SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

V Tanzánii pozor na levy!

Americko-tanzánsky tím spracoval štatistiku útokov levov na ľudí v Tanzánii za posledných 15 rokov. V Nature ich uverejnil Craig Packer z Minnesotskej univerzity v St. Paul (USA) a Tanzánskeho ústavu pre výskum divých zvierat v Aruši s kolegami.

V takýchto prístreškoch strážia Tanzánčania v okrese Rufidži, zvyčajne osamotene, v noci úrodu pred nájazdmi divých svíň. Za sviňami sa však sťahujú levy. FOTO - BERNARD KISSUI

Tanzánia má najväčšiu populáciu levov. Od roku 1990 tu zabili 563 a zranili najmenej 308 Tanzánčanov. Oproti minulosti sú to oveľa väčšie čísla. Vyplývajú z toho, že rastúca populácia si žiada poľnohospodárske využitie čoraz väčšej časti krajiny. Útoky levov vždy vrcholia v období krátko pred žatvou najčastejšie v oblastiach, kde je veľmi málo prírodnej koristi. Sú tam však divé svine, ktoré podnikajú invázie na polia a za nimi prenikajú levy. Tanzánčania majú vo zvyku úrodu v noci strážiť a na poliach prespávajú v núdzových prístreškoch. Levy často nechajú svine sviňami a vrhnú sa na ľudí. Vytiahnu však aj ľudí z postelí v domoch.

Vyše 45 percent prípadov sa vyskytlo v šiestich pobrežných okresoch na juhu krajiny. Dve tretiny obetí sú muži, zvyšok ženy a deti. Základná príčina: levy strácajú prirodzenú korisť (antilopy, zebry) a tak sa sústreďujú na divé svine. Ak sa k tomu pridá hustá ľudská populácia, problém je na svete. Východiskom by bolo znížiť stavy divých svíň. Klesne potreba strážiť pred nimi úrodu a levy z poľnohospodárskych oblastí odídu.

(urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

16 h
Snímka z odberového miesta v športovej hale v Pezinku počas celoplošného  skríningového testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie na Covid-19.

4 h
Petra Vlhová dnes ide zjazd.

Sledujte zjazdové lyžovanie s nami.

3 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

8 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

18 h