SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede

(11. - 17. 8. 2005)

FOTO

Giancarlo Baldini z Milánskej univerzity (Taliansko) s kolegami vyvinul svetielkujúcu bielkovinu, ktorá pravidelne osciluje s frekvenciou 400 až 1000 hertzov medzi modrou a zelenou farbou, čo sa dá iniciovať rezonantnými elektrickými alebo zvukovými poľami.

George Whitesides z Harvardovej univerzity (USA) s kolegami docielil pomocou svetelnej a chemickej manipulácie, aby zelené riasy - akoby išlo o mikroskopické "volky" - ťahali náklady hore a zasa dolu drobnými komorami. Získa ľudstvo organické mikroroboty?

Tím Takaoa Somejua z Tokijskej univerzity (Japonsko) vyvinul pružnú elektronickú kožu pre roboty (na snímke), ktorá im prepožičiava takmer rovnakú citlivosť voči tlaku a teplote, akú má ako ľudský hmat. Je z obvodov organických tranzistorov, zabudovaných do tenkého plastu.

Tím Davida Johnsona z Aberdeenskej univerzity (Veľká Británia) zistil, že drobné pôdne bezstavovce, chvostoskoky, narúšajú na škótskych vysočinách prúdenie uhlíka z koreňov travín k sieťam mikoríznych húb, rastúcich na koreňoch. Dôležité pre globálny cyklus uhlíka.

Ian Owens z Imperiálneho kolégia (Veľká Británia) s kolegami zistil výskumom vtákov, že pri ochranárstve sa treba zvlášť zameriavať na tie "horúce škvrny" biodiverzity, kde je najviac endemických druhov. Býva v nich totiž aj najviac druhov celkove a ohrozených druhov.

Tím Williama Wilsona z Plymouthského morského laboratória (Veľká Británia) sekvenoval genóm morského kokolitovírusu EhV-86, infikujúceho riasy. Prekvapujúco zistil, že má vlastný aparát na prepis génov a vie vyvolať apoptózu (bunkovú samovraždu).

Tím Stevena Artandiho zo Stanfordovej univerzity (USA) zistil, že aktivácia bielkoviny TERT, súčasti enzýmu telomeráza, v kožných bunkách oživuje činnosť vlasových folikulov.

David Julius z Kalifornskej univerzity (USA) s kolegami zistil, že cesnak má svoje chuťové a liečivé účinky vďaka sírovým zlúčeninám allicin a diallyldisulfid, pôsobiacim na neuróny cez bunkový mebránový kanál TRPA1. Podobne fungujú čili a wasabi (horčicovité korenie).

Tím Michaela Yaffeho z MIT (USA) zistil, že veľkú úlohu v určení, či sa kmeňové bunky v kostnej dreni diferencujú na kostné alebo tukové bunky, zohráva bielkovina TAZ.

Bertran Auvert z Versailleskej univerzity (Francúzsko) a Adrian Puren z Národného ústavu prenosných chorôb (JAR) presvedčivo doložili skoršie náznaky, že obriezka dospelých mužov výrazne znižuje riziko, že sa pri heterosexuálnom pohlavnom styku nakazia vírusom HIV.

FOTO - PNAS

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

5 h
V Oválnej pracovni Bieleho domu už úraduje Joe Biden.

Biden mení zahraničnú politiku USA.

7 h
Ilustračná fotografia.

Testovanie sa koná od 18. do 26. januára.

6 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Valec OĽaNO ide ďalej

Peter Tkačenko

Niekto zabudol, že terajšia vláda je zajtrajšia opozícia.

7 h

Neprehliadnite tiež

Etna sa znovu zobudila.

Erupciu sprevádzalo dunenie.

20. jan
Ilustračné foto.

Dinosaurus patril medzi sauropodov.

20. jan

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

20. jan