SME

Rodina lemurov sa rozrástla

Nemeckí a malgašskí primatológovia objavili dva nové druhy lemurov, evolučne starých primátov. Tie majú spoločných predkov s líniou, vedúcou k opiciam, ľudoopom a človeku.

Novoobjavený lemur Microcebus lehilahytsara.

FOTO - ROBERT ZINGG

V divočine dnes lemury žijú výlučne na Madagaskare. Kedysi žili aj na veľkej časti územia afrického kontinentu. Dosiaľ bolo známych 47 druhov, mnohé však od doby, keď ľudia pred približne 1500 rokmi osídlili Madagaskar, vymreli. Zvyšné sa považujú za najohrozenejšie primáty našej planéty. Objav dvoch nových druhov trochu zvýšil optimizmus.

Nové lemury opísali vedci z Nemeckého strediska pre výskum primátov (DPZ) v Göttingene, Göttingenskej univerzity a Antananarivskej univerzity (Malgašsko), vedení Petrom Kappelerom, v časopise Primate Report a na aktuálnej konferencii európskych primatológov v Göttingene.

Prvý druh objavili pri analýze morfológie, genetiky a správania dvoch populácií lemura druhu Mirza coquereli. Ukázalo sa, že severná je samostatným druhom, ktorý nazvali Mirza zaza (zaza znamená po malgašsky dieťa či deti, tento druh je v rámci rodu Mirza menší). Obidva sú oddelené už dva milióny rokov. Mirza zaza je nočný živočích, veľký ako veverička, s hmotnosťou 300 gramov. Má huňatý chvost, malé uši a veľké semenníky, čo poukazuje na promiskuitný systém párenia.

Genetická analýza lemurov Mirza priniesla objav ešte jedného druhu. Tentoraz z rodu Microcebus, kam patrí známy maki myšací. Dostal meno Microcebus lehilahytsara (lehilahytsara je po malgašsky "dobrý muž", ako pocta Steveovi Goodmanovi, celoživotnému výskumníkovi a ochranárovi lemurov z Fieldovho múzea v americkom Chicagu a Medzinárodného fondu na ochranu divých zvierat WWF). Takisto existuje už dva milióny rokov. Prekvapujúco obýva východomadagaskarskú rezerváciu dažďového pralesa Andasibe, preskúmanú a hojne navštevovanú ekoturistami. Telesnými rozmermi iba o čosi presahuje veľkú myš, je nočný živočích a žije na stromoch.

Deväť živých jedincov vedci dopravili do zoo v švajčiarskom Zürichu na podrobnejší výskum. O živote a správaní lemurov v divočine sa vie zatiaľ veľmi málo. Ich lesné stanovištia sa však rýchlo zmenšujú následkom drevárstva, podieľajú sa na tom aj poľnohospodári, ktorí vypaľujú porasty.

(urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu