Big Mutha Truckers 2: Truck Me Harder – burani za volantom

Arkádové hry sa na PC platforme objavujú sporadicky. Za to si môžeme sami. Nie je nič lepšie ako na pár hodín vypnúť a zabávať sa bez sofistikovaných a komplikovaných pravidiel, dokonalých fyzikálnych enginov vo fotorealistickej grafike.

Arkádové hry sa na PC platforme objavujú sporadicky. Za to si môžeme sami. Nie je nič lepšie ako na pár hodín vypnúť a zabávať sa bez sofistikovaných a komplikovaných pravidiel, dokonalých fyzikálnych enginov vo fotorealistickej grafike.

Prvý diel Big Mutha Truckers prešiel herným svetom bez výrazného aplauzu, ktorý si vydobyl predovšetkým na PS2. I na našom webe schytal priemerné hodnotenie, za ktoré si dotyčný recenzent momentálne môže začať trieskať hlavu o najbližšiu stenu. Tresk-tresk. Bez zbytočného zdržovania môžem prehlásiť, že výsledné hodnotenie nebolo až tak adekvátne a navýšenie 10 % by titulu neublížilo. Druhý diel stavia na totožných základoch, využíva rovnaké princípy a čuduj sa svet, ono to funguje ako droga. Primitívne behanie kamiónom z mesta do mesta vyzerá na fajn zábavku k popoludňajšej sieste, avšak ja takto siestujem už druhý týždeň. Dve hodinky denne. Niekedy je až zarážajúce ako sa dokážem baviť s jednoduchou hrou bez zbytočného balastu naokolo, hoc je letné obdobie, teda čas dohrávania nestihnutých, či nedokončených gamesiek. Pre neznalých však pôjdem úplne od začiatku.

V jednotke sme preberali truckerský podnik po mamičke – stačilo behom 40 dní nazbierať najvyššiu sumu v konkurencii ďalších troch súrodencov. S podarenou štvorkou (predstavenie jednotlivých členov klanu nájdete nižšie) sa stretávame znovu a hlavnú úlohu hrá taktiež mamička podivnej rodinky. Mno, keď som už pri tom, na hlavu rodiny sa žiadna zdrobnenina nehodí, masívna postava s vražedným pohľadom a tvárou buldoga vo mne evokuje skôr sadistickú dozorkyňu vo väzení ako starostlivú matku. Nič to, do hry však zapadá viac než dobre. Big Mom sa ocitla vo väzení za neplatenie daní a za mrežami sa necíti najpríjemnejšie, preto je nutné ju z lochu dostať. Akýmkoľvek spôsobom. Čakať, kým si zvráskavená tvár odsedí svoje, je riskantné pre jej dietky, ktoré majú pred ňou rešpekt. Hlavnou úlohou je získať dostatočne veľa prachov na „vykúpenie“ mamičky. Úplatky vládnu svetom. Známe porekadlo: „Bez práce nie sú doláče“ platí v každom ročnom období bez ohľadu na počasie a rodinka Jacksonových má jedinú možnosť zárobku v prevážaní tovaru z jedného mesta do druhého. Vážení priatelia, to je hlavná náplň hry. Znie to desivo, ba priam až nezáživne? V tomto momente zabudnite na všetky dokonalé fyzikálne zákony, arkáda je o zábave a nie o pocite, že ste priamo v hre.

          

Ak si zvolíte príbeh, čaká vás dlhá púť, stovky najazdených míľ za cieľom zháňania obrovských úplatkov. Keďže rodinu tvoria štyria súrodenci, poďme si ich predstaviť, hoci ide o rovnaké zoskupenie ako minule. Boby Sue svojim sladkým výzorom pripomína skôr bábiku Barbie, no nenechajte sa zmiasť, pod nádherne tvarovaným telom sa skrýva riadna beštia. Rawkus je akoby čiernym anjelom, jeho zvodnému úsmevu neodolá žiadna deva v širokom okolí. Vždy správne nahodený, vždy navoňaný, jednoducho playboy. Earl zastupuje obéznejšiu skupinku ľudí, preto sa nečudujem, že medzi jeho hobby patrí pivo a riadne mastné jedlá. Na záver som si nechal trochu zaostalého Cletusa. Predstavte si neoholené, vychudnuté indivíduum s neprítomným pohľadom. Nie, ja to nie som :). Zaujímavá rodinka. Po voľbe hlavného hrdinu dostane k dispozícii jeho kamión a hor sa na cesty, už vás nič nedrží v miestnej putike.

Základom všetkého sú mestá, v ktorých nakupujete tovar. Vo väčšine zastávok nájdete sklad (predaj/kúpa/upgrade) a bar (bonusové misie, kasíno). Úloha prvého je jasná, nájdeme v ňom množstvo podivných a vtipne nazvaných surovín, medzi ktorými nájdete aj nelegálny tovar. V prehľadnom stĺpcovom grafe názorne vidíte ceny na iných miestach, preto sa nemusíte báť jazdy naslepo a je len na vás, ktoré položky sa rozhodnete nakúpiť a predať v susednom mestečku. Tých je niečo cez desať a v slade natrafíte vždy na podivné stvorenie. Nadhľad priam srší pri monológoch niektorých postáv. Mne v pamäti utkvel tajný agent v Bupkisse (podoba s Area 51 je čisto náhodná) v obleku s tradičnou vysielačkou v uchu. Keď som s Boby Sue vošiel do hangáru, premeral si ma očami a snažil potichu šeptať, že sa konečne našiel pokusný králik na jeden tajný projekt. Chvíľu ostalo ticho a priduseným hlasom začal mierne afektovane bľabotať, že si je tentoraz skutočne istý ženskou postavou (postava sa nakloní bližšie na kameru), lebo má prsia. O podobné hlásenia nie je núdza, riadne som sa nasmial i na JB Hackensackovi, úspešnom obchodníkovi, ktorý si viac menej pokecal sám so sebou. Sám si dal otázku a odpovedal si na ňu. V jednom momente bol nadšený bláznivým nápadom plavárne na 23.poschodí (je ho však nutné ešte postaviť), za čo som sa stal na zlomok sekundy riadnym zamestnancom firmy, lenže ma vzápätí vyhodil pre príliš pomalé rozhodovanie sa... tak trochu šialené, ale vtipné, aj keď to v texte tak nevyznieva.

Jedinou činnosťou však nie je len rozvoz tovaru, občas v bare natrafíte na bonusové úlohy, ktoré bývajú dvojakého typu – vziať daný počet predmetov, prípadne spomaliť na určitých miestach. Hoci ide o primitívne úrovne, na zvládnutie sú časom obtiažnejšie a bude treba cvik na jej pokorenie v danom, často krkolomnom, časovom limite. Menším bonusom je galéria, v ktorej nájdete okrem skíc, artworkov i rotujúce modely a originálne skladby hrajúce v rádiu. Okrem toho sa môžete od neustáleho behania s truckom odreagovať pri kartách – od pokru cez oko až po väčšia berie. S čertovými obrázkami sa nedajú zarobiť obrovské peniaze, ale ide o celkom fajn zábavku.

Nič viac v Big Mutha Truckers 2 nenájdete. Ono, viac som nečakal ani ja, veď arkáda musí byť zábavná sama o sebe. Bez zbytočných slov sa presuniem radšej do hodnotiacej časti.

         

GRAFIKA 6 / 10
Nie je to nič výrazne oslňujúce, nenájdete tu do posledného pixelu prepracovaný dizajn okolia a ani najspektakulárnejšie grafické efekty. Stratil by sa tak akčný nádych celého dobrodružstva a to by bola škoda. Počas jazdy vnímate okolitú krajinku, ktorá je zložená a vypracovaná presne tak, aby ste si všimli maličkosti počas jazdy a nezdalo sa vám všetko naokolo ohavné. K tomu si pripočítajte mierne nadpriemerný fyzikálny model (na arkádu), pri ktorom môžete nabrať väčšinu predmetov v blízkosti ciest, takže snehuliačik po vzore Snowborďákov letí vzduchom, dosky letia vzduchom, chýbajú už len chodci a ich črevá letiace vzduchom. Na cestách stretávate zopár typov vozidiel, ktoré viac menej ani nevnímate i vďaka jednoduchým kolíziám. Model poškodenia z vizuálneho hľadiska stojí za ocucaný cukrík – ak búrate príliš, začne sa dymiť z trucku.

Spomenúť však treba rôznorodú vizáž miest a prostredia medzi nimi. Nikto z vývojárov sa nehral na zemepisného boha a nasnažil preniesť reálne komunikácie do virtuálnej podoby. Máme tu však z každého rožku trošku, imaginárne mestečká sú namiešané v diabolskom koktejli s prijateľnou dávkou vierohodnosti do oblasti nazvanej Hick State County. Od oblasti púšte s tajomným Bupkissom na čele cez metropoly, v ktorých to žije (Central City) až po dediny (Skeeters Creek) a každým zabudnuté i snehom zasypané odľahlé končiny (Clearview). Takto vytvorený svet, stlačený do jednej malej mapky je síce maličký, no rôznorodý. Animácií si príliš veľa neužijeme, predajcovia sa občas pohnú a nebyť sexi mačičiek, nestáli by ani oni za zmienku.

INTERFACE 6 / 10
Treba si uvedomiť, že ide len o konverziu z konzolí, kde sa na príliš veľké zmeny čo sa týka ergonómie na PC nehľadelo. Nevadí, v menu zvládne pohyb každý vďaka nekomplikovaným a jasným položkám. Priamo v hre vám postačia štyri kurzorové klávesy na ovládanie obrovského ťahaču, pričom je len otázkou zvyku a hlavne času, venovaného hraniu, kedy vám jednoduché manipulovanie s tirákom prejde do krvi. V jednoduchosti je krása, takže nič mi nebránilo vyberať zákruty šmykom. Ono je vlastne úplne jedno, či je ovládaný objekt kamión – vôbec sa tak nespráva, no na arkádu je to chvályhodný výkon, aspoň nik netápe - mohla to byť v pohode trojkolka, kôň, či osedlaný Chrupi (ou, toto ma bude bolieť). Len si treba zvyknúť na necitlivosť klávesnice. Počas prevážania sa nestratíte, radar v dolnej časti obrazovky vás úspešne naviguje a pri bližšom spoznaní mapy môžete využívať i skratky.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Najdôležitejšia hodnotiaca položka z môjho pohľadu dopadla výborne. Nech do konca roku pijem len nealkoholické pivo, ale jednoduchá zábava je často tou najkvalitnejšou. Arkádové hry to neustále dokazujú. Stačí spomenúť tetris, prípadne akúkoľvek inú primitívnu variantu. Big Mutha Truckers 2 pracuje na rovnakom princípe, len je to v peknom obale s multimediálnym pozlátkom okolo. Dokonalý pocit po niekoľkých hodinkách bez väčšieho rozmýšľania nemôžem považovať za stratený čas, navyše je nutné prihliadnuť na obrovskú porciu humoru, servírovanú priam na podnose do úst hladného herného obecenstva. Správy alebo reklamy z rádia pôsobia nevtieravo, ale po chvíľkovom započúvaní sa pousmejete nad darovaním orgánov, podivných telefonujúcich alebo predstavení rockových hviezd. V mestách som sa uchechtával na komických postavách (agent, homosexuál, reper, bezdomovec, majiteľka bordelu a pod). Po Bard´s Tale ďalšia paródia na všetko možné.

         

To nie je všetko, veď jazdenie po meste by sa bez menších nepríjemností stalo po pár kilometroch nudnou prechádzkou. Prvý element nútiaci vás pritlačiť pedál plynu až k podlahe je zvolenie si časového limitu, do ktorého doveziete tovar. Na výber sú tri možnosti, pričom na konci trasy sa daná suma (závislá na postupe v príbehu) násobí jednotkou (easy) dvomi (medium) alebo tromi (hard). Jednoduchý, ale účinný spôsob ako hráča motivovať k dokonalým výkonom. Nepríjemnosti vám spôsobia i policajti (po náraze do ich vozidla máte po chlebe a naháňajú vás akoby ste im siahli na kolt - nie, nahľadajte v tom žiadny dvojzmysel), motorkári alebo ufo. Arkádovému štýlu zodpovedá aj fyzikálny model a ovládanie trucku. To však vôbec neuberá na zábavnosti prevážania sa rozmanitou krajinou. Navyše bonusové misie vám umožnia osedlať starý pick-up, limuzínu alebo školský autobus.

MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Kamión nádherne pradie, sirény policajtov výskajú, gumy pri šmykoch pískajú a plechy po nárazoch plačú. To by však bolo len na priemerné hodnotenie, nebyť výborných hlasov, prezentujúcich všetky postavy. Nahá hipíčka má zasnený hlások, karierista drsný a účelný – to sa jednoducho musí počuť, no k daným charakterom sa každý hlas hodí. Príjemne pôsobí aj vtipný zvukový efekt pri nákupe, či predaji tovaru.

HUDBA 8 / 10
S licencovanými skladbami sme sa stretli už v jednotke, pričom dodnes mi v hlave hučí Born To Be Wild. Hlavným hitom druhého dielu je síce menej známa klasika od Free – All Right Now, ale ostatné skladby tiež nie sú na zahodenie. Ak vás baví country, nájdete tu známe grupy, lenže ja túto sortu hudby nemusím a preto sa vyjadrím len k starším a novším rockovým skladbám – výborný výber, ktorý vás napumpuje adrenalínom a ženie vpred. Z tohto výberu by sa dalo pokojne vytvoriť cd s hitovkami, ktoré by ma nútili i v skutočnosti pritlačiť plynový pedál na podlahu. Whoaaa. V prestávkach medzi skladbami si vypočujeme postupne sa opakujúce frázy moderátorov. Škoda, že sa nedajú vypnúť.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Čo sa týka pochopenia systému jazdy a jeho zvládnutie, na začiatku budete na konzolový pôvod určite nadávať. Ovládanie je príliš citlivé, spočiatku sa nevyhnete opitému štýlu jazdenia od krajnice ku krajnici, autá sa vám budú pliesť do cesty so železnou pravidelnosťou, ale všetko je to len sila zvyku, kedy si na jednoduchosť zvyknete a jedinou nepríjemnosťou zostane časový limit. Zarábanie peňazí je oproti minulému dielu omnoho prirodzenejšie vďaka vyššie spomínaným grafom, v ktorých sami vidíte, kde sa vám podarí vybrané komodity predať s čo najväčším ziskom. Privyrobiť sa dá aj pri parkovaní, kde je vašou úlohou v danom čase prejsť bez nárazu na vopred vyznačené miesto. Ako v každej arkáde, si i tu na všetko veľmi rýchlo privyknete a už sa len bavíte. Inteligenciu ostatných automobilov a šoférov sa neoplatí rozoberať, ide hlúpučké stádo, neschopné sa vyhnúť, no nikomu to nevadí. Za nárazy zbierate peniaze a sofistikovaný model správania sa vodičov s radosťou oželieme.

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Možno sa teraz väčšina z vás čuduje ako som mohol dať tak primitívnej záležitosti tak vysoké hodnotenie. Ťažko sa mi to vysvetľuje, avšak príjemná oddychovka, ktorou Big Mutha Truckers 2 rozhodne je, sa na platformu PC nerodí každý deň. To je možno aj naša chyba, že dlhšiu dobu odmietame, čo sa charakteru týka, nenáročné gamesky. Dávno sú preč doby, kedy sme sa tešili každý mesiac na jednu hopsačku, či scrollovaciu arkádu. Tento čas už nik nevráti späť a tak nám neostáva nič iné ako závidieť konzolistom neutíchajúcu, hoc primitívnu, zábavu. Istotne nájdete v mori recenzii označenia úplne priemernej hry, ktorá zabaví na hodinku, no ono ak je to hodinka každý deň po niekoľko týždňov, tak na danom titule niečo bude. Občas je skutočne lepšie vypnúť a vychutnať si číru hrateľnosť starých dôb – áno, na dlhodobé hranie to vôbec nie je, čoskoro vás to začne nudiť kvôli vykonávaniu neustále sa opakujúcej činnosti. Ale chcete vyplniť pauzu medzi hocičím, máte okrem mora klasických arkád (naposledy Jets ´n´ Guns) na výber aj zábavné kamióny.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Najdrahšiu kampaň mal Kusý, čísla za plagáty však nesedia

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy na kampaň v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Politici neprestanú nepoctivo zavádzať.

KOMENTÁRE

Chceme viac detí v odborných školách? Tak sa o tom bavme

Menej žiakov na osemročných gymnáziách, ale prečo?

Neprehliadnite tiež

Po prvý raz zmapovali zmysly rastlín. Už vieme ako cítia

Namiesto zmyslových orgánov využívajú proteíny. Bez niektorých sa všetko zrúti.

Fyzikálna záhada. Neutrónové hviezdy svietia aj po zrážke

Dosvit po zrážke neutrónových hviezd je čoraz jasnejší, vyvracia očakávania.

V NASA prestali pracovať. Musk musel odložiť test rakety

Američanom sa nepodarilo schváliť štátny rozpočet. Kennedyho vesmírne stredisko prestáva pracovať.

Obchod bez radov a pokladní. Otvorili prvý Amazon Go

Obchod využíva rovnaké technológie ako autonómne autá.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie online predplatné SME.sk na 1 rok len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Najvýhodnejšie online predplatné SME.sk na 1 rok len za 29€
 2. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 3. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 10 238
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 059
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 036
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 2 431
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 006
 6. Kam do tepla v januári? 1 693
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 1 480
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 354
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 156
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 917