SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Vírus rastie aj mimo hostiteľa

Európski biológovia odhalili pozoruhodné správanie vírusu, ktorý prežíva v extrémnom prostredí.

Cyklus vírusu ATV. (a) virióny v horúcej vode, (b) vírusy sa uvolňujú z bunky infikovaného archeóna, (c)-(d), postupne im rastú dva chvostíky. Mierky: (a-c) je 0,5 mikrometra, (d) je 0,1 mikrometra. FOTO - NATURE

Vírusy sú objekty na pomedzí živého a neživého. Nech už také boli od začiatku, alebo vznikli obmedzením dávnych buniek na holý genetický materiál s obalom a pomocnými štruktúrami, umožňujúcimi infikovať bunky, ich biologická funkcia je nejasná. Najčastejšie sa považujú za prostriedky horizontálneho prenosu génov medzi organizmami rôznych druhov. Vírusy nemajú vlastný metabolizmus. Na rast a reprodukciu potrebujú preniknúť do nejakej bunky a svojím genetickým materiálom (DNA či RNA) "znásilniť" jej, takže vnútrobunková mašinéria vyrába kópie vírusu. Mimo buniek sú vírusové častice, virióny, neaktívne.

Zaujímavú výnimku z tohto pravidla teraz odhalila Monika Häringová z Pasteurovho ústavu v Paríži (Francúzsko) a z Regensburgskej univerzity (Nemecko) s piatimi kolegami . Opísali ju v časopise Nature.

Tento DNA vírus parazituje na archeóne (baktériám podobné jednobunkovce, no s odlišnou genetikou a fyziológiou) druhu Acidianus convivator, ktorý izolovali z kyslého horúceho prameňa v talianskom Pozzuoli. Prameň má 85-93 stupňov Celzia a pH=1,5. Vírusu po uvoľnení z hostiteľa vyrastajú dva chvostíky, symetricky na oboch stranách. Bádatelia ho podľa toho označili ATV (Acidianus two-tailed virus). K tomuto procesu dochádza iba pri teplotách prostredia 75 až 90 stupňov Celzia a nevyžaduje hostiteľskú bunku, vonkajší zdroje energie, ani ďalšie pomocné faktory. Ide zrejme o stratégiu vírusu, umožňujúcu prežiť v extrémnych fyzikálno-chemických podmienkach, kde sú navyše bunkoví hostitelia vzácni. (urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz