SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Veľké jazerá sa teraz topia skôr

New Scientist upozornil na štúdiu, podľa ktorej sa väčšina zamrznutých sladkovodných plôch v oblasti Veľkých jazier topí každú jar o niečo skôr. O výsledkoch štúdie sa hovorilo na stretnutí Ekologickej spoločnosti v kanadskom Montreale.

Celá sústava americko-kanadských Veľkých jazier obsahuje asi dvadsať percent svetových zásob sladkej vody. Jedným z nich je Hurónske jazero v Michigane (na snímke). FOTO - ČTK/AP

Tím Barbary Bensonovej z Univerzity vo Wisconsine-Madisone chcel zistiť rýchlosť topenia ľadu na 61 jazerách v Minnesote, Wisconsine, New Yorku a v Ontáriu. Výskumníci študovali dostupné údaje od roku 1975 až do uplynulého roku; počas tohto obdobia vzrástla globálna teplota o 0,4 stupňa Celzia. Tím zozbieral najrôznejšie údaje z vládnych databáz, zo zistení občianskych združení zaoberajúcich sa jazerami, z novín a od miestnych obyvateľov.

Analýza ukázala, že na 56 jazerách sa každých desať rokov začne topiť ľad v priemere o dva dni skôr. Pretože vedci zobrali do úvahy aj údaje z polovice 19. storočia, zistili, že trend ku skoršiemu topeniu je teraz trikrát taký rýchly ako pred rokom 1975.

"To, čo sa deje okolo nás, je mohutný a zatiaľ nekontrolovateľný proces, ovplyvňujúci celú oblasť Veľkých jazier," povedal člen tímu John Magnuson.

Jazerá, nachádzajúce sa po oboch stranách hranice USA a Kanady, sú prepojené kanálmi a tvoria najväčšiu zásobáreň sladkej vody na svete a až štyri pätiny celkových severoamerických zásob. Zohrali tiež dôležitú úlohu v historickom vývoji, pretože pre prvých osadníkov boli vstupnou bránou k osídľovaniu severoamerického kontinentu. (der)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Chceli ho odstrániť, jeho imidžu uškodil Gučík. Kto je Maroš Žilinka?

Za generálneho prokurátora ho musí vymenovať prezidentka.

Prokurátor Maroš Žilinka.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vráti Generálnej prokuratúre dôstojnosť?

Maroš Žilinka už nebude môcť úrad len tak udržiavať.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

OĽaNO: Zvolenie Žilinku je kompromis (reakcie)

Kollár od Žilinku očakáva očistenie prokuratúry.

Ivan Ivanič, šéf SLA.

Neprehliadnite tiež

Sackboy: A Big Adventure je hra pre celú rodinu

Rodinná hra s vlnenou bábikou v hlavnej úlohe.

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.