SME

Ultratenká Motorola L6: luxus konečne dostupný pre každého

Motorola myslí na všetkých zákazníkov a tak doposiaľ luxusný koncept ultratenkých telefónov posúva aj do cenovo prijateľnej strednej triedy v podobe dvojičiek L2 SLVRLITE a L6 SLVRCAM.

Všetko nové je drahé, tak to už býva. No
Luxusné véčko V3 RAZR alebo klasický telefón L7 SLVR má celokovový kryt, špičkový displej i slušnú manažérsku výbavu. Ako sa teda podarilo Motorole vtesnať modely L2 SLVRLITE a L6 SLVRCAM do strednej triedy?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dizajn a klávesnica
Nie sme sami, ktorým ultratenké telefóny Motoroly učarovali. Držať v ruke telefón hrubý len 1 cm je veľmi príjemné a tento dizajn znova a znova oceníte pri každodennom nosení v obleku, ale pokojne aj v rifliach.
Motorola L6 si zo svojho vzoru, luxusného modelu L7 SLVR vzala len to najlepšie – veľmi podobný dizajn krytu, ale aj klávesnice. L6 sa bude predávať v striebornej farbe.
Nad displejom zapusteným v čiernom ráme je plastické logo výrobcu s dvomi otvormi reproduktoru po stranách. Ide len o servisný reproduktor, používaný pri hovoroch, hlavný, dôležitejší, nájdete na zadnej strane.
Funkčné tlačidlá priamo nadväzujú na okraj displeja. Klávesnica je umiestnená až takmer po hranu telefónu.
Zatiaľ čo luxusný L7 má celokovový hliníkový kryt, telo L6 je z veľmi vydarenej plastovej imitácie. Hliníkový je len zadný kryt batérie, ktorý však zaberá tri štvrtiny plochy telefónu.
Kovový plát klávesnice použitý v modeloch L7 a V3 takisto nahradil plast, no stredové päťsmerové tlačidlo je opäť kovové. Telo telefónu je celé v matnej striebornej, no po okrajoch sa okolo celého telefónu tiahne lišta z imitácie lesklého chrómu. Celkovo vyzerá kryt veľmi dobre a tvrdý plast hodnoverne imituje kov.

SkryťVypnúť reklamu

Na pravom boku telefónu je miniUSB konektor, ktorý neslúži len na pripojenie príslušenstva či počítača, ale aj na dobíjanie batérie. Pod ním je tlačidlo na rýchle spustenie fotoaparátu. Naľavo je len jedno tlačidlo – na rýchle spustenie aplikácie služby Push To Talk, ktorá zmení telefón na vysielačku. Vo vrchnej časti popri otvoru na šnúrku objavíte šikovne umiestnený reproduktor za tlačidlom na uvoľnenie krytu batérie.
V spodnej zaoblenej časti telefónu sa nenachádza nič zaujímavé :)
V zadnej časti telefónu je nezvykle úplne hore až priamo na okraji mobilu umiestnený fotoaparát. Pod veľkým krytom batérie je hlavný reproduktor s masívnou mriežkou.
Vedľa neho je ešte nenápadne umiestnená gumená záslepka otvoru na pripojenie externej antény.

Klávesnicu tvorí jeden blok – je zapustená do povrchu telefónu a jednotlivé klávesy delí masívna drážka z priehľadného plastu. Klávesnica má ultramoderný dizajn, ktorý pripomína zariadenia vo filmoch o mimozemských civilizáciách. Moderný vzhľad klávesnice dodáva telefónu luxusný punc, no v tomto prípade dizajnéri trochu zabudli na ergonómiu. Natlačené klávesy 3-6-9 a 1-4-7, ktoré sú ešte navyše umiestnené „do kopca“ sa príliš dobre neovládajú a nepočítajte s tým, že ich intuitívne nahmatáte popamäti. Funkčné klávesy majú dostatok priestoru a preto sa zas ovládajú veľmi dobre.
Klávesnica je podsvietená intenzívnym modrým svetlom a je dobre viditeľná aj v tmavom priestore.

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Ďalší komponent, na ktorom výrobca šetril, aby mohol stlačiť cenu celého telefónu je displej. Má rozlíšenie len 128 x 160 bodov a zobrazí 65000 farieb. Kvalitatívnu latku však drží Motorola vysoko – aj displej pre strednú triedu mobilov má veľmi slušný jas a výborne interpretuje farby. Nižšie rozlíšenie však pocítite na pomerne hrubom rastri displeja a jemné prechody ako napríklad oblé časti znakov písma sú hranaté.
Displeju sa dá vyčítať aj pomerne malý uhol pohľadu.
Musíme však zdôrazniť, že aj napriek vyššiemu rastru je displej vo L6 kvalitnejší, ako v niektorých cenovo porovnateľných konkurenčných modeloch.

Ovládanie
Hlavným ovládacím prvkom telefónu je kovové päťsmerové tlačidlo. Má zbrúsenú hranu a v strede sa mierne prelína dovnútra, zatiaľ čo stredové tlačidlo je mierne vypuklé. Na stlačenie je päťsmerové tlačidlo pomerne tuhé, no ovláda sa výborne. Pod displejom sú tri funkčné tlačidlá – stredným sa aktivuje menu a krajnými sa zas vyberajú akcie. Okrem troch funkčných tlačidiel sú v telefóne aj dve bežné tlačidlá na prijatie a ukončenie hovoru.

SkryťVypnúť reklamu

Softvér a menu telefónu
Softvér je založený na známej platforme, ktorú preberá z modelu V3 RAZR, alebo iných véčok uvedených na trh v minulom roku.
Telefón je však obohatený o novú funciu SCREEN3, ktorá umožňuje priamo v základnom režime na displeji automaticky zobrazovať vyžiadané informácie (napríklad spravodajstvo CNN).
Základné menu tvorí 9 ikoniek: telefónny zoznam, prehľad hovorov, správy, prístup na internet, hry a aplikácie, nástroje, multimédia, instant Messenger a nastavenie.
Ikony sú animované a používateľ si môže už tradične nastaviť ľubovoľne ich poradie. Submenu je textové, pričom jednotlivé položky sú označené malou statickou ikonou. Zaujímavé je, že niektoré ďalšie vnorené položky menu sú opäť k dispozícii v podobe animovanej ikony.
K súčasnému softvéru Motoroly máme niekoľko výhrad – viac sa dozviete v recenzii modelu L7 SLVR.

SkryťVypnúť reklamu

Výbava telefónu
Motorola L6 má mimoriadne lákavú výbavu – v telefóne totiž nájdete všetky najhorúcejšie technológie roka 2005, napríklad kompletné manažérske aplikácie, Push To Talk či Bluetooth. A to všetko napratané v telefóne s hrúbkou 1 cm.

Telefónny zoznam
Motorola L6 podporuje bez akýchkoľvek obmedzení telefónne zoznamy priamo v internej pamäti, ale aj na SIM karte. Odlíšené sú od seba len ikonou telefónu, ktorá označuje internú pamäť.
Motorola v nových modeloch odstránila problém jednoznakového vyhľadávania, no systém vyhľadávania ešte stále nie je úplne doladený. Momentálne má používateľ k dispozícii dva spôsoby – buď priamy skok na položku podľa jednoznakového zadania, alebo možnosť vyhľadávania podľa viacerých znakov, ktoré však treba dodatočne potvrdiť.
Motorola vyjadruje kapacitu internej pamäte v percentách, takže počet miest v pamäti možno len odhadnúť na 1000.
Záznamy v telefóne sú viacpoložkové: meno, kategória (skupina), číslo, typ čísla (šesť rôznych možností), cieľ uloženia (telefón, SIM), hlasová značka, zrýchlená voľba, adresa, dátum narodenín, výber zvonenia, obrázok volajúceho.
Systém práce s viacerými položkami je trochu neohrabaný – akékoľvek ďalšie číslo pridané ku kontaktu sa zobrazuje v zozname ako samostatná položka.
Položky sa dajú z adresára vytlačiť cez Bluetooth, alebo môžete rovno sprístupniť celý telefónny zoznam.

SkryťVypnúť reklamu

Záznamy hovorov
V záznamoch hovorov sa zobrazuje meno volaného/volajúceho, telefónne číslo, čas a dátum. S kontaktom sa dá ďalej pracovať – poslať na neho SMS alebo MMS, upraviť číslo, pridať k nemu iné číslo a poslať fax.
Prijaté a neprijaté hovory sú pod spoločnou položkou „prijaté hovory“, pričom prijaté hovory sú odlíšené od neprijatých ikonkou označenej položky „fajky“. V adresári nájdete aj ďalšie funkcie: zápisník (pamätá si číslo, ktoré ste zadali trebárs počas hovoru), informácie o dĺžke a cene hovoru a počítadlo dát.

Správy
Komunikačné centrum je štandardné: v základnej ponuke nájdete SMS a MMS, e-mail vo výbave L6 chýba. Priamo v adresári je prehľadná štruktúra správ: vytvorenie správy, prijaté správy, odoslané, koncepty, šablóny MMS, vzorové správy, informačné služby, správy z WAPu a odkazová schránka. Novinkou je funkcia Quick Notes na rýchly zápis poznámok a ďalšie aplikácie priamo v základnom menu: drafts a outbox.
Ak stlačíte tlačidlo „menu“ na klávesnici, dostanete sa do menu nastavenia všetkých správ.
Slovenskí operátori začínajú využívať aj funkcie informačných kanálov, napríklad T-Mobile má na tejto technológii založenú službu lokalizácie oblasti, v ktorej sa používateľ nachádza. Väčšina výrobcov dokáže text informačnej správy automaticky zobrazit na úvodnej obrazovke v pohotovostnom režime telefónu. Motorola však zvolila iný postup – informačné správy prichádzajú ako samostatné SMS, rovnako tak sú aj ohlasované. Práve v prípade T-Mobile je tento spôsob mimoriadne nešťastný – hlavne ak sa pohybujete na rozmedzí dvoch oblastí a telefón si prepína bunky, do telefónu vám v priebehu dňa prídu desiatky informačných správ. Tie nielenže začnú po krátkom čase obťažovať, ale zahltia aj pamäť SIM karty alebo telefónu. V nastaveniach sa dá nájsť funkcia automatického premazávania informačných správ, ktorá problém trochu zmierňuje. V praxi však pravdepodobne lokalizačné služby T-Mobile rovnako ako my po pár hodinách radšej vypnete.
Správy sa v telefóne dobre spravujú – nastaviť sa dá miesto ich ukladania (SIM, telefón), kapacitu internej pamäte možno zasa len odhadnúť podľa percentuálneho vyjadrenia na asi 100 správ.

SkryťVypnúť reklamu

Editor SMS správ má nalinkované pozadie, správy môžete spojiť do jednej s maximálnym počtom 450 znakov. Tie sa pri písaní odpočítavajú priamo na obrazovke editora. S textom možno pracovať – kopírovať ho, presúvať a vkladať. Aj L6 pracuje ešte stále so slovníkom iTap, ktorý by mal v ďalších modeloch nahradiť rozšírenejší slovník T9.
MMS správy sa vytvárajú jednoducho a prehľadne, editor zvláda zvuk, obrázky, animácie i video.

Doplnené: podľa vyjadrenia slovenského zastúpenia Motoroly ešte stále nie je oficiálne potvrdená informácia, že v nových modeloch bude slovník T9.

Manažérske funkcie
Motorola L6 má štandardné manažérske funkcie doplnené o tri novinky.
Kalendár je spracovaný tradične veľmi dobre s mesačným a týždenným zobrazením. Pripomienky možno jednoducho pridávať, ale aj hromadne mazať nepotrebné.
Budík neposkytuje žiadne funkcie okrem každodenného budenia a možnosti nastavenia piatich časov, už tradične túto chudobnú aplikáciu kritizujeme.
Kalkulačka má pekné grafické prostredie, je prehľadná, dobre ovládateľná a má všetky základné funkcie (%, pamäť na čísla...).
Úplne nový je v telefóne Instant Messenger Mobile QQ komunikujúci cez SMS správy. Ďalšou novinkou sú hlasové správy. V aplikácii jednoducho nahráte hlasový odkaz a na dve stlačenia tlačidla ho odošlete vybranému príjemcovi. Príde mu vo forme MMS.
Motorola tiež začína svoje telefóny vybavovať novou technológiou SCREEN3, v rámci ktorej sa používateľovi priamo na hlavnej obrazovke zobrazuje vybrané a vopred objednané spravodajstvo. Aplikáciu sa nám však zatiaľ nepodarilo sprevádzkovať, zoznámime vás s ňou v niektorom z ďalších telefónov.

SkryťVypnúť reklamu

Multimédiá
Zvonenia v Motorole vás neklamú. Aj L6 štandardne podporuje MP3 zvonenia a kvalitný reproduktor na zadnej strane telefónu ich výborne interpretuje.
Okrem MP3 zvonení telefón podporuje aj polyfonické zvuky. V L6 sme nenašli aplikáciu MotoMixer na vytváranie vlastných zvonení, no zato pribudol editor, kam možno vpísať noty a zvonenie uložiť.
Vo výbave je aj prehrávač videozáznamu vo formáte MPEG4 a H.263 a 3GP, nemá však žiadne doplnkové funkcie.

Personalizácia
Výber predinštalovaných tém je dosť slabý, určite však bude na internete dostatok atraktívnejších tém. Ako pozadie si môžete uložiť akýkoľvek obrázok v telefóne a k dispozícii je aj šetrič obrazovky.
V telefóne si môžete zvoliť aj vyzváňacie profily podľa aktuálnej potreby.

Hry a aplikácie
V telefóne bola predinštalovaná len jedna hra: Rebels.
Okrem nej sú predinštalované dve aplikácie, Multimedia album a Safe. V multimediálnom albume si môžete vytvárať prezentácie zostavené z obrázkov v mobile podfarbené hudbou, na malom displeji telefónu však ide len o akýsi druh kratochvíle.
Aplikácia s názvom Safe od firmy Key Criteria je elektronická peňaženka na uloženie citlivých údajov, ako sú heslá, PIN ku kreditným kartám, citlivé kontakty, adresy na webe.

SkryťVypnúť reklamu

Dáta a internet
V telefóne je GPRS triedy 10 a internet možno prehliadať cez vlastný prehliadač Motoroly s podporou WAP 2.0.

Konektivita
Telefón možno prepojiť s inými zariadenia predovšetkým cez Bluetooth, infraport chýba. S počítačom telefón komunikuje aj cez USB kábel, ktorého konektor je integrovaný priamo na boku mobilu. Toto riešenie je najlepšie možné a Motorola si ním získala obrovské plus k dobru. Nadôvažok, cez USB sa telefón aj nabíja a v základnom balení je USB kábel na spojenie s počítačom vrátane CD so softvérom.
V telefóne je integrovaná aj funkcia Push To Talk s vlastným tlačidlom.

Pamäť
Telefón disponuje internou pamäťou s kapacitou mierne nad 10 MB.

Fotoaparát
Zabudovaný fotoaparát sníma obrázky do rozlíšenia VGA, teda 640 x 480 bodov. Výsledok je, bohužiaľ, slabý a priemerný, VGA fotoaparát je vhodný len na posielanie obrázkov z mobilu na mobil.
Nastaviť sa dá zoom (4x), jas, svetelné podmienky, expozícia, rozlíšenie a tón uzávierky. L6 môže snímať aj video vo veľkosti 176 x 144 bodov. Možnosti nastavenia sú rovnaké ako pri fotení, video môže mať dĺžku buď obmedzenú na kapacitu MMS, alebo obmedzenú celkovou kapacitou pamäte.

SkryťVypnúť reklamu

Batéria
V telefóne je malá batéria s kapacitou 720 mAh. Keďže sme testovali telefón s predvýrobnej série, ktorý ešte nemá definitívnu špecifikáciu, výdrž batérie nehodnotíme. Podľa výrobcu by však telefón mal vydržať 310 hodín v pohotovostnom režime a 4 hodiny hovoru.

Celkové hodnotenie
Motorole si dala náročnú úlohu: vytvoriť kópiu luxusného telefónu v strednej triede s prijateľnou cenou. Po dôkladnom teste modelu L6 môžeme potvrdiť, že Motorola svoju úlohu splnila dokonale. Aj keď pri priamom porovnaní s luxusnou L7 SLVR jasne vidieť, kde výrobca ušetril, Motorola dokázala vyrobiť mimoriadne príťažlivý telefón so špičkovými parametrami. Hrúbka 1 cm silne priťahuje, telefón sa výborne nosí vo vrecku a ešte lepšie vás reprezentuje navonok (ak si na tom zakladáte, samozrejme). Aj keď sme testovali telefón z predvýrobnej série, už dnes môžeme L6 s pokojným svedomím odporučiť ako jeden z najvydarenejších mobilov tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 694
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 329
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 12 357
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 666
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 981
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 613
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 366
SkryťZatvoriť reklamu