SME

Vesmírne deutérium potvrdené

Vedci a inžinieri z Haystackského observatória MIT na čele s Alanom Rogersom ako prví objavili stopy deutéria vo vesmírnom rádiovom žiarení. Poslúžila im na to špeciálna sústava anténnych detektorov, veľká asi ako futbalové ihrisko. Objav oznámili v ...

Antény, ktorými objavili rádiové žiarenie vesmírneho deutéria.

FOTO - MIT/HAYSTACK OBSERVATORY

Vedci a inžinieri z Haystackského observatória MIT na čele s Alanom Rogersom ako prví objavili stopy deutéria vo vesmírnom rádiovom žiarení. Poslúžila im na to špeciálna sústava anténnych detektorov, veľká asi ako futbalové ihrisko. Objav oznámili v časopise Astrophysical Journal Letters.

Deutérium alebo ťažký vodík (na rozdiel od bežného vodíka má v atómovom jadre popri protóne jeden neutrón) je kľúčom k poznaniu počiatkov vesmíru. Množstvo deutéria totiž zrejme súvisí s množstvom takzvanej tmavej hmoty vo vesmíre, ktorej podstatu nepoznáme, no tvorí väčšinu materiálneho obsahu vesmíru. (Bežné atómy v ňom tvoria iba asi 5 percent hmotnosti, tmavá hmota 25-30 percent, zvyšok je rovnako záhadná tmavá energia s antigravitačnými účinkami, ktorá poháňa rozpínanie vesmíru.) Možno z neho odvodiť aj hustotu prvotného materiálu a cez priebeh nukleosyntézy testovať modely veľkého tresku.

Deutérium sa však doterajšími prostriedkami zo Zeme pozorovalo veľmi obťažne. Vo vesmíre pripadá na 100-tisíc atómov bežného vodíka jediný atóm deutéria. Presné rádiové merania, v ktorých signály vodíka a deutéria nesplývajú, sú tak veľmi vítané. Vedcom pri objave stôp deutéria v tejto oblasti žiarenia pomohli susedia, ktorí na ich žiadosť utlmili rôzne zariadenia využívajúce rádiové vlny. (urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu