SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Naučte sa pilotovať F-16

Keď v roku 1998 vyšiel simulátor lietadla F-16 s titulom Falcon 4, v mnohom predbehol dobu. Suverénne tromfol iné hry v hardvérovej náročnosti, ale aj v množstve chýb a nesplnených sľubov. Po rokoch, mnohých komerčných aj nekomerčných prídavkoch vychádza


aktualizovaná a hlavne výrazne vylepšená verzia Falcon 4 s podtitulom Allied Force.

Konkurenciu stále ničí najmä prítomnosťou komplexného a dynamického bojiska. Pred vami nestoja iba nejaké pevné či pseudo generované misie. V jednom momente sa môžete zúčastniť na desiatkach úloh vzájomne koordinovaných bojových síl. Skočiť do kokpitu ktorejkoľvek

F-16 a pomôcť pri útoku na letisko, vyhrať vzdušný súboj či podporiť tankovú ofenzívu. Všetko súvisí so všetkým a výsledok sa odráža na ďalšom formovaní stavu vojny. Kto na to nemá nervy, môže samozrejme použiť možnosti ako rýchly boj či editor vlastných misií.

Falcon 4 sa snaží priblížiť každému pilotovi. Viac ako sedemstostranový manuál vás naučí o F-16 takmer všetko. Hra umožňuje nastaviť mnohé zjednodušenia až do stavu úplnej nezraniteľnosti. Vďaka počítačovej asistencii (ako v skutočnosti) nie je ani pre nováčika veľký problém F-16 pilotovať. Ani prvky vysokej pilotáže nevyžadujú veľký tréning. Problémom je iba tendencia lietadla ku kritickej strate vztlaku pri nízkych rýchlostiach. Najnáročnejší hráči si prídu na svoje v kokpite, kde je takmer každé tlačidlo funkčné a verné realite. Fascinujúce sú aj množstvá režimov a subrežimov vzdušného či pozemného radaru a taktiež obrovské množstvo zbraňových systémov.

Technické jadro hry je už dosť staré, ale hardvérové nároky sú stále nadpriemerné. Napriek tomu vylepšenia grafiky oproti originálu nestačia na súčasnú špičku. Sama F-16 je síce veľmi detailná, ale zvyšok objektov a krajina sú len priemerné. Veľkým nedostatom je aj prakticky neexistujúce modelovanie poškodenia podľa lokácie a závažnosti. Naopak zvuky môžeme veľmi pochváliť aj keď chýba simulácia rázovej vlny pri lete rýchlejšom ako zvuk.

Pre každého seriózneho virtuálneho pilota je "konsolidovaná" verzia Falcon 4 veľmi dobrou investíciou. Napriek pár chybičkám prekonáva konkurenciu najmä komplexným zasadením lietania do vojnového konfliktu a miestami až smrtiacim priblížením sa k realite.

http://www.lead-pursuit.com/

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

15 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

5 h

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan