SME

O hlúpych náhodách a ešte hlúpejších ľuďoch

Kniha Wendy Northcuttovej Darwinove ceny (Vydavateľstvo Motto, Praha 2004, preložila Eva Hauserová) je o hlúpych náhodách, ktoré sa väčšinou stali hlúpym ľuďom. Tak trebárs 15. augusta 1969, keď na pobrežie Alabamy zaútočil hurikán Camille (nepochybne ...

Charles Darwin. FOTO - ARCHÍV

Kniha Wendy Northcuttovej Darwinove ceny (Vydavateľstvo Motto, Praha 2004, preložila Eva Hauserová) je o hlúpych náhodách, ktoré sa väčšinou stali hlúpym ľuďom. Tak trebárs 15. augusta 1969, keď na pobrežie Alabamy zaútočil hurikán Camille (nepochybne staršia sestra nedávneho hurikánu Katrina), sa zo 143 obetí väčšina ocitla v zlom čase na zlom mieste. Okrem dvadsiatich ľudí, ktorí zomreli pri divokom hurikánovom večierku na pláži pri pive a opekaní. Pokračovali totiž v zábave aj po tom, čo ich úrady varovali pred katastrofou. Tvrdohlavo sa bránili tým, že betónová budova im poskytuje pred hurikánom dostatočnú ochranu.

Táto ich viera však nebola iba neopodstatnená, ale tragicky hlúpa. Osemmetrová vlna budovu zničila a zabila väčšinu ľudí, ktorí v nej boli. Pravda, asi len malou útechou pre nich je, že dodatočne získali Darwinovu cenu; dostávajú ju vybraní jedinci, ktorí sami seba pripravia zvlášť tvorivým spôsobom o život (alebo o pohlavné orgány) a vyradia sa tak z genofondu ľudstva. Kniha poskytuje nepreberné množstvo takýchto situácií, ktoré vyrážajú dych.

Autorka Wendy Northcuttová začala pred desiatimi rokmi publikovať spravodajstvo o Darwinových cenách na serveri slávnej Stanfordovej univerzity. Tie sa rýchlo stali dokonca navštevovanejšie ako univerzitné webové stránky, orientované na výskum. Niet sa čo čudovať - tragédie, a ešte k tomu kuriózne, priťahujú ľudí odnepamäti. Preto časom vznikol samostatný server www.darwinawards.com/book/. Jeho náplň sa rýchlo rozrastá, ilustrujúc citát Alberta Einsteina: "Iba dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Tým vesmírom si však nie som taký istý."

A tak my, obyčajní smrteľníci, ktorí zvyčajne prejavujeme o svoj život väčšie či menšie obavy, máme zasa raz o čom premýšľať. Veď koniec-koncov nás ani nemusí zabiť práve listová bomba, ktorú sme komusi sami poslali a ktorú nám vrátili, pretože príjemca sa medzičasom presťahoval (a ktorú sme po návrate zásielky okamžite otvorili). Stačí sa len úplne nevedecky a bez hlbšej analýzy zamyslieť, koľko kandidátov na Darwinovu cenu sa v obrovských autách preháňa po našich cestách. Toto nebezpečenstvo je pre nás žiaľ bližšie ako smrteľne jedovaté kobry, hrozné hurikány, bodné a iné rany na citlivých miestach ľudského tela a všetky iné možné úrazy od výmyslu sveta.

A úplne najhoršie na tom všetkom je, že ak nás náhodou nejaký takýto "tvorivý" dobrák za volantom pošle na oný svet, ani nemáme šancu na Darwinovu cenu. Pretože jej základné pravidlo znie: "Kandidát si musí smrť zaviniť sám, a tým sa odstrániť zo zásobárne génov."

(ač)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu