7 Sins - smilním, smilníš, smilníme

Sedem hlavných hriechov pokúša ľudstvo už od nepamäti a každý z nás neraz podľahol. Ako sa však s kontroverzným obsahom vysporiada hra, prozaicky nazvaná Sedem hriechov? Titul plný erotiky a zvádzania sa pokúsi zlákať takmer každého. Či sa mu to poda

rilo v našej redakcii, zistíte po prečítaní nášho smilného textu.

Pýcha. Lakomstvo. Smilstvo. Závisť. Hnev. Obžerstvo. Lenivosť.

Sedem hlavných hriechov by mal poznať každý. Kresťan-nekresťan. Všetci robíme chyby a hoci sa týchto sedem slovíčok spomína hlavne v kresťanstve, nepoznám nikoho, kto by si ich spájal s pozitívnym prístupom k životu. 7 Sins je hra, ktorá sa sústreďuje len na jeden hriech. Smilstvo. Lepšie povedané, snaží sa o to. Neúspešne. Pri podobných prípadoch prirodzene premýšľam, prečo píšem práve (8x P na začiatku slova, superkombo!) ja recenzie na také zverstvá. Niektoré hry na prvý pohľad nevyzerajú na nútené hranie a depiláciu vlasov. Základná myšlienka dostať sa v rebríčku postavenia na samý vrchol kapitalistického reťazca je vcelku zaujímavá téma, navyše ak sa to všetko zabalí do princípov The Sims, mohlo by ísť čo i len o priemernú zábavu. Lenže niekto nám tu vsádza len na nemiestnu a hlavne nechutnú erotiku. Keď chcem nahé ženské telá, máme tu predsa internet, nie? Ak sa chcem pri cudnej téme pobaviť na viac než pár minút (slušnejšie to zabaliť nedokážem :), máme tu hry s jemnou, decentnou, či inokedy agresívnejšou príchuťou sexu. Toľko k úvodným drístom.

Celý dej sa odohráva v metropole Apple City, ktoré je rozdelené na niekoľko zón, pričom na začiatku máte otvorené dvere len do vlastného domu a obchodu pre dámy ("smrady", handry a drahé šutre), kde sa stávate radovým zamestnancom. Ako som už spomenul, hlavnou úlohou je dostať sa čo najvyššie v spoločenskom rebríčku - stať sa uznávaným a bohatým. Kto by nechcel, že áno? Lenže skazenosť hlavného charakteru, idúceho vpred cez sex, je nadmieru vysoká. Znesiem toho hojne, avšak podobné typy ľudí sú podľa mňa prípadom pre psychiatra. V skutočnom živote som videl, kam to môže zájsť a nech mi do rána odpadne pipík, ale také nemorálne prasa som ešte pod palcom nemal. Hlavným hrdinom je totiž nechutný feši talianskeho looku – nagelované havranie vlasy, sladký úsmev, nevinný pohľad, svalnaté telo a mužné chlpy na zápästí. Podobných ľudí spoznáte na ulici bez väčších problémov – už podľa "závanu" rôznej zmesky vôní a celkovej nadržanosti. A ono to sedí aj virtuálne, ale o tom neskôr. Takže máme geroja, ašpirujúceho na titul naj antihrdinu všetkých čias (po boku so zaostalým rytierom (Dragon´s Lair), dementných dôchodcov, zachraňujúcich svet (Conspiracy) a kopou ďalšej chamrade, na ktorú by som chcel radšej zabudnúť), ktorý bude v Apple City plniť úlohy a stúpať vyššie za slávou. Jednoduchý námet, no vcelku zábavný, keďže väčšinu času budeme dvoriť dámam... i pánom. Každá úroveň ma jasný cieľ, avšak väčšinou sa to zvrhne v akt lásky.

Všetko podstatné sa deje formou rozhovorov a minihier. Podídete k postavičke, hodíte reč na vybrané témy, spojené dementnými minihrami. Postava má svoje obľúbené témy a na niektoré reaguje podráždene, takže treba prísť na správny fígeľ – viď. hodnotenie hrateľnosti. Minihry svojou primitívnosťou a náročnosťou zároveň jedna radosť zvýšia váš adrenalín, pričom nadávať na seba je príliš veľká onania – vyrovnaná náročnosť, pojem to v Monte Christo Games neznámy. Aby som však nechodil okolo horúcej kaše, povieme si premnoho hanlivých slov v samotných hodnotiacich chlievikoch, nech nedusím zlosť v sebe v strohom popise tejto... tejto... veci.

           

GRAFIKA 5 / 10
Tak umelá, že všetko PVC na svete má na krajíčku slinku a slastne sa jej odlepuje spod pier a dopadá na neadekvátne lesklé telá postáv, zložené z materiálu, nenápadne pripomínajúceho figuríny vo výkladoch. Chrupi, nie, že mi zase budeš rozdeľovať vety! Trpel som ja, budeš trpieť i ty a rovnako aj čitatelia. Povedal som! (!!! - by chrupi) Dobre, už som ticho a pokorne sa kajám... ( :) - by chrupi)

Stačí pohľad na obrázky a absencia akejsi prirodzenosti, či aspoň akej-takej uveriteľnosti, vám vrazí takú pecku medzi zuby, že ani stará dobrá otcovská sa tomu nevyrovná. Navyše je prostredie biedne detailné, textúry pochádzajú spred niekoľkých rokov a vyzerá to až nechutne polyvinylchloridovo. Treba však podotknúť, že pozerať sa na to dá, no rozhodne to nie je žiadna sláva.

V priemernosti nezaostávajú ani animácie, ktoré sa neustále opakujú a po niekoľkých minútach budete bezmocne trieskať kvôli nim do klávesnice. Ony sa totiž nedajú preskočiť a sledovať n-tý raz to rovnaké divadielko, je riadny kopanec medzi nohy (zážitok z hrania: medzi nohy schytáte od jednej feministky, takže absurditám sa medze nekladú). Občas sa na niektorých ukážkach (hlavne tanečné kreácie) pobavíte a budete si ich pochvaľovať, avšak ak pri zvádzaní dôjde na prekrývanie textúr, či podivnú mimiku tváre, všetko sa vráti do pôvodných koľají. Veď obrázky hovoria za všetko a tentoraz konečne platí, že čo vyzerá umelo a neprirodzene na screenshotoch, je rovnaké v hre. Opakujem, grafické spracovanie nie je zlé, ale dieru do sveta neurobí.

INTERFACE 5 / 10
Ovládanie pomocou využitia myšky a klávesnice by bolo ideálnou kombináciou, keby sa Monte Christo nedopustili tak zásadných prešľapov, ktoré dokonale iritujú. V prostredí sa za pomoci klávesnice pohybujete šípkami a hlodavcom ovládate kameru. Témy rozhovorov, prípadne akcií vyberáte v prehľadných menu, kde sa prehŕňate možnosťami vďaka scrollovaniu. Nič prekvapujúce a až na absenciu behu by sa to dalo zvládnuť, zbytočne by som nefrflal. Lenže ono príde na minihry. Najlepšie bude uviesť príklad – v hľadaní G-bodu ovládate veľkú guľu – klávesnicou. Otrasne nepohodlné, navyše nelogické, keď mi pri pravej ruke tróni myška. Vyťukávanie sekvencie kláves pri zadržiavaní zvratkov (nekecám, 7 Sins je až tak zúfalo hriešna gameska) sa mi podarilo len raz za celý čas hrania splniť. Ďakujem niekomu tam hore, že mi ukázal, že to ide, ale tento úspech sa mi zopakovať nepodarilo. Snaha bola. Mohol by som pokračovať priopitým kurzorom pri močení na hmyz (vtipne pomenovaným ako útok na Pearl Harbor) alebo triafaním správneho miesta v intímnych ženských partiách. Na týchto úlohách som síce nikdy nepohorel, ale kurzor sa hýbal veľmi podivne a hoc som bol vždy ohodnotený ako sniper, nebola to moja zásluha, lež podivne chaotického pohybu kurzoru. Budiš.

           

HRATEĽNOSŤ 3 / 10
V rýchlom slede som za sebou dostal dva tituly, ktoré vsádzajú na sexuálny pud. Čo si budeme nahovárať, mužský pud. Lenže BloodRayne 2 bola akčná hra, ktorá sa snažila tento prvok zakryť súbojmi. 7 Sins na to ide úplne opačne a vsádza len na sex. Talianskeho "mača" v hlavnej úlohe by som možno zvládol, ale samotný charakter hry je neskutočne nudný, jednoduchý a nezmyselný. Podobne na tom je i posledný Larry, avšak tu sa dá omakávať aj chlapská postava. No neviem, možno niekoho poteší, že pri hrkútaní so šéfom vám stúpa sexuálny chtíč... Eh, nechcem uraziť nemenovaného šéfredaktora, ale pre mňa nebol nikdy tak príťažlivý, aby som pri pohybe jeho zmyselných pier myslel len na to ako vzdychá pri hryzení bradaviek. Prepáč chrupi... a ani na našich brainstorm akciách. Lenže náš hrdina je z toho úplne mimo. Vážení, za takéto prasa vy musíte hrať! Zvrátenostiam sa zrejme medze nekladú.

Aby tomu všetkému hnusu nebol ešte koniec, náš geroj nie je len nadržaný býk, ale i náladový, rozmaznaný, psychicky labilný jedinec. Mám dôkaz, čujte. Pri komunikácií akéhokoľvek druhu si musíte dávať pozor na tri hlavné faktory a jeden sekundárny, tzv. hriešnosť, ktorú si môžete vybiť ukladaním kníh podľa abecedného poradia! Prvým je nadržanosť (áno, vyjadrujem sa trochu vulgárne, ale vidíte na vlastné oči, ako sa po naplnení tejto položky vrhne náš mužský jedinec na najbližšiu samicu a doslova sa ju snaží opichať cez šaty, sťa zver, odpustíte mi to), nasleduje smútok (depresívny pako, ktorého dokáže rozosmútiť všetko, čo nie je jemu po vôli) v tesnom závese s nahnevanosťou – tohto som si užil najviac. Hrdina už nedokáže viac znášať reči a skutky osôb. Zblázni sa, nadáva všetkým do idiotov. Proste rozumu zbavený pacient, ktorý zabudol na antidepresíva. Pri každej aktivácii jednej z vlastností, sa pohľad akoby rozmaže a za sprievodu kratučkej melódie, stvára postavičke divné kreácie. Ešte stále si myslíte, že 7 Sins je zdraviu neškodná hra?

Mne to skutočne nedá a pokúsim sa vás od priameho kontaktu odhovoriť. Celý systém ja založený na rôznych témach dialógov. Zvolíte zlú variantu? Nevadí, máte ďalšiu šancu. Nasleduje známy to nuda-budič (od slova života-budič) pokus-omyl. Raz sa trafíte a ak narazíte na tému, vhodnú pre danú osobu, prebíjate sa od priateľstva, cez flirt, lásku, sex až po fyzické uspokojenie. Hľadáte v tom aspoň štipku zábavy? Dobre, prvých pár minút sa dá zvládnuť, ale po krutom zistení, že všetko je viac menej vecou náhody, to začne so slečnou hrateľnosťou značne škrípať a môžete zabudnúť na intenzívny a plnohodnotný zážitok. Či dokonca erotický zážitok. Séria minihier je totiž nielenže dementná, ale i nesmierne nudná. Tam, kde sa príbeh v Magna Cum Laude (spomínaný posledný Larry) aspoň ako-tak posúval ďalej, prehráva 7 Sins na celej čiare. Niektoré z úloh som už spomenul a každou z nich ochladíte jeden z trojice chtíčov. Uviedol som blinkanie alebo hľadanie G-bodu, vyskúšate si ale aj čo najprecíznejšie obkreslenie obrysu ženského tela (teda maznanie), cenzúrovanie neslušných partii ženských tiel razítkami štýlu Ostro sledované vlaky, preskakovanie ovečiek smrtiacimi nástrahami, pexeso, fackovanie... je toho hojne, ale každá z týchto primitívnych medzi hier je tak fascinujúco nudná, že čakám na chvíľu, kedy sa niečo podobné stane témou reklamných bannerov.

Dobre, možno sa ešte stále medzi vami týčia jednotlivci, hodní zatratenia za ich amorálne nutkanie užiť si so 7 Sins akúkoľvek zábavu. Akúkoľvek. Ak však čakáte na propagandu sexu, pokojne vložte späť všetko do nohavíc. Veď si to musia kúpiť aj 16 roční chalani, takže si to postavičky rozdávajú v spodnej bielizni! Oh my god, toto považujem za vrchol puritánstva, keď hlavná myšlienka hry, teda dostať sa na vrchol slávy cez posteľ, je zahnaná do kúta absenciou nahých postáv. Ostávajú len priemerní ľudia v podprsenke a spodnom prádle – menšia šou nastane, ak si hlavný hrdina vyskúša korzet; vtedy som už fakt nemohol. Možno by nám mohlo pomôcť zaujímavé prostredie, veď sado-maso salón pre horných 10 000 alebo miestny disco bar je vcelku fajn, nie? Nie, lebo týchto miest je len šesť (vlastný byt nepočítam za plnohodnotnú lokáciu) a každej chýba akýsi punc výnimočnosti, či schopnosťou zaujať.

Už vás tu neostalo príliš veľa a na záver mám pre vás tromf, ktorý dorazí každého. Toto najväčšie hodnotenie hrateľnosti všetkých čias sa konečne priblíži k svojmu záveru. Stále ste ochotní prehrýzť sa cez to všetko, veď možno vás budú obskakovať pekné devy ladných kriviek so značnou dávkou príťažlivosti. Keby ma za to nezavreli, zverejním svoju pózu sexi zvádzania a stále by som bol príliš ďaleko od zvodnosti niektorých, ba priam väčšiny postáv. Už len úvodný obchodík bol pre mňa šok. V tom zápornom slova zmysle. Zaťal som zuby a dostal som do kabínky ženu, čo vyzerala ako škaredý chlap, ktorý utiekol z basy. Potom nasledovala žena... no, skôr minimálne 50-ročná pani, namyslená to potvora. Zhnusením odvraciam tvár a pýtam sa sám seba: "Prečo balím, i keď virtuálne, totálne škatule? Prečo radšej nevybehnem von a neskúsim šťastie u nádherných slovenských báb? Prečo mám zo seba robiť totálneho vola?" Lebo Monte Christo si povedalo, že by to bolo vzrušujúce... Nasledovala arogantná, tiež postaršia, Francúzska, zakomplexovaná predavačka (tá bola priemerná) a nič moc černoška. To nie je všetko. Ku koncu som omakával šéfovi prirodzenie... A potom šupky-dupky do baru, kde na vás čaká rozmaznaná, značne pri tele, mladica. Prepáčte, ale patrím medzi pomerne zdravých jedincov a stvárať podobné zverstvá prostredníctvom hry rozhodne nemusím.

          

MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje. Aká to radosť a úsmev sa objavil na mojej tvári. Predstavme si však možnosť chatu vo virtuálnych miestnostiach a komunikáciu so skutočnými ľuďmi. No nebolo by to úžasné? Nie? Nie! Máte tu chaty, nie? A zadarmo!

ZVUKOVÉ EFEKTY 3 / 10
Postavičky štebocú klasickou sim-rečou, ale to, čo bolo v The Sims 2 tak nádherné a milé, to je v 7 Sins nechutné až poburujúce. Keď hlavný feši spustí svoje zvádzacie mraučanie, smerovala moja ruka k dvom ceruzkám pomocníčkam. Neverili by ste, ale dokázal som si ich pichnúť tak hlboko, že... dobre, kecám a ani vám nepoviem, do ktorého otvoru som si ich... ale fúúúj, 7 Sins ma dokonale nakazili.

HUDBA 2 / 10
Pár melódií. Pár otrasných melódií. Nechcem nikoho uraziť, ale kvalitatívne víťazia aj momentálne slovenské superstar so svojimi "piesňami". Bravó Monte Christo, tá jedna hviezdička je len za to, že tam hudba vôbec je!

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 4 / 10
O nevyváženej náročnosti som už čo-to povedal. Minihry buď zvládnete, prípadne to bude vždy tesné alebo pohoríte na celej čiare. Napríklad pexeso. Dobre, nepamätám si pomaly ani svoje meno, ale až tak zle na tom nie som. Grcanie nebudem opakovať, lebo je nechutné. Ak sa pri hre snažíte udržať zubami nechtami, za pár hodín povolí a vy môžete si môžete dať titul virtuálneho playboya. V spoločnosti sa však tým nechváľte. Ďalšie slová sú zbytočné a každá hláska sa mi z klávesnice ťuká s obrovskou námahou. Tu totiž nie je čo viac povedať!

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 2 / 10
Pri písaní záverečného verdiktu vždy rozmýšľam aj nad prirovnaním, ktoré by sa hodilo do perexu. Momentálne ma nielenže nenapadá nič slušné, čím by som 7 Sins charakterizoval, navyše mi dochádzajú slová aj pri konečnom zúčtovaní. V skratke. Simsoidný klon, vsádzajúci na sex, ktorý sa nepodaril. Lenže dnešný produkt je zároveň vrcholom nechutnosti a ja sa len čudujem, ako mohol niečo podobné zo seba dostať ľudský jedinec. A čo dať do toho perexu? Jasné, niečo ako zvierací sex, či pomilujte staršiu dámu. Aspoň to priláka ľudí, nie? Nechám to na chrupiho, veď on nejakú tú prasačinu vymyslí. Vy ostatní si dajte pohov a od 7 Sins sa držte ďaleko. Za tie peniaze radšej pozvite niektorú milú dušu na večeru a pobavíte sa istotne viac. 7 Sins hoďte za hlavu a lovu zdar.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Američania spozorneli. Slovenský princ je hodný Oscara

Veľký šľachtiteľský príbeh sa začal celkom nenápadne.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.

Neprehliadnite tiež

Kolíska ľudstva nie je v Afrike ale na Balkáne, naznačuje starodávny zub

Ak by sa potvrdili výsledky nemeckých vedcov, znamenalo by to, že ľudia sa od opíc vývojovo oddelili v Európe.

Zástera z ľudských kostí či Everest zo vzduchu. Briti ukázali prvé zábery tibetskej kultúry

Niektoré zábery boli sto rokov ukryté pred verejnosťou. Najväčšia zbierka sa teraz dostáva na internet.

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory. Jedným z nich je aj bioinformatika.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 232
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 15 576
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 13 924
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 12 069
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 786
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 876
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 410
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 931
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 443
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 301