SME

Testovali sme Nintendo DS

Nintendo DS je najnovší handheld spoločnosti Nintendo. Jedenásteho marca 2005 sa oficiálne spustil jeho predaj v Európe. Pre nás je však podstatnejšie, že sa tak stalo aj na Slovensku. A my sme ho samozrejme vyskúšali.

Nintendo DS  je najnovší handheld spoločnosti Nintendo. Svoju premiéru si odbil minulý rok na E3 (Electronic Entertainment Expo), kde bol spočiatku prezentovaný pomerne nevkusným dizajnom. Ten sa našťastie vo finálnej podobne zmenil a z nevkusnej tehličky sa stal príťažlivý elegán. Jedenásteho marca 2005 sa oficiálne spustil jeho predaj v Európe. Pre nás je však podstatnejšie, že sa tak stalo aj na Slovensku. Cena samotného handheldu sa pohybuje okolo 6000,- Sk. V Európe sa zatiaľ predáva len v striebornom prevedení. Magnetom na zákazníkov sú aj ceny hier, ktoré začínajú už od 1300,- Sk za novinku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Útroby krabice Nintenda DS skrývajú prekvapenie v podobe obalu pripomínajúceho recyklovateľný kartón na ukladanie vajíčok. V ňom si svoje miesto našiel samotný handheld Nintendo DS so založeným stylusom vo vnútri, slovensky manuál (samozrejme len v prípade, ak ste systém zakúpili u tuzemského dodávateľa), ramienok na zápästie, náhradný stylus, napájaci zdroj a demo Metroid Prime: Hunters.

To by hádam na úvod aj stačilo, poďme sa teraz podrobnejšie pozrieť na zúbok DSka. Tvar je značne pozmenený oproti Game Boy Advanceu (GBA). V zatvorenom stave je s rozmermi 148x84,7x28,9 mm (dĺžka, šírka, hrúbka) dokonca mohutnejší než PSP. Vzhľad je pre niekoho rozhodujúcim faktorom, obzvlášť ak ste už videli, poprípade i držali PSP, viete o čom hovorím. Na druhej strane treba povedať, že obidva handheldy sú diametrálne riešené, takže porovnávanie neprichádza v úvahu a naviac oveľa podstatnejšia je ponuka hier.

SkryťVypnúť reklamu

Odklopenie horného veka odhalí dva trojpalcové LCD displeje s rozlíšením 256x192. Minidisleje z tekutých kryštálikov sú schopné zobraziť až 260 000 farieb, pričom spodný z nich je dotykový. Uhol otvorenia sa dá ľubovolne meniť. Optimálne polohy, do ktorých sa horne veko zacvakáva, sú vodorovná a mierne naklonená. Na vrchnej časti sa ďalej nachádzajú dva stereo reproduktory, umožňujúce navodiť priestorový zvuk. To však už záleží od každého softwareu zvlášť.

Hlavne telo prístroja zahŕňa všetky ovládacie prvky. Na ľavej strane je klasický D-Pad a o niečo málo nad ním sa nachádza tlačidlo power, určené na zapínanie a vypínanie celého systému. V strede je dotyková obrazovka, zabudovaný mikrofón a svetelne kontrolky signalizujúce nabíjanie a množstvo zostávajúcej batérie. Pravá strana sa stala domovom tlačidiel A, B, X, Y, select a start. Zaujímavé je zvolenie polohy pre tlačidlo A, ktoré sa tento krát nachádza úplne napravo. Žeby sa Nintendo vracalo ku koreňom?

SkryťVypnúť reklamu

Spodná strana skrýva úložný priestor na batériu, stylus a malý držiak na zápästné ramienko. Cartridge Game Boy Advance sa vkladajú spredu, do pomerne veľkého nekrytého otvoru. Jedinou prevenciou proti zaneseniu nečistôt do prístroja je kúpa niektorej z GBA hier. Dnes je ich na výber mnoho, naviac za prijateľné ceny. Svoje miesto vedľa spomínaného slotu si našiel aj posuvný potenciometer určený na reguláciu hlasitosti, zástrčky pre slúchadlá a headset. Cartridge DS sa vkladajú do slotu na zadnej strane, pri ktorom je umiestnená aj zástrčka pre napájaci zdroj (5,2V, 320mA). Zadné hrany prístroja lemujú takzvané shoulder button L a R.

Srdce Nintenda DS tvoria dva procesory. ARM9 taktovaná na 67 MHz a ARM7 o výkone 33 MHz. Spolu s hlavnou pamäťou 4 MB dokáže DS rozpútať na obraze väčšiu parádu než dokázala Nintendo 64. Väčšina hier pritom behá na 60 FPS. Oproti 32 bitovému Game Boy Advance je to znateľný pokrok. Nintendo DS však nedokáže zobraziť 3D grafiku na obidvoch displejoch súčasne, neplatí pre CGI animácie. Čo však napomáha tomuto systému je rýchlosť, s akou načítava jednotlivé hry. Pre fanúšikov Nintenda nejde o žiadnu novinku, o GameCubeovej rýchlosti bola reč v nedávnom článku.

SkryťVypnúť reklamu

Skôr než po prvýkrát použijete Nintendo DS, alebo keď ste ho nepoužívali dlhší čas, využite napájací zdroj a dobite batériu. Predídete tým potencionálnym problémom, ktoré by mohli vzniknúť. Po absolvovaní povinného úvodného rituálu, môžete konečne pristúpiť k zapnutiu. DS od vás automaticky vyžiada nastavenie jazyka, času, dátumu, vašu prezývku (nickname), dátum narodenia a farbu pozadia hlavného menu. To všetko je možné urobiť pomocou tlačidiel a smerových šípiek, ale čo vám bráni v tom, aby ste využili dotykovú obrazovku? Následný reštart uvedie DS do činnosti.

Varovaniu o možnom poškodení zdravia, ktoré sa bude nanešťastie zobrazovať zakaždým po zapnutí Nintenda DS, venujte chvíľku pozornosti. Vrchný displej má čisto informatívny charakter. Okrem graficky zobrazených ručičkových hodiniek a kalendára sa v hornej časti nachádza aj lišta, z ktorej sa dá vyčítať vami zvolený nick, čas a dátum. Malá lišta je zároveň domovom niekoľkých ikon. Prvá z nich zobrazuje, na ktorej LCD obrazovke pobeží GBA hra. Druhá znázorňuje režim, v akom momentálne pracuje DS. Ukazovať môže buď “A“, ak ide o automatický režim, vtedy sa vložená hra načíta automaticky, alebo “M“, v prípade, že hry sa spúšťajú manuálne. Tretia ikona zobrazuje stav batérie.

SkryťVypnúť reklamu

Spodná, dotyková, obrazovka zahŕňa options, kde je možne upraviť predošlé nastavenia, ikony na aktivovanie a deaktivovanie alarmu a podsvietenia displejov. Podstatnú časť obrazovky si ukrojili ikony určené na spúšťanie DS a GBA hier, ako aj PictoChat a DS Download Play. PictoChat umožňuje používať Nintendo DS na bezdrôtové zasielanie a prijímanie správ a obrázkov od iných užívateľov. V podstate funguje na báze chatu aký poznáme z PC. Stačí ak udržujete maximálnu vzdialenosť 30 metrov (závisí od rôznych prekážok). Dostupné sú štyri chatovacie miestnosti. Do každej z nich sa môže vtesnať maximálne 16 osôb. K dispozícii je aj miniatúrna klávesnica. Na výber sú malé, alebo veľké písmená, znaky a dokonca i japonská hiragama a katakama.

DS Download Play je položka určená na sťahovanie hier podporujúcich multiplayer, pri ktorom stačí len jeden cartridge. Príkladom môže byť pilotných titul Super Mario 64 DS. Ostatní účastníci si ju jednoducho a za pár minút stiahnu z hosťujúceho zariadenia. Pre hranie na Nintendo DS boli zvolené, ako som už niekoľkokrát v článku spomenul, cartridge o kapacite 128 MB. Čo DS stráca na technických parametroch, nahrádza Touch screenom. Implantovanie dotykovej obrazovky do handheldu výrazne zlepšuje pôžitok z hrania. Nie nadarmo bolo zvolené heslo “Touching is good“. Nintendo na dotýkanie vyčlenilo stylus (ukazovadlo) a thumbstick. Plastová doštička hladko prilnie na prst a nahrádza tak analógovú páčku ešte precíznejším ovládaním. K intenzívnejšiemu pôžitku z hrania prispieva aj zabudovaný mikrofón, využívanie vášho dátumu narodenia a spätná kompatibilita s GBA. Napríklad pri hraní Project Rub sa po vložení Sonic Advance (hra pre GBA) sprístupnia nové oblečenia.

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívom oproti konzolám je takzvaný “region free“, vďaka ktorému i európske DS spustí hru vydanú v Japonsku či Amerike. Žiaľ, ponúkaná paleta hier nie je v Európe najideálnejšia. Za výraznejšie kúsky sa považuje len Super Mario 64 DS, Another Code a malá hŕstka nadpriemerných titulov. Avšak to pravé osvieženie už čaká za rohom. Onedlho tu máme Kirby Canvas Curse, Meteos, Castlevania: Dawn of Sorrow, plnohodnotného Metroida a veľa ďalších, na čele s Nintendogs, ktoré obdržalo v prestížnom japonskom magazíne Famitsu 40/40, čo sa do tohto momentu podarilo len štyrom hrám.

Handheldy majú jednu obrovskú nevýhodu, sú odkázané na výdrž batérii. V prípade DSka sú na dobitie potrebné približne štyri hodiny (skutočný čas však závisí aj od toho, či počas tohto procesu naďalej hráte). V momente keď farba diódy prejde na červenú si uložte herné dáta, vypnite DS a dobite batériu. Po úplnom dobití vydrží batéria od šiestich do desiatich hodín podľa druhu hernej aktivity. Touto informáciou sme ukončili test Nintenda DS a oficiálne otvorili rubriku zaoberajúcu sa týmto handheldom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 299
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 498
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 016
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 693
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 533
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 041
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 265
SkryťZatvoriť reklamu