SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Cesta za slávou - Gabriel Knight

Mohli sme si vziať akúkoľvek inú adventúru od Sierry a rozpovedať jej príbeh, avšak voľba okamžite a bez mihnutia oka padla na tajomného Gabriela Knighta. Zatiaľ sme sa dočkali troch dielov, ale treba uznať, že každý stál za vyskúšanie, hoci boli diametrá

lne odlišné. Obzrime sa za touto slávnou sériou.

Často sa prichytím, ako len tak sedím a spomínam na staršie herné zážitky. Nikdy nezabudnem na budovanie metropoly v SimCity alebo preháňanie automobilov v prvom Test Drive. To sú však príliš dávne doby a hry dokázali zaujať po grafickej a hlavne príbehovej stránke až začiatkom 90. rokov. V tomto období sa firma Sierra vrhla na pole adventúr a priniesla hráčom množstvo úspešných sérií. Nezabudnuteľné Hero´s Questy (od štvrtého dielu Quest for Glory) sme si vychutnávali v piatich príbehoch. King´s Questy boli až nádherne rozprávkové a ani posledné, trojrozmerné pokračovanie, vydané na konci roku 1998 nepatrilo medzi odsudzované projekty. Leisure Suite Larry bol niekedy prvotriednou pikantnou adventúrkou a niektorí si istotne spomenú aj na Police Questy, ktoré nám napokon prerástli do, dnes úspešnej, simulácie protiteroristickej jednotky SWAT, ktorej štvrtý diel patrí medzi najlepšie na trhu. Gabriel Knight medzi týmito ságami vyzerá ako chudobný príbuzný a my môžeme len smútiť, že sme sa napokon dočkali len troch príbehov.

Skryť Vypnúť reklamu

DUŠA SLÁVNEJ ADVENTURE SÉRIE - JANE JENSEN
V polovici 90. rokov sa nemuselo vsádzať na oslnivú grafiku alebo miliardy textúr. Dokonalá synchronizácia mimiky tváre pri rozhovoroch a vyjadrovaní pocitov tiež nebola až tak dôležitá. Stačila ručne kreslená grafika v rozlíšení 320x200 a pútavá story. A práve zápletka bývala úžasným prvkom, dnes príliš zanedbávajúcim, ale kedysi nás k hre musela pripútať práve ona. V dnešnej dobe to znie hrozne, ale ak obetujete svoj čas vyskúšaniu a snahe ponoriť sa do prepleteného príbehu nejednej adventúry, neoľutujete. Medzi najobdivovanejšie postavy hernej scény patrila Jane Jensen, o ktorej sa momentálne takmer nič nevie. Je to určite škoda, jej teória tvorby hier sa zakladala v ceste do lokality danej hry a podrobné preskúmanie okolia na vytvorenie dôveryhodného prostredia. Oh, zasmejete sa, veď v dnešných časoch ide o bežnú vec, ale v minulosti vonkoncom nešlo o všedný jav. Priekopníčka Jane? Určite.

Skryť Vypnúť reklamu

Lahôdkou pre srdcia hráčov bol príbeh z pera tejto úžasnej osôbky. Nejde ani tak o to, napísať thriller s kvázi napínavým gradovaním – môžem vám vymenovať X filmov a hier, ktoré podobnú schému využívajú. To všetko zvládne i priemerný scenárista a povedzme, že úspech sa dostaví behom okamihu. Všetci však dobre vieme, že to tak vôbec nie je. Medzi najdôležitejšie prvky kvalitnej zápletky, musí patriť pocit, že ju prežívate na vlastnej koži, že sa stotožňujete s hlavným hrdinom, že... zažili ste vôbec niekedy v poslednej dobe podobný pocit? Half-Life 2, napríklad?

GABRIEL KNIGHT: SINS OF THE FATHERS
Práve v tomto sa ukázal majstrovský talent Jane Jensen. Prvý diel Gabriel Knight: Sins of the Fathers vyšiel v roku bohatom na kvalitné príbehy – 1994. Hlavnou postavou je Gabriel Knight, ktorému v CD verzii prepožičal charizmatický hlas Tim Curry. Poďme však na to úplne od začiatku. Hrdina vlastní obchod so starožitnosťami a na začiatku prvého z celkovo desiatich dní, to vôbec nevyzerá na rituálne vraždy, voodoo praktiky a boj o vlastnú dušu. Hrdinom je mladý muž, bažiaci po dobrodružstvách a tajomných prostrediach. New Orleans vytvorilo výborné podhubie pre temné prostredie a správnu depresívnu atmosféru. Klasické pátranie po rituálnych vraždách je jemne prepletené s minulosťou samotného Gabriela a... je lepšie si vychutnať na vlastnej koži strhujúce dobrodružstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedna mŕtvola napínavú story nerobí, ale ak je niekto dobrým rozprávačom, stačí už len kúsok a ani neviete ako, moríte sa s hrou už desať hodín. Hoci je GK1 len vo VGA grafike a skladby vo forme General MIDI zrejme nevytrhnú z vytrženia majiteľov 3D zvukoviek s podporou všetkých možných efektov, spracovanie má svoje čaro. Hra však má stále čo ponúknuť a dokáže podčiarknuť dôležité momenty a vyvrcholenia. V prvom diele sa Gabeova partnerka (myslené na prácu, hoci...) len tak mihala a do príbehu zapadávala len ako jedna z mnoha NPC postáv, ale v budúcnosti ju Jane Jensen využila ako zaujímavú alternatívu v riešení hádaniek a zaradila ju do oboch ďalších dobrodružstiev.

GABRIEL KNIGHT 2: THE BEAST WITHIN
Druhý diel Gabriel Knight 2: The Beast Within prišiel na prelome roku 95 a 96, čo je na dnešné pomery dosť skoro, ale svojim poňatím spôsobil revolúciu. Dnes môžem skromne prehlásiť, že na rozdiel iných interaktívnych filmov sa The Beast Within ako jeden z mála aj podaril. Už sú dávno zabudnuté otrasnosti typu Shivers alebo Angel Devoid, ktoré sa snažili vytrieskať niečo z naivných hráčov. Áno, presne toto bola totiž doba, kedy sa CD mechaniky dostávali do obehu medzi hráčov a boom okolo novej technológie využívali herné spoločnosti na výtvory, ktoré mali preniesť film a jeho atmosféru na monitory. Výsledkom bola príšerná digitalizácia, v rámci šetrenia dostalo na frak herecké obsadenie, kde výkony protagonistov výrazne zaostávali dokonca aj za úlohami českých redaktorov, snažiacich sa niečo vykúzliť vo svojich dvd videách (česť výnimkám, ale nechcem tu robiť zbytočnú reklamu). Kvalitou dokázal zaujať Gabriel Knight 2, Phantasmagoria, Under a Killing Moon a Pandora Directive, to je asi tak všetko.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď som si od Slava Benka (thnx) požičiaval druhý diel, netušil som, že ta plastová pixla bude obsahovať až 6 CD! Lenže malo to svoj dôvod a ja som sa mohol tešiť na útrapy Win XP vs. Gabe 2. Na rozdiel od archaickej, ručne kreslenej grafiky prvého Gabriela, sa stretávame s digitalizáciou takmer všetkého. Na počudovanie dokázali herci i na dnešnú dobu zahrať svoju rolu viac než kvalitne a nemali problém vžiť sa do konania a cítenia svojej postavy. Gabriela Knighta stvárnil Dean Erickson a Grace Nakamura sa nám predviedla v koži Joanne Takahashi.

Na vtedajšiu dobu však nestačilo prísť s modernou technológiou, ktorá i tak mnohých ohromila. Výborná zápletka (znovu zrodená v hlave Jane Jensen) nás tentoraz zavedie do Nemecka, konkrétne do panstva Schloss Ritter, ktoré patrí našej hlavnej postave. Ten po jednotke zistil, že je jediným potomkom a tým pádom i dedičom, čo využíva na dopísanie svojej knihy vo vlastnom zámku. Lenže okrem majetku zdedil Gabriel i titul Shadowhunter, ktorý vo voľnom preklade znamená "ochranca poddaných". A práve tí ho prídu poprosiť v jeden večer o pomoc – mladé dievča je zavraždené vlkodlakom. Na prvý pohľad úplná banalita, keďže z mníchovskej zoo utiekli dva vlci, lenže všetko naberá obrátky návštevou miestneho loveckého klubu, za ktorým sa skrýva niečo viac.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôležitou súčasťou rozprávania sa stáva Grace, pátrajúca po tajomstve bavorského kráľa Ludvika II, stratenej Wagnerovej opere a minulosti jej platonickej lásky. Práve na tomto mieste sa po prvýkrát objavujú náznaky jemnej lásky ku Gabrielovi, tá však... no určite vám to tu neprezradím :). Dôležitým faktom však je, že práca Grace, tentoraz už ako ovládateľnej postavičky, je omnoho náročnejšia na logické myslenie, vyšetrovania a hádanky. Gabriel Knight 2: The Beast Within však ako jeden z mála dokazuje, že interaktívne filmy môžu byť zábavné. Každá činnosť je nasnímaná kamerou ako film, prehrávajúci sa po kliknutí myšou, celé prostredie je nafotené priamo v Nemecku, dabing je profesionálny – snaha predviesť multimediálne technológie vo forme hier je citeľná. Jedinou chybičkou môže byť vysoká náročnosť, zapotíte sa určite, na druhú stranu posun v príbehu stojí za vyskúšanie a trápenie sa. Ja však od tohto momentu neznášam magnetofónové pásky!

Skryť Vypnúť reklamu

GABRIEL KNIGHT 3: BLOOD OF THE SACRED, BLOOD OF THE DAMNED
Dlhšie obdobie trvalo, kým vzniklo pokračovanie pod názvom Gabriel Knight 3: Blood of the Sacred, Blood of the Damned, no keď sa na sklonku roku 1999 objavilo toto dielko, mohli sme plesať. Mnohí ho môžu považovať za najhorší príbeh v tejto minisérii, ale nenechajte sa oklamať nárekom niektorých pamätníkov. Rovnako ako v predošlých dieloch i tretí Gabe bol predložený hráčom v inej technológií – a treba podotknúť, že modernej. 3D enginy neboli vtedy až tak rozšírené, prinajmenšom ich kvalita nedosahovala závratných výšin, preto bolo grafické spracovanie na vtedajšiu dobu na vysokej úrovni.

Dejiskom sa stáva Francúzsko, konkrétne mestečko Rennes-le-Chateau. Gabriel je svedkom únosu mladého šľachtica, princa, a pátranie zo začiatku nevyzerá vôbec tajomne. Ono vinice na juhu Francúzska sú slnečné a prípadný okultizmus sa na dovolenkujúce miesto nehodí. Na prvý pohľad. Neprídeme ani o vampírizmus, Grace pricestuje za Gabrielom v snahe pomôcť mu s vyšetrovaním. Všetko sa riadne zamotá a z príbehu by som vám mohol ešte čo to prezradiť, ale výrazne by sa tak oslabil zážitok z hrania. Ešte dodám, že vzťah dvoch G (Gabriel a Grace) sa možno dostane trochu ďalej... možno... a možno nie. Bravúrna zápletka VO VŠETKÝCH SMEROCH. To sa dnes len tak nevidí – počas hrania som nenatrafil takmer na žiadny hluchý moment. Jane Jensen zavítala znovu priamo na miesto činu a preto celé prostredie vyzerá autenticky.

Skryť Vypnúť reklamu

V treťom dobrodružstve je diferenciácia na akčnejšie scény (Gabriel) a pracné vyšetrovanie, skúmania a odhaľovanie tajných šifier (Grace) úplne viditeľná, no i pri tomto násilnom rozdelení ovládania postáv príbeh nezaniká, ale všetko sa deje celkom prirodzene.

Technické spracovanie okrem plne trojrozmerného prostredia obsahuje jednu zaujímavú vec, doteraz nepoužitú v žiadnej inej hre, hoc ja ju osobne považujem za výbornú a osviežujúcu novinku v adventúrach. Voľná kamera, nezávislá na ovládanej osobe. Dodnes máme vždy kameru pripútanú k hrdinovi, takže ak si chceme niečo obzrieť, musíme tam pekne docupitať s pánom, či slečnou. Sierra však šalamúnsky dovolila ovládať Gabriela/Grace nezávisle od kamery a kto si to tu vyskúšal, istotne mi potvrdí, že nejde o zatratenia hodný systém. Znovu hre dominuje vysoká náročnosť, zložité hádanky a zaujímavé vyvrcholenie. Príjemnou správou pre vás je, že si u nás môžete prečítať aj staršiu recenziu a v nejednom hypermarkete nájdete tretí diel Gabriela v edícii Game 4U za pár stoviek v lokalizovanej verzii!

Skryť Vypnúť reklamu

A zrazu sa všetky dobrodružstvá príťažlivého hrdinu skončili. Jane sa rozhodla venovať len písaniu kníh a hrám sa venuje len okrajovo. V Sierre nikto nenašiel odvahu na vytvorenie nového thrilleru s charizmatickou postavou v hlavnej úlohe, čo je obrovská škoda. Gabrielova minulosť mala v sebe potenciál, vzťah medzi ním a Grace... nie, je lepšie nechať si to pre seba. Jedno je však isté. Ak sa raz začne premýšľať nad štvrtým dielom, istotne si nikto nedovolí hazardovať s tak známym menom a značkou akou Gabriel Knight istotne je. I keď... Gabriel Knight 4 je pre mňa zrejme najžiadanejšie pokračovanie. A všetci naokolo sa môžu radovať zo stosedemdesiateho datadisku k Simsom...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 2. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 8. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 9. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 3. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 5. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 6. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 7. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 8. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 9. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 10. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 434
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 586
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 825
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 114
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 741
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 181
 7. Aká je chémia vôní 8 953
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 548
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 393
 10. Bývanie v meste predlžuje život 8 024