SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Internetový mýtus: Publikovanie na webe je lacné

Vždy, keď niekoho obsluhujete, nechávate niekoho iného čakať. Vždy, keď uverejníte kúsok informácie, robíte všetky ostatné kúsky ťažšie nájditeľnými.

Publikovať na webe je ľahké, ťažké je nájsť pre texty čitateľov.

Vždy, keď niekoho obsluhujete, nechávate niekoho iného čakať. Vždy, keď uverejníte kúsok informácie, robíte všetky ostatné kúsky ťažšie nájditeľnými.

Okolo webu sa vytvoril zvláštny mýtus, že ide o extrémne lacný priestor na publikovanie. To nie je pravda. Vydávanie informácií pozostáva z oveľa viac činností, než jednoduchého umiestnenia textu na webovú stránku, do novín alebo do časopisu. Máme tu aj propagáciu a distribúciu. A je tu čas vášho čitateľa. Myslite na to, že vždy, keď niekto navštívi vašu stránku, platí za to svojím časom a pozornosťou. Čas je pritom dnes drahší ako ropa. Aj dlho po tom, ako nájdeme za ropu náhradu, totiž deň bude mať stále len 24 hodín.

Povedať, že distribúcia informácií je na webe lacná, je nepochopením základného princípu distribúcie. Keď zastavím v aute na červenú, pri okienku sa občas objaví predavač novín. Prečo tam je, keď by vydavateľ už dávno mohol umiestňovať noviny na web a ušetriť toľko peňazí za distribúciu? Mohol by, ale jeho tržby by sa zrútili.

Vo svete preplnenom informáciami je distribúcia formou reklamy a propagácie. A propagácia sa bude stávať stále drahšou a drahšou. Hollywood už dnes míňa takmer toľko peňazí na propagáciu svojich filmov, ako na celú ich výrobu. Na webe síce ľahko môžete dosiahnuť publikačné náklady blízke nule, ale aj vaša viditeľnosť sa bude blížiť k nule.

Mnohé firmy preto začínajú míňať čoraz viac peňazí na propagáciu svojich webových stránok. Avšak to, že niekto prišiel na stránku, ešte neznamená, že ste si ho získali. Stránka môže byť príliš preplnená informáciami alebo sa snažiť odovzdať príliš veľa posolstiev príliš mnohým ľuďom.

Vždy, keď sa zameriate na určité publikum, stávajú sa tí ostatní menej dôležitými. Ak sa budete snažiť prostredníctvom svojho webu hovoriť s desiatimi rôznymi cieľovými skupinami, môže sa stať, že sa vám nepodarí osloviť žiadnu. Čitatelia totiž len rýchlo vašu stránku preletia a uvidia množstvo informácií, ktoré nie sú pre nich. Netrpezliví surfisti sa chcú cítiť výnimoční. Inak hneď klikajú na Späť.

Vždy, keď pridáte na web nový kúsok informácií, sťažujete ľuďom vyhľadanie toho, čo už na stránke bolo. Sťažujete to len o trošku, ale ak neustále pridávate nový a nový obsah, navigácia sa rýchlo stáva menej intuitívnou a vyhľadávanie menej efektívne. (Väčšina ľudí sa nikdy nepozrie na druhú stránku výsledkov vyhľadávania - ak nič neulovia na prvej, odídu.)

Je úctyhodné snažiť sa na vašej stránke odpovedať na otázky všetkým. Bohužiaľ, nie je to ani praktické, ani možné. Niektorí používajú obchod Amazon.com ako príklad webu, ktorý úspešne ponúka obrovské spektrum rôznych produktov. Áno, to je pravda. Amazon minul na stavbu svojej stránky viac než miliardu dolárov. Amazon nemusel vymýšľať klasifikáciu pre knihy a hudbu, keďže dobrý a odskúšaný systém už dávno existoval. Amazon navyše nemusí sám vyrábať takmer nič z obsahu, ktorý ponúka - robia to za neho vydavatelia kníh a hudby, samotní autori a čitatelia.

Ak máte tiež k dispozícii podobné výhody, nech sa páči, vybudujte si obrovskú webovú stránku. Ak nie, mali by ste sa uskromniť: sústreďte sa len na svojich najdôležitejších zákazníkov a urobte všetko preto, aby ste bezchybne splnili všetky ich potreby.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Richard Sulík
Ppremiér Igor Matovič (vpravo) a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Premiér Igor Matovič.
Komentár Tomáša Prokopčáka

Jedna zlá a dve dobré správy o novej vakcíne

Očkovanie je jeden z najúžasnejších objavov ľudstva.

Tomáš Prokopčák.

Neprehliadnite tiež

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Ľadovce na Mount Evereste sa zmenšujú, v snehu našli mikroplasty

Himaláje sú z klimatického a ekologického hľadiska málo preskúmanou oblasťou.

Čakanie v rade na vrchol Mt. Everestu 22. mája tohto roku.

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí (fotogaléria)

Vedci sa domnievajú, že išlo o otroka a bohatšieho muža.

V Pompejách našli zachovalé pozostatky dvoch ľudí.