SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Šťastie a inteligencia idú rôznymi cestami

Ľudia s vyššou inteligenciou spravidla majú lepšie platenú prácu a užívajú si príjemnejší životný štandard. Keď však dospejú do záverečného štádia života, vyššie IQ im v porovnaní s ich menej duševne obdarenými vrstovníkmi neprináša viac šťastia. Zistili

Albert Einstein bol vraj aj v starobe šťastným človekem. Možno skôr preto, že ho stále bavila jeho práca, než preto, že mal vysoké IQ. FOTO - ČTK/AP

to v dlhodobom prieskumu škótski vedci z univerzity v Edinburghu. Informoval o ňom časopis British Medical Journal.

Výskum zhrnul poznatky o 416 ľuďoch narodených v roku 1921. Keď mali jedenásť, podstúpili prvý test inteligencie, ktorého výsledky vtedy vedci starostlivo zaznamenali.

To isté zopakovali, keď sledovaní ľudia mali 79 rokov. Pri druhom meraní ľudia vyplnili dotazník, ktorý zisťoval, akí šťastní sa cíti. Vedci potom dáta dôkladne vyhodnotili. A museli konštatovať, že nenašli súvislosť medzi inteligenčným kvocientom a pocitom šťastia.

"Dosť nás to prekvapilo, pretože inteligencia je v našej spoločnosti vysoko cenená," komentoval pre New Scientist jeden z výskumníkov Alan Gow. Pes je teda zrejme zakopaný v tom, že vo vyššom veku je pocit šťastia a spokojnosti ovplyvňovaný predovšetkým celkovým zdravotným stavom, a ten je samozrejme od inteligencie prakticky nezávislý.

Vyššia inteligencia umožní mnohým ľuďom lepšie sa finančne zabezpečiť na starobu, čo k spokojnosti nepochybne prispieva. Na druhej strane sa však inteligentní ľudia snažia dosiahnuť vysoké ciele, a keď sa im to nedarí, sú so životom menej spokojní.

Iné výskumy zas ukázali, že v starobe hodne záleží na priateľstve. Austrálski výskumníci napríklad už skôr zistili, že ženy bývajú vo vyššom veku v priemere spokojnejšie ako muži, pretože majú lepšie spoločenské väzby.

Alan Gow a jeho kolegovia chcú vo výskume pocitov šťastia, ktoré prežívajú ľudia v starobe, pokračovať. Chceli by ľuďom poradiť, ako by sa k nim mohli čo najviac priblížiť. (jet)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Obyvatelia v meste Stará Turá pred budovou Domu kultúry Javorina počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.