Peter Thomas z Cornellovej univerzity (USA) s kolegami dospel pozorovaniami Hubblovým kozmickým ďalekohľadom k záveru, že vnútro najväčšej planétky 1 Ceres (priemer 1-tisíc kilometrov) je rozdelené na vrstvy, ktoré azda zahŕňajú ľadové plášte nad jadrom z hornín.
Tím Guya Kirka z Cranfieldskej univerzity (Veľká Británia) zistil, že pôda na 6-tisíc miestach v Anglicku a vo Walese uvoľňuje vplyvom globálneho otepľovania toľko oxidu uhličitého, že to anuluje všetky britské zníženia emisií skleníkových plynov z fosílnych palív od roku 1990.
Scott Goetz z Výskumného strediska Woods Hole (USA) s kolegami hlási, že podľa satelitov vykázalo v rokoch 1981-2003 takmer 15 percent severoamerických boreálnych lesov význačné zmeny fotosyntetickej aktivity súvisiace so zmenou klímy a výskytom požiarov.
Sujay Kaushal z Marylandskej univerzity (USA) s kolegami zistil, že na severovýchode USA medzi štátmi Maryland a New Hampshire v posledných 30 rokov stále stúpa slanosť sladkej vody. Doložili priamu súvislosť s nárastom nepriepustných plôch, ako sú asfaltové cesty.
Tím Susanne Akesonovej z Lundskej univerzity (Švédsko) zistil, že premiestnené vrabcovité vtáky (na obrázku) našli cestu domov určením zemepisnej dĺžky z deklinácie, uhla medzi magnetickým (podľa vnútrotelových čidiel) a geografickým severným pólom (podľa hviezd).
Rui Oliveira z Ústavu aplikovanej psychológie v Lisabone (Portugalsko) s kolegami zistil, že pri súbojoch samcov cichlidovitej ryby Oreochromis mossambicus hormónová reakcia závisí od pravdepodobného výsledku. Androgény im "vyletia nahor", iba ak majú šancu vyhrať.
Adrian Lister z Univerzitného kolégia v Londýne (Veľká Británia) s kolegami zistil analýzou DNA z fosílií, ktoré sa našli v Írsku a na západnej Sibíri, že pred 8-tisíc rokmi vymretý obrí jeleň Megaloceros giganteus bol najpríbuznejší danielom - škvrnitému a jeleňovitému.
Joanna Fowlerová z BNL (USA) s kolegami odhalila, že fajčenie znižuje v pľúcach hladinu enzýmu monoamínová oxidáza A, ktorý štiepi chemické látky, súvisiace s krvným tlakom.
Stephen Berry z Miamijskej univerzity (USA) s kolegami zistil, že umelou stimuláciou elektrickej aktivity théta v hippocampe v mozgu cez rozhranie mozog-počítač možno aj staré králiky naučiť to, čo inak zvládajú iba mladé.
m Tím Roberta Coghilla z Wakeforestskej univerzity (USA) preukázal na dobrovoľníkoch, že ak očakávali slabšiu bolesť, slabšiu aj pocítili, hoci bolestný podnet bol silnejší ako avizovaný.