SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Sunbeamtech Trio - PC skriňa s trojicou "ciferníkov"

Chýba vám prehľad o teplote vo vašom počítači, možnosť riadenia ventilácie či indikácia vybudenia audiovýstupu? PC skriňa Sunbeamtech Trio obsahuje trojicu "ciferníkov" a ovládacích prvkov, ktoré vám dajú potrebnú moc.


FOTO - MILAN GIGEL

Už prvý pohľad na skriňu naznačuje, že dizajnéri sa pokúsili o zladenie nevyhnutnej "hranatosti" počítačového sveta s jemnou oblou eleganciou. Niekde si pomohli zaobleniami, inde namiesto plného materiálu využili dierovaný plech, ktorý je zárukou efektívneho prúdenia vzduchu. Celková kompozícia tak pôsobí decentne a elegantne s ukrytím všetkých ovládacích prvkov.


FOTO - MILAN GIGEL

Vrchná časť čelného panelu je výklopná a urkývajú sa pod ňou pozície pre osadenie mechaník. Dostupné sú štyri 5,25" sloty a dva 3.5". Čelný panel je osadený na dvojici kovových pántov a v uzavretom stave ho fixuje dvojica magnetických styčných plôch. Narozdiel od rôznych uzamykacích systémov je tak manipulácia absolútne jednoduchá a nemusíte sa obávať mechanického opotrebovania. Aby sa kryt otváral s maximálnym pohodlím, v pravej časti skrine nechýba v jej hranovej časti skosenie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Základný ovládací panel pozostáva z dvoch tlačidiel a LEDiek, takže k celkovej dokonalosti ešte nejaká tá LEDka a tlačidlo chýbajú. Neznamená to však, že by skriňa toho neponúkala viac. Ostatné prvky sa však ukrývajú na pravej bočnici. Dnes, kedy sa klávesnica PC stáva prostriedkom pre jeho zapínanie, prechod do úsporného režimu i prebudenie už príliš mnoho tlačidiel netreba. LEDky majú tiež len informatívny charakter a používame ich ak máme podozrenie na to, že sa PC vôbec nezaplo, alebo potrebujeme skontrolovať, či pri pozastavení odozvy pracuje pevný disk. Styčná plocha pre magnet je fabricky zbavená čierneho nástreku, aby bolo spojenie čo najsilnejšie.


FOTO - MILAN GIGEL

Dominantným prvkom čelného panelu je trojica analógových ručičkových "budíkov", prostredníctvom ktorých elektronika zabudovaná v skrini informuje používateľa o prevádzkových veličinách. Najvrchnejší z nich zobrazuje intenzitu vybudenia audiovýstupu možnosťou manuálnej korekcie výstupných hodnôt. Ak k výstupu pripájate rôzne externé zariadenia s rôznou citlivosťou na vstupe, môže to byť zaujímavé zjednodušenie pri nastavovaní. Druhý z nich meria rýchlosť otáčok ventilácie s tým, že skriňa je vybavená ovládacím prvkom pre nastavovanie intenzity. Tretí monitoruje prostredníctvom teplotného senzora teplotu tam, kde ho umiestnite. Rozsah je od 10 do 80 °C.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Čelná maska je v plnej miere odnímateľná a odhaľuje tienené čelo skrine. Výrobca nenechal nič na náhodu a tak vybavil čelo predprípravou pre montáž štvorice 8 cm ventilátorov, alebo jedného výkonnejšieho 12 cm pomalootáčkového modelu. Je iba na používateľovi, pre ktorý variant sa rozhodne. Množstvo úchytných bodov pre kabeláž a príslušenstvo naznačuje, že s dodatočnými úpravami a moddingom nebude žiadna práca. Kompletná ovládacia elektronika je osadená na čelnej maske a kabeláž prechádza otvorom odo vnútra šasi.


FOTO - MILAN GIGEL

Meracie centrum je osadené na jedinej doske plošných spojov tak, aby mohol používateľ jednoduchšie modifikovať jeho funkcie. Jednotlivé komponenty sú prepojené káblovými zväzkami s konektormi.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Samotná konštrukcia je pomerne jednoduchá a okrem ovládacích prvkov využil dosku plošných spojov výrobca i na to, aby na bočnej strane vyviedol konektory pre audio, FireWire a USB 2.0. Potenciometre pre reguláciu úrovne audiovýstupu a otáčok ventilácie sú jasne odlíšené piktogrammi aby nedochádzalo k zámenám. Štandardné farby káblov umožňujú jednoduchú pripojiteľnosť ku všetkým systémom.


FOTO - MILAN GIGEL

Výhodou je, že v prípade snahy a záujmu je možné modifikovať merací modul na akýkoľvek iný účel a zmenou stupnice a popisov v indikátoroch dosiahnete svoj variant systému. Úpravy sa realizujú pomerne jednoducho a výsledok je efektnejší ako pri použití LEDkových segmentov alebo displejov.


FOTO - MILAN GIGEL

Čelné konektorové pole s ovládacími prvkami sa nachádza v spodnej časti pravej bočnice. To umožňuje i jednoduchý prístup i ukrytie detailov pred zrakom. Plechové bočnice s hrúbkou 0,6 mm sú v spodnej časti perforované a zosilnené sú vnútornou rámovou konštrukciou.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Ľavá strana je kombinovaná s akrylátovým priesvitom s predprípravou pre 8 cm ventiláciu s mriežkou. Pri zachovaní decentného dizajnu má používateľ možnosť odkryť útroby svojho PC a mať tak priebežný prehľad o jeho prevádzke, stave ventilácie a úrovni znečistenia prachom. Pri použití studených katód je možné využiť PC i ako doplnkovú "nočnú" lampu.


FOTO - MILAN GIGEL

Rám skrine i jej zadný panel sú lisované a ohýbané tradičnou metódou s nitovaným pospojovaním dielcov. Štandardizovaný zadný ATX tieniaci panel je možné zmeniť za alternatívu, skriňa je pripravená na osadenie jedného neredundantného zdroja a dvojicu 8 cm ventilátorov. Uzamykací systém bočníc nebol osadený, zvláštnosťou je však predpríprava na doplnkové konektory v pravom dolnom rohu. Vypracovanie a obrazenie hrán zodpovedá očakávaniam v tejto cenovej kategórii./p>

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pohľad dovnútra naznačuje, že výrobca vsadil pri všetkých dôležitých prvkoch na bezskrutkovú konštrukciu. Základná doska sa upevňuje na pevne prinitované plato prostredníctvom dištančných stĺpikov a skrutiek. Spolu so slotom pre ukotvenie napájacieho zdroja a bočnicami ide o jediné skrutkované komponenty. Bezskrutkové uchytenie sa týka rozširujúcich kariet i interne osadených mechaník. Pozícií je v systéme viac ako dosť: 4×5,25" a 7x3,5". To je dostatočne veľa i pre malý server.


FOTO - MILAN GIGEL

Uzamykací systém pre 5,25" mechaniky pozostáva z plastových výliskov s rotačným zámkom, kde dvojica ihlíc pretŕčajúcich cez konštrukciu šasi nachádza dvojicu skrutiek. Ovládanie je komfortné a bezproblémové. Ide o prívetivejší systém aký ponúkajú zásuvné lamely.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Podobný systém, avšak s menším rozstupom ihlíc sa používa pre disketové mechaniky a malé 3,5" zariadenia s čelným panelom vyčnievajúcim cez otvor v šachte. Ak však narazíte na nejakú neštandardnú čítačku, displej alebo čosi podobné, lepšie môžu poslúžiť tradičné skrutky.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri 3,5" diskových zariadeniach niet o čom diskutovať. Na anomálie v žiadnom prípade nenarazíte, pomocou uzamykacieho systému dokážete fixovať i disk s gumovým antivibračným rámikom.


FOTO - MILAN GIGEL

Ako malý hlavolam vyzerá mechanizmus uchytávania rozširujúcich kariet. Pri testovaní sa však použitý systém prejavil byť dostatočne pevný a karty zostali na svojom mieste i pri vibráciách a snahe o tvarovú deformáciu skrine. Úchyt je rovnako spoľahlivý ako skrutkovaný.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Tvarovú stálosť rámu konštrukcie zabezpečuje viacero prvkov. Prvým z nich sú protisklzové nožičky ktoré svojou pružnosťou pri čiastočnej nerovnosti povrchu dokážu vyrovnať prípadnú deformáciu rámu. Nitovanie je realizované tak, aby bol rám zosilnený i dvojicou priečok slúžiacich pre uchytenie diskových jednotiek. Obvodové časti základne i vrchného dielca sú vystužené zhybom a nanitovaným obvodovým rámom.


FOTO - MILAN GIGEL

Rámovanie obsahuje otvory pre fixáciu bočníc. Okrem vystúpených prelisov pre pospojovanie a napruženie konštrukcie je dôležité všímnúť si, že rám je vyhotovený z hrubšieho plechu ako ostatné dielce. To zabraňuje postupnému prehýbaniu v smere namáhania a tým vytvorenia priestoru pre vibráciu bočníc.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako kvalitne sú vyhotovené i zámky bočníc. Namiesto lacných lisovaných zhybov s nástrihom použil výrobca zásuvné kotvy, ktoré znesú i mnohonásobné vysúvanie a opätovné fixovanie.


FOTO - MILAN GIGEL

Skriňa je optimalizovaná pre všetky súčasné komponenty a základné dosky formátu ATX. Jej vysoký objem a optimalizácia pre prietok vzduchu umožňujú osadenie najvýkonnejšími komponentami bez obáv o prehrievanie. Bočná ventilácia umiestnená oproti procesoru, čelné nasávanie a zadný výfuk s možnosťou regulácie otáčok umožňujú dosiahnuť optimálny pomer medzi hlučnosťou a vnútornou teplotou. Konektory sú na prednej časti bočnice bezproblémovo dostupné, používateľ ocení analógový monitoring a jednoduchú manipuláciu s komponentami bez nutnosti použitia skrutkovača. Konštrukcia otvára možnosti pre ďalšie úpravy a montáž doplnkov bez nutnosti rezania alebo iných komplikovaných úprav. Výrobca nešetril ani výrobne náročnejšími detailmi, ani myšlienkami. Skriňa poteší i príjemnou hmotnosťou bez nadbytočného predimenzovania aj konzervatívnym dizajnom s prvkami moderny. Keďže skriňa ponúka všetko čo náročnejší používateľ očakáva a nezaťažuje ho žiadnymi nadbytočnými (i finančne náročnými) prvkami, rozhodli sme sa udeliť produktu ocenenie "Tip Redakcie" denníka SME.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.sunbeamtech.com/PRODUCTS/Trio/trio.htm

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič na stredajšej tlačovej konferencii.

Otázny je semafor aj školy.

2 h

Pretestovali takmer tri milióny ľudí.

4 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Peter Tkačenko

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.

5 h
Nemecko chce zastaviť lety, Belgicko a Fínsko sa už zatvorili.

Európske štáty obmedzujú cestovanie.

5 h

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 275
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 584
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 412
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 16 388
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 149
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 815
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 415
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 349
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 173
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 027