SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Prekážajú emócie pri investovaní?

Americkí vedci zistili, že ľudia s obmedzenou schopnosťou preciťovať emócie dokážu v určitých situáciách lepšie investovať. Títo ľudia s rovnakým kapitálom vo vrecku zarobili v jednoduchej investičnej hre viac ako ostatní. Súčasne však väčšina z nich ...

Investovanie sa občas podobá na ruletu. Emócie môžu byť v tomto prípade naozaj zlým radcom. ILUSTRAČNÁ SNÍMKA - SITA/AP

Americkí vedci zistili, že ľudia s obmedzenou schopnosťou preciťovať emócie dokážu v určitých situáciách lepšie investovať. Títo ľudia s rovnakým kapitálom vo vrecku zarobili v jednoduchej investičnej hre viac ako ostatní. Súčasne však väčšina z nich zbankrotovala, ak mali riešiť reálne príklady zo života. Tu sa naopak emócie ukázali ako ochrana pred bezhlavým riskovaním.

Účastníkmi výskumu bolo 41 ľudí. Pätnásť z nich malo normálne IQ, normálnu logiku a normálne kognitívne (poznávacie) schopnosti, nemali však v poriadku oblasti mozgu, ktoré kontrolujú emócie. Pri hre, spočívajúcej v hádzaní mincou (pri každom vrhu mohol hráč buď stratiť - dolár, alebo vyhrať - dva a pol, získavali v priemere o 13 percent viac. Nemali strach z prehry, a to bola ich hlavná výhoda oproti ľuďom, ktorí sa počas hry správali opatrnejšie, v nepriaznivých sériách vynechávali pokusy (čo ak opäť prehrám?), a napokon samozrejme zarábali menej peňazí. Jednoduchá logika však hovorí, že pri každom vrhu mincou máte šancu 50:50, pomer výhry k prehre je 2,5:1, je preto nerozumné vynechávať pokusy. Strach z prehry však napriek tomu zohral svoju úlohu.

Na jednej strane teda môžu byť ľudia s "odpojenými" emóciami dobrými investormi vtedy, keď sa riziko stáva ich spojencom. Dobrými investormi môžu byť aj tí, ktorí dokážu počas dôležitého rozhodovania svoje emócie perfektne kontrolovať alebo úplne vyradiť z hry. Niektorí to dokážu tak dokonale, že ich sotva možno odlíšiť od sociálnych psychopatov, ktorí sú spoločensky nebezpeční, lebo nemajú schopnosť empatie (vcítenia sa do situácie druhého človeka).

Znamená to teda, že emócie sú v investovaní vždy úplne zbytočné? Určite nie. Ako vedci zistili, ak mali ľudia s poškodeným "emotívnym mozgom" riešiť konkrétne príklady zo života, až tri štvrtiny z nich riskovali tak neprimerane, že nakoniec prišli o všetky peniaze. Výskum vznikol v rámci nového vedného odboru, neuroekonomiky, ktorá študuje úlohu biologických faktorov pri prijímaní ekonomických rozhodnutí; je na styku neurológie, psychológie a ekonómie. Informoval o ňom Wall Street Journal, pôvodná štúdia vyšla v odbornom časopise Psychological Science. Podieľali sa na nej vedci z Univerzity v Carnegie Melone, Univerzity v Iowe a Vysokej obchodnej školy v Stanforde.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Od soboty platí zákaz vychádzania, zatvoria sa skoro všetky školy (prehľad)

Ústredný krízový štáb schválil zákaz vychádzania.

Premiér Matovič hovorí o nových opatreniach.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič nás musí presvedčiť, že vie čo robí

Dnes si už nikto izolovane nevytvorí svoj ostrov bezpečia. Buďme zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Dušana Kováčika zadržali aj obvinili.