SME

Internet po hurikáne nahradil úrady

Keď sa v septembri 2001 zrútili dvojičky v New Yorku, na internete sa objavili satelitné zábery z miesta nešťastia približne po týždni a stali sa hitom internetu. Minulý týždeň si mohli internetisti pozrieť prvé snímky zo zatopeného New Orleans už necelý

FOTO

Keď sa v septembri 2001 zrútili dvojičky v New Yorku, na internete sa objavili satelitné zábery z miesta nešťastia približne po týždni a stali sa hitom internetu. Minulý týždeň si mohli internetisti pozrieť prvé snímky zo zatopeného New Orleans už necelých 24 hodín po hurikáne - rýchlosť však zďaleka nebola jediným rozdielom signalizujúcim, kam internet za štyri roky pokročil.

Informácie za pár minút

Pre ľudí, ktorí opustili svoje domovy v strachu pred hurikánom, sa stali minulý týždeň zábery z výšky väčšinou jedinou možnosťou, ako zistiť, či ich dom po hurikáne ešte stojí. Populárnym zdrojom záberov sa stala najmä služba Google Maps, ktorá umožňuje priamy prístup ku svojim snímkam a ktokoľvek ich môže využívať aj na vlastných webových stránkach. Množstvo autorov tak začalo hneď po uvoľnení prvých fotografií zaplavených miest zosnímaných z lietadiel otáčať a upravovať tieto obrázky tak, aby zapadli do pôvodných satelitných obrázkov Google - majitelia domov potom mohli porovnaním obrazov rýchlo zistiť, čo sa na mieste zmenilo a či ich ulica ešte stále existuje.

Vďaka Google vznikli aj niektoré ďalšie originálne služby. Najužitočnejšou je zrejme stránka Scipionus.com, kde možno na podrobnú mapu amerického pobrežia umiestňovať malé špendlíky - kúsky informácií signalizujúce, ako ťažko boli tá-ktorá ulica či dom postihnuté. "Popadané stromy, domy zničené vetrom, ale žiadna voda," hlási šťastný informátor z jednej z ulíc v New Orleans. "Voda ustupuje z ulice, ale stále je v záhradách," informuje pripináčik len o ulicu vedľa.

Autorom stránky je 24-ročný programátor Jonathan Mendez s Texasu, ktorý spolu s rodičmi tiež ušiel pred hurikánom. Web vytvoril za necelé dve hodiny. "Nie je to smiešne, že za jednu alebo dve hodiny ste vytvorili lepší zdroj informácií, než aké bola celé dni schopná poskytnúť FEMA? (Federálna agentúra pre mimoriadne situácie)" pýtali sa Mendeza reportéri časopisu Wired. "Je to naozaj cool," vraví mladý programátor. Podľa informácií, ktoré získal zo svojej vlastnej stránky, zrejme dom jeho vlastnej rodiny hurikán prežil.

Žena so správnym menom

Jedným z neoficiálnych webových centier pre informácie o hurikáne sa stala stránka Katrina.com. Patrí 37-ročnej Katrine Blankenshipovej, ktorá na nej ešte pred pár dňami mala webovú stránku svojej malej dizajnérskej firmy a keď jej začali prichádzať prvé e-maily so žiadosťami o informácie o hurikáne, dosť dlho nerozumela, čo s ním má mať spoločné. Keď meno Katrina preletelo médiami na celom svete, dostala okamžite ponuku na predaj domény za neuveriteľných päťstotisíc dolárov. Odmietla ju a začala sa naplno venovať zhromažďovaniu informácií, ktoré by mohli obetiam katastrofy pomôcť.

Vzniklo aj množstvo ďalších stránok venovaných katastrofe: diskusné fóra pre rodiny postihnuté hurikánom (www.fullcircle.net), databázy ľudí, ktorí chcú príbuzným odkázať, že prežili, sú v poriadku (www.findkatrina.com) a dokonca aj databáza zvierat stratených či nájdených po záplavách (www.petfinder.com/disaster/). Tieto stránky sa objavili na webe už pár hodín po katastrofe, mnoho dní predtým, než vzniknú oficiálne zoznamy nezvestných na stránkach úradov.

Populárnu americkú stránku s drobnou inzerciou craigslist.org zasa zaplavili už počas prvých pár dní po hurikáne tisícky ľudí, ktorí ponúkajú priamo konkrétnym obetiam záplav materiálnu pomoc - ktorú organizácie ako Červený kríž zatiaľ odmietajú. Najpozoruhodnejším príkladom je však stránka www.hurricanehousing.org, kde sa môžu prihlásiť ľudia ochotní u seba doma ubytovať obete povodní. "Žijeme na juhu Seattlu a máme tri mačky - ak máte aj vy zvieratá, zoženieme im nejaký samostatný priestor. Vieme, že do Seattlu je to ďaleko, a tak vám môžeme finančne prispieť aj na cestu," tak znie jeden z inzerátov - dovčera takto cez internet ponúkalo ubytovanie neznámym ľuďom neuveriteľných 140-tisíc amerických rodín.

http://maps.google.com/maps?q=New+Orleans&t=e

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako keby riadili krajinu s konsolidovanými verejnými financiami.

Ako neznižovať počet úradníkov.


Pizzeria Roberto

Začína sa konanie na odstránenie stavby.


Peter Tkačenko

Nádej na ozdravenie sa upiera na um a šikovnosť Ladislava Kamenického.


Ruská raketová paľba na mesto Černihiv si vyžiadala už 18 mŕtvych

Zelenskyj nalieha na Západ, aby poskytol rakety pre systémy Patriot a Iris-T.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu