe. "Doterajšie jednania boli nehospodárne, nepraktické a drahé a v dobe počí

Rada Stredočeského kraja začala naplno využívať pre svoje jednania výpočtovú techniku. Všetky dokumenty, ktorými sa zaoberajú, majú členovia rady už výhradne v elektronickej podobe. "Doterajšie jednania boli nehospodárne, nepraktické a drahé a v dobe počítačov snáď i nerozumné," povedal ČTK námestník primátora Vilém Žák, ktorý nový spôsob práce presadil.

Vadilo mu, že bolo nutné pre každého člena rady vytlačiť balíky písomností. Tiež to, že neboli dostatočne využité notebooky, ktoré majú k dispozícii všetci členovia rady.

Stredočesi ale nie sú prví. Bez tlačených dokumentov sa vďaka prenosným počítačom obídu už niekoľko rokov všetci zastupitelia napríklad Karlovarského a Libereckého kraja. Notebooky majú k dispozícii i zástupcovia rady miest, napríklad Prahy, Jihlavy či Plzne. Stredočeský kraj naopak o rozšírení systému na jednaní zastupiteľstva zatiaľ neuvažuje. Museli by sa kúpiť notebooky všetkým zastupiteľom.

Zavedenie nového systému si na Stredočeskom krajskom úrade vyžiadalo stotisícovú investíciu na nákup softvéru a drobné úpravy jednacej miestnosti. Inštalované boli nové sieťové a napájacie zásuvky pre počítače. Náklady sa vrátia za pár mesiacov, odhaduje námestník.

Značné budú podľa neho už len úspory za papier. Rada zasadá dvakrát mesačne. Vždy to znamenalo vytlačiť pre každého člena rady, organizačný výbor a archív 200 až 300 strán dokumentov, čo stálo 12.000 až 15.000 korún českých.

Špeciálny softvér umožňuje materiál pripraviť a doručiť všetkým, ktorí sa k nemu majú vyjadriť. Dovoľuje zostaviť uznesenie, zaznamenáva hlasovanie a vie archivovať.

<ú>Prínosom je podľa Žáka i to, že sa skráti príprava materiálov. Členovia rady i jednotlivé odbory úradu naopak získajú viac času na to, aby si dokumenty mohli preštudovať, dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský.
Ilustračné foto

Ak nezaberie semafor, na rade je lockdown, vraví pandemická komisia

Matovič chce, aby sa kritici testovania ospravedlnili.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška.
Píše Branislav Vančo

Aby sa zo Žilinku nestal ďalší Trnka

Sústreďme sa na reformu prokuratúry.

Verejné vypočúvanie Maroša Žilinku.