SME

Kevin Kelly: žijeme v jedinečnej dobe

Vždy raz za pár storočí ľudstvo zrazu poskočí prudko dopredu. Hľadíme späť na tie časy a rozmýšľame, aké by to bolo vtedy žiť. Konfucius, Zaratustra, Buddha aj židovskí patriarchovia žili v rovnakom historickom období. Podobný bod kultúrneho zlomu vytvor

KRESBA - WIRED

Vždy raz za pár storočí ľudstvo zrazu poskočí prudko dopredu. Hľadíme späť na tie časy a rozmýšľame, aké by to bolo vtedy žiť. Konfucius, Zaratustra, Buddha aj židovskí patriarchovia žili v rovnakom historickom období. Podobný bod kultúrneho zlomu vytvorili učenci v 17. storočí, keď boli položené základy celej modernej vedy. Keď budú ľudia hľadieť do minulosti o ďalších tritisíc rokov, som presvedčený, že dnešok, keď sa rodí internet, budú považovať za podobne významný zlom v ľudských dejinách. Takto končí svoju rozsiahlu esej o minulosti a budúcnosti internetu v augustovom čísle časopisu Wired legendárny zakladateľ časopisu a popredný svetový expert na digitálnu kultúru Kevin Kelly. Wired venoval špeciálne číslo internetovým víziám presne desať rokov po tom, ako vstúpila spoločnosť Netscape na burzu - práve tento moment sa často považuje za začiatok éry komerčného internetu, internetu, ako ho poznáme dnes.

Podľa Kellyho dnes ľudstvo vďaka internetu prvýkrát v histórii vytvára globálnu sieť, na ktorú sú napojené ľudské mysle. "Celkové množstvo webových stránok na internete vrátane tých automaticky generovaných prekračuje 600 miliárd. Ako sme mohli vytvoriť za necelých 4000 dní existencie internetu viac než pol trilióna verzií nášho kolektívneho príbehu a zobraziť ich jednej miliarde ľudí?" pýta sa Kelly, ktorý stál už pri vzniku predchodcov internetu v druhej polovici 60. rokov.

Fenomenálny úspech internetu podľa neho nikto nepredpovedal, pretože sa predpokladalo, že tvorba obsahu bude veľmi drahá a žiadna firma na ňu nebude mať dostatok peňazí. Nikto totiž neočakával, že jednotlivci začnú sami a zadarmo tvoriť internetový obsah "Všetko, čo mediálni experti vedeli o svojom publiku - a vedeli toho dosť - potvrdzovalo presvedčenie, že publikum nikdy nezdvihne svoje zadky a nezačne sa zabávať samo. Každý vedel, že písanie a čítanie je mŕtve; robiť hudbu bolo príliš zložité, ak ste sa mohli jednoducho len posadiť a počúvať ju; náklady na tvorbu videa boli úplne mimo možností bežných smrteľníkov. A zrazu šok - 50 miliónov blogov!" komentuje Kelly. Pri uvažovaní o tom, ako bude vyzerať internet o desať rokov, by sme preto podľa neho mali mať na mysli, že jeho dnešný stav bol pred desiatimi rokmi absolútne nepredstaviteľný.

"V minulosti by za také magické okno do sveta, akým je internet, králi išli do vojen. (...) Len jedinýkrát v histórii planéty prichádza moment, keď jej obyvatelia spoja jej nespočetné časti do jediného Stroja - a vy aj ja práve v tomto momente žijeme," vraví Kelly. "Ako je možné, že tým nie sme viac nadšení?"

www.wired.com/wired/archive/13.08/tech.html

Autor: tb

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu