Killer 7 – za hranicami bizarnosti

Capcom na osvieženie letného videoherného sucha pripravil hru, aká sa len tak nevidí. Bizarná, netradičná, provokujúca, originálna, šokujúca, vulgárna, krvavá, úchylná sú príhodné označenia. Budete sa však baviť?

Capcom na osvieženie letného videoherného sucha pripravil hru, aká sa len tak nevidí. Od tejto spoločnosti sme v týchto končinách zvyknutí na pravidelný prísun pokračovaní populárnych sérií, ktoré predstavujú pre nás hráčov záruku kvality a pre firmu zaručený prísun finančných prostriedkov. Z posledných hier to boli napríklad Resident Evil 4, či Devil May Cry 3 a o nejaký ten piatok zaútočí na svetové trhy aj ďalšie pokračovanie Onimushy. Killer 7 je však originálna a zároveň veľmi netradičná hra. V nasadenom trende plánuje Capcom pokračovať a už onedlho sa dočkáme ďalšieho unikátu v podobe titulu Okami, taktiež pre PlayStation 2.

Príbeh v Killer 7 tvorí rovnako dôležitú zložku ako v prípade hry Metal Gear Solid. Úvodné intro neodhalí ani kúsok zo zložitého príbehu. Len časom sa začnú postupne odkrývať skutočné pozadia postáv a udalosti. Na začiatku neviete ani to, kto ste, čo je vašou úlohou a proti komu, alebo čomu bojujete. Bližšieho vysvetlenia sa dočkáte až po niekoľkých hodinách.

Pod stále narastajúcou hrozbou terorizmu sa v roku 1998 rozhodli všetky národy sveta spojiť a zabezpečiť svetový mier. Chod jadrových elektrárni bol zastavený, atómové zbrane zničené a na znak spriateleného sveta sa vytvoril obrovský most medzi Amerikou a Európou. Pokojné nažívanie ľudstva narušila až vlna teroristických útokov, ktorú mal na svedomí Kun Lan. Za použitia vírusu transformuje obyčajných ľudí na "Heaven Smile". Chodiace časované bomby, vyhľadávajúce najbližšiu živú bytosť, pri ktorej sa môžu odpáliť. Kun Lan sa vyhráža, že vlna útokov potrvá dovtedy, pokiaľ sa mu svetové národy nepodrobia. Na vyriešenie tejto situácie je povolaný 65 ročný Harman Smith a jeho tím profesionálnych zabijakov.

Harman je pripútaný k invalidnému vozíku a trpí ťažkou schizofréniou. Sedmička v názve hry neznamená numerické označenie v poradí už siedmeho pokračovania. Ide o prezývku pre siedmich imaginárnych zabijakov žijúcich len v hlave starého zabijaka a ani jeden z nich si neuvedomuje, že sú len výplodmi jeho fantázie. Keďže jednou z hlavných a zároveň najsilnejších stránok Killer 7 sú práve títo nájomní vrahovia, nebude od veci, ak si ich v krátkosti predstavíme.

Dan Smith nenávidí Harmana a je rozhodnutý zabiť ho pri prvej príležitosti. Vždy perfektne oblečený a vyzbrojený nápadne podobnou zbraňou Handcannonu z Resident Evil 4. Dokonca ju aj rovnako štýlovo drží. Spolu so šiestimi nábojmi v zásobníku a špeciálnou schopnosťou vystreliť extra silný náboj, predstavuje ideálnu voľbu pre začiatočníkov.

Kaede Smith. Mladá žena oblečená do veľmi strohého odevu je ďalšou v zozname neľútostných zabijakov. Šaty večne od krvi a zlomyseľná hláška zakaždým, ak presne trafí nepriateľa, z nej robia ženu, od ktorej si držia odstup aj tí najtvrdší chlapi. Jej zbraň dopĺňa teleskop, vďaka ktorému získava výhodu pri veľkých vzdialenostiach. Kaede je taktiež obdarená špeciálnou schopnosťou. Dokáže vyvolať gejzír krvi, ktorý slúži na prekonanie niektorých bariér.

Kevin Smith je jedným slovom ideálny zabijak. Disponuje nekonečnou zásobou nožov, ktoré vrhá z neskutočnou ľahkosťou bez toho, aby musel kedykoľvek dobíjať zásobníky. Naviac sa dokáže zneviditeľniť a bez problémov prebehnúť okolo skupiniek nepriateľov, alebo miestnosti plnej laserov.

Con Smith je slepý tínedžer ozbrojený dvoma zbraňami. Ich nabíjanie sa len tak nevidí. Nosí športové topánky bez ponožiek, v ktorých skrýva plné zásobníky. Tie následne, podľa potreby, vymení behom sekundy. Extra rýchly šprint a zbrane ho pasujú za najrýchlejšiu postavu v hre.

Coyote Smith je zlodej s klasickými zlodejskými schopnosťami. Okrem toho ma slušný kanón a dokáže vyskakovať enormne vysoko. Už keď nie pre jeho bojové schopnosti, tak pre jeho špeciálne ho budete pomerne často využívať.

Mask De Smith je zabijak, ako sa patrí. Vyzbrojený dvoma granátometmi a nadľudskou silou. V jednej scéne zneškodní guľku vypálenú presne na jeho čelo tým, že jej dá "hlavičku". Nabíjať však musí zakaždým po vystrelení, čo ho spomaľuje a pri kontakte s početnou skupinkou rýchlych smileov nemá šancu.

Garcian Smith je najslabší z celej zostavy. Nosí pištoľ o sile vzduchovky, no jeho úloha spočíva v oživovaní padlých členov rodiny.

Ďalšie postavy ako Travis, Iwazaru a Soo-Hung sa vyskytujú skoro na každom kroku. Určitým spôsobom vám pomáhajú, radia, alebo vás jednoducho chcú vystrašiť rečami o nepremožiteľných skupinkách protivníkov číhajúcich za nasledujúcim rohom. Hriechom by bolo opomenúť Samanthu, vari najskazenejšiu ženu na svete. Vystupuje v dvoch podobách. Na jednej strane je to upravená a slušná osôbka, no na strane druhej je to diabol v ľudskom tele.

GRAFIKA 9 / 10
Killer 7 (K7) prináša unikátny grafický štýl, ktorý môžete milovať alebo nenávidieť. Nie každý obľubuje cell-shading. Kreslený štýl v podaní tejto hry fascinujúci. Z technického hľadiska, aj keď to na prvý pohľad nemusí byť zrejmé, ide o vysoko nadpriemerný titul. Scény sú nabité polygónmi a vytvárajú dojem oživenej mangy. Viewtiful Joe v 3D pre dospelých. Avšak aj majstrovské dielo v podaní legendárnych japonských dizajnérov obsahuje chybičku krásy. Pôžitok kazia početné poklesy frameratu.

Nádherné sú aj modely charakterov v príbehových animáciách bežiacich v engine hry. Pri pohľade na nich zaplesá každému milovníkovi japonských anime srdce. Originálne navrhnuté postavy jednoducho treba vidieť, to isté platí aj o úžasnom efekte pri striedaní Smithov.

INTERFACE 6 / 10
V jednoduchosti je krása. Tohto hesla sa bezpochyby riadili aj pri vývoji K7. Okrem strohého menu a ponuky options sa na hlavnej obrazovke nenachádza nič. Počas hry samotnej je k dispozícii len malý kompas, ukazujúci smer ktorým sa momentálne uberáte a malé oko znázorňujúce stav energie. Zakaždým, čo vstúpite do nových priestorov nabehne loadingová obrazovka a ak náhodou nevlastníte GameCubeovu verziu, tak sa pripravte na dlhšie nahrávacie časy.

HRATEĽNOSŤ 7 / 10
Prazvláštna ako cely Killer 7 je aj hrateľnosť. Hra kombinuje adventúrne časti s third/first-person shooter (ľudovo povedané, strielačka z prvej a tretej osoby). Svojich Smithov uvádzate do pohybu len pomocou "Xka", alebo hornej šípky. Následne nato sa postavička rozbehne dopredu nadefinovaným smerom. Malé menu o výbere smeru vykukne zakaždým, ako dobehnete na rázcestie. Rovnaké menu sa objaví aj pri kontakte s NPC či dôležitých predmetov.

Strieľať je možné až po stlačení R1. Hra sa vtedy prepne do pohľadu z prvej osoby. Holým okom nepriateľov nezbadáte. Len prenikavý chichot prezrádza ich prítomnosť. Vtedy je ten pravý čas na vytasenie koltov a stlačenie L1, čím vlastne preskenujete oblasť. Potom už len stačí, ak hráte na normál, strafiť sa do žltého žiariaceho bodu na protivníkovom tele a môžete plným dúškom nasávať krv, ktorá tvorí veľmi dôležitú zložku v tejto hre. Záhadná osoba v špeciálnych televíznych prijímačoch dokáže premeniť túto krv na séra, s ktorými je možné vylepšovať vlastnosti ktoréhokoľvek zo Smithov. Výnimkou je iba Garcian. I tu však platí, ovládanie si buď obľúbite, alebo ho znenávidíte.

MULTIPLAYER
Hru pre viacerých hráčov hra neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Smiech, zavíjanie, streľba a hlavne divné pazvuky sa šíria hrou a brilantne dotvárajú atmosféru. Taktiež nahovorenie jednotlivých Smithov je na profesionálnej úrovni. Len hlasy niektorých NPC postáv, ako napríklad Travisa, alebo Iwazara vydávajú čudesné zvuky, ktorým aj s dokonalou angličtinou neporozumiete.

HUDBA 7 / 10
Výrazne melódie, vrývajúce sa do pamäte znateľne chýbajú. No i tak je hudba skvelo prispôsobená tomuto nekonvenčnému dielu. Škoda len, že hra neobsahuje možnosť prepnúť zvuk z klasického sterea na priestorový.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Spočiatku hra ponuka dve voľby náročnosti. Normal a Deadly. Nepriatelia sa na normál dajú zvládať tak akurát, to platí aj o bossoch. Väčšina rébusov je robená na dobrú pamäť. Tým ktorým sa nechce podrobne preskúmavať prostredia a zapamätávať si každý detail, postačí pero a papier. Naviac pri opakovanom hraní sa hádanky nemenia a i číselne kódy ostávajú. Hra je svojou dĺžkou podobná Resident Evil 4, teda nejedná sa o žiadnu víkendovú záležitosť.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Capcom sa rozhodol učiniť vskutku odvážny krok, keď vypustil takýto titul mimo krajiny vychádzajúceho slnka. Killer 7 nie je ani zďaleka určený pre každého. V skratke sa dá charakterizovať ako bizarná, netradičná, provokujúca, originálna, šokujúca, vulgárna, krvavá, úchylná a brutálna hra so skvelým príbehom v japonskom prevedení.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi veľký problém a Plavčan odišiel

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú pod úroveň civilizovaného sveta.

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

Neprehliadnite tiež

Vypustili prvý satelit, ktorý vyrobili pomocou 3D tlačiarne

Satelity by mali byť vo vesmíre približne päť až šesť mesiacov.

Toto sú najlepšie čínske smartfóny (leto 2017)

Xiaomi, Vernee, Oukitel alebo Ulefone? Poradíme vám, ako sa nestratiť vo svete čínskych smartfónov.

Na dne morí sa hromadia plasty, môže za to aj zvláštne zviera

Vršovky nie sú vinníci, sú obeťami plastov.

V sobotu skoro ráno sú najkrajšie podmienky na pozorovanie Venuše

Tretí najjasnejší objekt sa na oblohe pripojí k Mesiacu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 29 333
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 348
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 375
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 832
 5. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 775
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 635
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 510
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 402
 9. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 249
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 044