SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
ZATIAĽ ČO SA ĽUDIA SŤAHUJÚ DO NOVÝCH BIOTOPOV A MENIA EXISTUJÚCE EKOSYSTÉMY, Z MNOHÝCH SPIACICH PATOGÉNOV SA STÁVAJÚ NÁŠĽAPNÉ MÍNY

Hrozia nám nové nákazlivé choroby

Dnešná kríza biodiverzity sa netýka iba straty biotopov a vymierania druhov. Je to tiež kríza novo sa vynárajúcich nákazlivých ...

Jedna z akcií proti komárom prenášajúcim maláriu sa odohrala na pobreží Indonézie po vlaňajšej decembrovej pohrome v podobe tsunami. Kanadský zoológ Daniel Brooks varuje, že ak vedci nedokončia súpis všetkých druhov žijúcich na Zemi, budú nás infekčné choroby prenasledovať čoraz viac. FOTO - ČTK/AP

Dnešná kríza biodiverzity sa netýka iba straty biotopov a vymierania druhov. Je to tiež kríza novo sa vynárajúcich nákazlivých chorôb (EID), ako HIV u ľudí, Ebola u ľudí a goríl, západonílsky vírus a vtáčia chrípka u ľudí a vtákov, chytridiomykóza u obojživelníkov a psinka u uškatcov. Máme všetky dôvody na to, aby sme brali tieto prípady vážne, pretože to vyzerá, že EID majú dlhú vývojovú históriu.

Masívna výmena patogénov

Mnohé patogény dokážu nakaziť celý rad hostiteľov napriek tomu, že sa vyvinuli v miestach, kde žijú iba niektorí z nich. Zároveň majú špecializované nástroje, ako prechádzať z jedného hostiteľa na druhého. Keď sa napríklad prenáša nejaký patogén hmyzom žijúcim v korunách stromov, náchylní hostitelia sa nenakazia v prípade, že sa nikdy neodpútajú od zeme.

Pre človeka sú HIV, Ebola, západonílsky vírus a vtáčia chrípka iba poslednými v dlhom rade EID. Keď sa naši predkovia pred viac ako miliónom rokov presťahovali z afrického lesa na savanu, stali sa rýchlo predátormi. A tým, že sa o korisť delili s dovtedajšími mäsožravcami, preniesli sa na nich pásomnice, pôvodne obývajúce iba telá hyen, mačkovitých šeliem a afrických loveckých psov.

Keď sa ľudia začali sťahovať mimo Afriky, zavliekli do nových oblastí i svoje patogény, ktoré tu preskočili na domorodých hostiteľov, zatiaľ čo domorodé patogény sa zabývali v tele novo prichádzajúcich ľudí. Ďalším patogénom nás potom vystavilo poľnohospodárstvo a urbanizácia. Keby v tom čase existovali lekári, všetky tieto prípady by označili ako EID.

Dôsledky klimatických zmien

Vzhľadom na geografické obmedzenie a špecializovaný prenos sa väčšina patogénov vyskytuje iba pri malom počte hostiteľských druhov, často iba pri jedinom, zachováva si však schopnosť nakaziť i ďalšie. Klimatické zmeny však toto všetko menia. Jednotlivé druhy sa sťahujú z oblastí svojho pôvodu, ekosystémy sa menia. Patogény sa stretávajú s náchylnými hostiteľmi, ktorých nikdy predtým nenakazili a ktorí nikdy nemali príležitosť vypestovať si proti nim obranyschopnosť. Preto sú EID nielen možné, ale priam nevyhnutné. Doteraz každý prípad klimatickej zmeny vyvolal ich vznik.

Pokiaľ ide o čas a náklady, predchádzanie problémom je vždy účinnejšie než reakcia na krízu - bez ohľadu na to, nakoľko je táto reakcia životaschopná. My bohužiaľ zvyčajne bojujeme s už existujúcimi chorobami, zanedbávame však pohľad dopredu.

Napríklad jeleník bielochvostý obývajúci severozápad Kostariky je hostiteľom šiestich druhov kliešťov. Podľa našich znalostí ani jeden druh neprenáša lymskú boreliózu, ktorá sa v Kostarike ešte nikdy nevyskytla. Preto tu ani neexistuje nijaká verejná osveta o tejto chorobe. Niektoré kliešte sú však blízkymi príbuznými známych prenášačov, a majú teda potenciál stať sa prenášačmi tiež. Túto vysiľujúcu a ťažko zistiteľnú chorobu teda môže do Kostariky nechtiac zavliecť aj obyčajný nakazený ekoturista bez príznakov.

Jedna lastovička jar nerobí

Informácie o kostarických kliešťoch pochádzajú zo súpisu parazitov žijúcich na stavovcoch v severnej Kostarike, je to však jediný existujúci súpis tohto druhu. Musíme to napraviť. Viac ako 50 percent druhov na tejto planéte je nejakou formou parazita, a to vrátane patogénov útočiacich na ľudí, dobytok, úrodu i život v prírode. V porovnaní s našimi celkovými znalosťami biodiverzity sme však zatiaľ zdokumentovali necelých 10 percent svetových patogénov. Zostávajúcich 90 percent sú potenciálne EID.

Stojíme teda pred krízou prameniacou z našej základnej nevedomosti o biosfére. Nedokážeme totiž aktívne bojovať proti patogénom, ktorých existenciu sme dosiaľ nezdokumentovali. Tým sa z mnohých patogénov stávajú vývojové nášľapné míny, ktoré na nás striehnu, zatiaľ čo sa sťahujeme do nových biotopov, presunujeme biologické druhy a meníme existujúce ekosystémy. Väčšina prostriedkov sa však stále vynakladá na akciu proti už známym EID, nie na hodnotenie rizika potenciálnych.

Kým nebude neskoro

Stručne povedané, musíme dokončiť celosvetový súpis druhov. Ihneď.

Päťstotisíc rokov skúseností s lovením a zberom v kombinácii s lacnejšou a rýchlejšou počítačovou molekulárnou analýzou túto úlohu ekonomicky uľahčuje. Rýchla identifikácia s využitím genetických "čiarových kódov" môže zrýchliť objavovanie druhov a určovanie prenosovej dynamiky potenciálnych EID.

Patogény sa pri prenose správajú vysoko špecializovane a skupiny úzko spätých druhov bývajú veľmi podobné. Všetky druhy malárií napríklad prenášajú komáre. Hneď, ako ich klasifikujeme, budeme schopní robiť prognózy o dvoch úzko spätých druhoch i na základe neúplných informácií o každom z nich, čím získame čas aj peniaze. A nakoniec by tieto informácie mali byť digitalizované a voľne sprístupnené na internete všetkým zúčastneným.

Keby boli EID vzácne, možno by bolo finančne efektívne obmedzovať sa iba na riešenie kríz. EID však vôbec nie sú vzácne. Oveľa skôr ich možno pokladať za bežný výsledok geografického rozptýlenia spojeného s ďalekosiahlymi environmentálnymi zmenami. Musíme sa teda prestať správať ignorantsky a oneskorene, a stať sa informovanými a aktívnymi. Ako hovorí známa športová múdrosť: Nikdy nemeň víťaznú zostavu, ale vždy zmeň tú porazenú.

Copyright: Project Syndicate, 2005.

Samička komára rodu Anopheles, ktorá prenáša maláriu. FOTO - TASR/EPA

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.

Zuzana Kepplová.
Dave Grohl z kapely Foo Fighters, ktorá 5. februára vydáva nový album.

Neprehliadnite tiež

Nálezy zo Sakkáry.
Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.