VEĽKÁ RECENZIA

Siemens AX75: aj lacný telefón môže mať nečakane dobrú výbavu

Siemens AX75 patrí do triedy A, ktorá je určená pre najmenej náročných používateľov.

Telefóny v tejto triede sú určené prednostne na telefonovanie a posielanie SMS správ, ďalšie funkcie v nich zväčša nenájdete. AX75 je výnimka – Siemens sa rozhodol v triede najlacnejších telefónov predávať nečakane slušne vybavený mobil a uspokojiť tak dopyt náročnejších používateľov, ktorí však majú hlboko do vrecka.

Dizajn a klávesnica
V cenovej kategórii kam patrí aj model AX75 nemožno očakávať luxusne spracovaný kryt. Ak chce výrobca dosiahnuť čo najnižšiu cenu, šetrí sa úplne všade – na plastoch, na displeji, ale aj na hardvérovej výbave.
AX75 sa z tejto poučky príliš nevymyká. Má zaujímavý dizajn, v ktorom však nenájdete ani len pokus o experiment. Ostré línie len náznakovo dopĺňajú jemné obliny. Dominantná je na telefóne klávesnica, ktorú tvoria veľké klávesy oddelené „pochrómovanými“ lištami a masívne štvorsmerové tlačidlo.
Testovali sme verziu v modrej metalíze kombinovanej so striebornou.
Na prednej strane telefónu je nezvykle veľa priestoru nad displejom, je tam umiestnený len reproduktor. Na pravej strane telefónu je len infraport, vľavo je len tmavé sklíčko. AX75 sa dá použiť aj v držiaku autosady, vo vrchnej i spodnej časti telefónu sú preto otvory na uloženie do kolísky. V spodnej časti tiež nájdete štandardizovaný konektor na nabíjačku alebo servisný kábel.
Zadný kryt je len jemne vytvarovaný, otvára sa stlačením a posunutím smerom k sebe. Toto riešenie je síce jednoduché, no po čase hrozí, že sa plast unaví a kryt nebude držať na svojom mieste.
Aj keď je telefón dobre spracovaný, pri porovnaní s drahšími a lepšie spracovanými telefónmi je cítiť rozdiel. Pri nešetrnom zaobchádzaní hrozí, že kryt telefónu začne vŕzgať. To je však nevyhnutná daň za nízku cenu...
Pozitívne hodnotíme aj rozmery a váhu telefónu. Telefón s rozmermi 106 x 47 x 18 váži len 76 gramov. To je o približne 20 gramov menej, ako dnes váži priemerný mobil...
Klávesnica sa dizajnérom podarila. Mali dostatok priestoru a tak sú jednotlivé klávesy dostatočne veľké a dobre sa ovládajú. Prispieva k tomu aj ich mierne vypuklý kaskádovitý tvar a pomerné široké lišty medzi riadkami. Klávesy sú podsvietené oranžovou farbou, svetlo je dostatočne silné a rovnomerne rozložené.

Displej
Aj keď výrobcovia ešte stále s obľubou využívajú displeje zobrazujúce 4096 farieb, v modeli AX75 už nájdete displej zobrazujúci 65536 farieb. Má rozlíšenie 128 x 128 bodov a nepatrí k najhorším. Má dobrý raster, no farby zobrazuje len podpriemerne. Biela farba má veľmi silný nádych modrej a to sa, samozrejme, premieta aj do zobrazenia iných farieb.
Siemens to však rieši inteligentne – predinštalované farebné témy tento nedostatok úspešne zakrývajú.

Ovládanie
V telefóne nájdete štandardné ovládacie prvky – dve funkčné tlačidlá pod displejom, dve tlačidlá na prijatie a ukončenie hovoru a v strede je štvorsmerové tlačidlo. Lepšie vybavené modely majú päťsmerový joystick, v prípade štvorsmerového tlačidla slúži na potvrdenie voľby jedno z funkčných tlačidiel pod displejom.
Ovládanie je aj so štvorsmerovým tlačidlom intuitívne a rýchle.

Menu telefónu
Menu AX75 je prispôsobené štandardnom pre farebný displej. Základnú ponuku tvorí deväť ikoniek – adresár, zoznamy volaní, surf/zábava, organizér, správy, zvonenia, doplnky, súborový manažér, nastavenia.
Submenu je textové, používateľ si môže prepínať medzi malým a veľkým textom.

Funkcie
Výbava AX75 vás príjemne prekvapí - v telefóne nájdete funkcie, ktoré sú v tejto triede skôr nadštandardné. Spomenieme napríklad výborný telefónny zoznam alebo hlasové ovládanie telefónu (!!!).

Kontakty
Telefón má internú pamäť na kontakty s kapacitou 900 kB. Do telefónu možno zapisovať kontakty so 16 položkami, pričom každý kontakt možno zaradiť do skupiny a pridať k nemu obrázok volajúceho a záznam o narodeninách s nastavením pripomienkovača. Telefón dokáže pracovať aj s kontaktmi na SIM karte, no používateľ si môže zobraziť len jednu z dvoch variánt zobrazenia, pričom medzi kontaktmi v telefóne a na SIM karte sa dá plynulo prepínať. Zoznam podporuje aj uloženie vlastnej vizitky, ktorú možno posielať na iné telefóny cez infraport alebo v SMS správe. Takto podrobne spracovaná správa kontaktov je zatiaľ skôr výnimka v tejto triede.

Správy
AX75 podporuje len SMS a MMS, e-mailového klienta však možno doinštalovať ako Java aplikáciu.
Spojené SMS podporujú maximálne 760 znakov, pri písaní sa priamo na dispeji odpočítavajú. Pamäť na prijaté SMS má kapacitu 100 správ. Telefón podporuje aj slovník T9.
MMS editor je veľmi jednoduchý a prácu s ním zvládne aj začiatočník.

Manažérske funkcie
Áno, v AX75 skutočne nájdete manažérske funkcie. V adresári Organizér nájdete slušnú ponuku aplikácií: budík, kalendár, pripomienkovač, poznámky, zmeškané udalosti a časové pásma.
Budík je na rozdiel od vyšších modelov len veľmi jednoduchý – nastaviť si môžete len jeden čas bez ďalších možností.
Celkom fajn je vyriešené upozornenie na zapnutý budík – ikonka sa zobrazí nielen pri čase v hlavnej ponuke na displeji, ale aj pri čase v šetriči displeja. Toto napríklad vo vyšších modeloch nenájdete.
Aj kalendár je oklieštený, no dostatočne praktický. Používateľ vidí len mesačné zobrazenie, pričom vo vrchnom riadku sa zobrazuje skratka s názvom dňa, mesiac, rok a číslo týždňa. Ku dňom možno ukladať pripomienky (dohromady 5 druhov), nastaviť sa dá nielen dátum a čas, ale aj čas pripomienky.
Všetky pripomienky zapísané v kalendári nájdete zoradené v položke Termíny. Zapísať si možno aj poznámky s maximálnou dĺžkou 150 znakov.
Praktické využitie si nájde aj funkcia Zmeškané termíny, ktorá vás upozorní na všetky pripomienky, ktoré ste ignorovali.
Pri cestovaní zas využijete prehľadne spracovanú funkciu Časové pásma. Diktafón v AX75 chýba.
Bohaté nastavenie nájdete v používateľských profiloch. Nastaviť si môžete nielen zvuky a celkový režim správania v jednotlivých profiloch, ale zapnúť si napríklad aj filter na výber profilu podľa volajúceho.

Doplnky
V adresári Doplnky nájdete úplne jednoduchú kalkulačku, prevodník meny, stopky, odpočítavanie a aplikáciu, ktorá ovláda pripojiteľný fotoaparát. Ďalšou funkciou v doplnkoch je Hlasový príkaz. Hlasom sa dá ovládať spustenie SMS a MMS editora, ukázanie prijatých správ, písanie správy, spustenie lokálnych služieb (napríklad lokalizácia T-Mobile), spustenie internetového prehliadača, nastavenie zvonení, prepínanie profilov telefónu, spustenie kalendára, otvorenie termínov, poznámok, spustenie kalkulačky, prevodníka meny, šetriča displeja, stopiek, záznamu hovorov (po jednotlivých kategóriách), hry a súborový manažér. Takýto výpočet funkcií ovládaných hlasom v telefóne v najnižšej kategórii príjemne prekvapuje. Hlasové ovládanie sa spúšťa dlhým stlačením štvorsmerového tlačidla smerom hore. Aplikácia funguje so 100% úspešnosťou, telefón príkazy vykonáva prekvapujúco svižne.
Ak telefonujete často do zahraničia, poteší vás napríklad funkcia dlhého tlačenia klávesy „+“ – telefón ponúkne zoznam krajín vo svete s predvolenými predvoľbami.

Súborový manažér
V telefóne je veľmi jednoduchý súborový manažér, vďaka ktorému máte prehľadný a rýchly prístup k obrázkom, tónom, farebným schémam a prijatým dátam cez infraport.

Java hry
V telefóne sú dve Java hry:
Marble Crossing – logická hra s guľkami
Sea Battle – lodičky

Aj keď je celkovo AX75 veľmi rýchly telefón, Java aplikácie sú veľmi pomalé a na ich načítanie musíte zbytočne dlho čakať.

Personalizácia
Telefón si môžete prispôsobiť wallpapermi, šetričom obrazovky s bohatým nastavením a niekoľkými farebnými témami.
Ako zvonenie môžete použiť 16-tónové polyfonické zvuky.

Dáta
Na internet sa dostanete cez WAP 2.0 a GPRS triedy 8. Súčasťou výbavy je infraport. Telefón možno pripojiť k počítaču aj dátovým káblom.

Pamäť
V AX75 je interná pamäť s kapacitou 1,5 MB.

Fotoaparát
K AX75 môžete pripojiť doplnkový fotoaparát QuickPic IQP-500, ktorý sa predáva ako príslušenstvo. Keďže sme tento fotoaparát nemali k dispozícii, jeho funkcie sme netestovali.

Batéria
V telefóne je batéria Li-Ion s kapacitou 600 mAh. Telefón vydrží na jedno nabitie pri štandardnej prevádzke približne 3 – 4 dni vrátane nocí.

Celkové hodnotenie
Siemens AX je lacný telefón s vynikajúcou výbavou. Nenáročným používateľom, ktorí chcú v prvom rade telefón za prijateľnú cenu a až potom ich zaujímajú funkcie prináša vynikajúci pomer cena/výkon a nepochybne sa stane šlágrom v segmente korunových mobilov. Vyčítať mu nemožno takmer nič – možno len nešťastné dielenské spracovanie zadného krytu.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To bola realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.

DOMOV

Danko: Ak nedáme energetiku do poriadku, v koalícii radšej nebudem

Šéf SNS hovoril o trestnoprávnom dopade.

KOMENTÁRE

A zasa sa musíme báť plotov, čo v nás vyrastú

Na obrazovkách denne vídame tupírovaný preparát pseudospasiteľa.

Neprehliadnite tiež

Aj Dell vie vyrobiť monitor pre náročného hráča (test Dell S2716DG)

Má maximálne plynulý obraz v hrách, no využijete ho jedine s výkonnými grafickými kartami od Nvidie.

Štyri hry, ktoré vám spríjemnia víkend

Od plánovania hromadnej dopravy cez magické dobrodružstvo, ničenie áut, až po krvavú akciu.

Je kráľ YouTubu fašista, alebo mu médiá nerozumejú?

Felixa Kjellberga sleduje viac ako 50 miliónov ľudí. Teraz ho obvinili, že šíri nenávisť.

Biológovia objavili v mexickej jaskyni mikróby staré 50-tisíc rokov

Podľa vedkyne sú dané mikróby ako stroje času.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 8. Jarné prázdniny pri mori?
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 8. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 9. M.Borguľa vyzýva veľvyslanca USA k urýchlenému odstráneniu plota
 10. Ušetrite s hypotékou viac ako 1 200 eur
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 642
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 434
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 973
 4. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 6 238
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 718
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 961
 7. Jarné prázdniny pri mori? 4 301
 8. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 4 006
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 3 626
 10. Fakulta manažmentu prepája štúdium a prax cez ďalšie strediská 3 416

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop