Slovensko - súčasť veľkého videoherného biznisu?

Herné konzoly na Slovensku stále ťahajú za kratší koniec a väčšina hráčov "drví" na osobných počítačoch. Hrajú vôbec Slováci na herných konzolách? Chcete poznať štatistiky? Aké sú možnosti a čo prinesie budúcnosť? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky n

Slováci sa aj napriek stále rastúcemu prílevu moderných technológií stavajú voči herným konzolám odmietavo. Niektorí považujú takýto spôsob trávenia voľného času za dočasný hit, ktorý čo nevidieť prehrmí, iní zase za zbytočné mrhanie času, či zábavu pre deti. Celkom odlišne pristupujú k tejto problematike ľudia žijúci v západných krajinách. Dalo by sa povedať, že tento druh zábavy sa tam udomácnil a predstavuje určitú formu oddychu po ťažkej práci, alebo po niekoľkých hodinách strávených nad knihami. Značnou mierou bagatelizácie sa dajú dnešné konzoly charakterizovať ako moderné multifunkčné zariadenia, určené na hranie videohier, sledovanie DVD filmov a využívanie internetu. Z globálneho hľadiska ide o tvrdý biznis, v ktorom sa každoročne otočia miliardy dolárov.

KRATKY POHĽAD DO MINULOSTI TROCH SÚČASTNÝCH RIVALOV
Nintendo, svetový gigant a kedysi líder na poli videohier. Založenie firmy sa datuje na koniec 19. storočia, presnejšie do roku 1889. Vtedy ešte malá spoločnosť s názvom Nintendo Koppai na čele s Fusajirom Yamauchim začala produkovať ručne vyrobené, tradičné japonské hracie karty Hanafuda. Netrvalo dlho a kartičky sa stali ohromne populárnymi. Nintendo začalo rozširovať ponúkaný sortiment a pole pôsobnosti.

nintendo entertainment systemPrijatie Shigeru Miyamota v roku 1977 ako umeleckého dizajnéra arkádových hier bolo, z dnešného pohľadu, najlepšie rozhodnutie aké mohla táto spoločnosť urobiť. Jeho prvým, prelomovým titulom bol Donkey Kong. Zdanlivo prihlúpla hra o obéznom tesárovi, ktorý sa snaží zachrániť svoju milú z rúk opice, zaznamenala nečakane pozitívnu odozvu a stala sa takmer okamžite hitom. Predalo sa jej viac než 65 000 kusov a vyslúžila si pomenovanie najlepšia arkádovka roku. Pätnásteho júla 1983 zaútočilo Nintendo na Japonský trh konzolou Famicom (názov je odvodený z anglických slov family computer - rodinný počítač). S pozmeneným názvom a o dva roky neskôr sa dočkali aj obyvatelia Severnej Ameriky.

Na Nintendo Entertainment System (NES), ako sa konzola nazývala v USA, vznikli legendárne hry ako Zelda, Final Fantasy, či Metroid. Na enormný úspech nadviazal 21. novembra 1990 Super Famicom. Super NES poctil svojou maličkosťou nielen obyvateľov za veľkou mlákou, ale aj starý kontinent a spolu so sebou priniesol aj drobné kozmetické úpravy konzoly i ovládača.

Rok 1995 bol znamením príchodu Nintenda 64. Veľké očakávania sa nanešťastie naplnili len spolovice. Zastaralé cartridge odradili svetových vyvojárov a natrvalo odsunuli Nintendo na druhú priečku. Štrnásteho septembra 2001 sa v Japonsku spustil predaj, v poradí už štvrtého systému, Nintendo GameCube.

Zrodenie PlayStation (PS) nebolo ani zďaleka také jednoduché, akoby sa mohol niekto domnievať. Za prvý vstup Sony na trh s videohrami sa považuje rok 1988. V tomto obdoby kraľovalo lukratívnemu trhu Nintendo. Sony prišlo s návrhom na vytvorenie CD jednotky pre Super Famicom. Krátko nato získali pre svoj nápad aj exkluzívne práva. Nemysliteľné sa stalo skutočnosťou a v roku 1991 na chicagskom Consumer Electronics Show (CES) predstavili koncepciu Play Station (v tej dobe ešte s medzerou). Play Station dokázal prehrávať cartridge SNESu a Sony Super Disky. Naviac Sony malo stále vo svojich rukách výhradné práva na výrobu zvukového chipu pre SNES, ktorého autorom bol Ken Kutaragi.

nintendo 64Deň potom prišlo Nintendo s vyhlásením o spolupráci s firmou Philips, za čo sa na neho zniesla spŕška kritiky ako zo strany Sony, tak aj z Japonskej obchodnej komunity, pretože porušili nepísaný zákon, ktorý zakazuje spoluprácu so zahraničnou spoločnosťou na úkor domácej. Po niekoľkých sporoch sa začal Play Station vyrábať, ale nikdy sa nezačal predávať. Vyrobených bolo len okolo 200 kusov. Sony krátko nato prerušilo spoluprácu s Nintendom a začalo pracovať na vlastnom projekte s predbežným názvom PlayStation-X (odvtedy sa zaužívala skratka PSX). Tretieho decembra 1994 sa v Japonsku začal konečne predávať čisto herný stroj od Sony. PlayStation sa stal ohromne úspešnou konzolou. Prvé správy o jeho následníkovi začali presakovať už v roku 1997. Krátko pred miléniom bola oficiálna podoba PlayStation 2 predstavená a v roku 2000 sa zahájil jej predaj.

xboxTretím v poradí je Xbox. Na trhu bude čo nevidieť 4 roky, no svoju históriu začal písať v roku 1999. Vtedy unikli prvé informácie o chystanej superkonzole od Microsoftu. To, že americký gigant mal záujem vstúpiť do videoherného kolobehu a ukrojiť si kúsok koláča aj pre seba, nikoho neprekvapilo. V San Jose o niekoľko mesiacov neskôr na Game Developers Conference (GDC) bol Xbox oficiálne predstavený svetu. Na prvý pohľad sa javil ako klon osobného počítača s konzolou. Nesporné kvality hrubého výkonu presvedčili celý Microsoft, na čele s Billom Gatesom o takmer stopercentnom úspechu. Xbox vstupoval do silne konkurenčného prostredia a aj preto mu mnohí veľa nádeji nedávali. Nakoniec sa 15.11. 2001 dostal na pulty amerických obchodov.

PRÍTOMNOSŤ
playstation 2Videohernému priemyslu vládne s dominantným postavením Sony a jej PlayStation 2. Platí to aj pre malinkaté Slovensko a keďže konkurencia nemá v našich končinách oficiálne zastúpenie, PS dvojka tu má ako na ružiach ustlaté. Štatistiky Sony Slovakia len potvrdzujú tieto slová. PlayStation 1 sa dosiaľ predalo 37 793 kusov a PlayStation 2 38 345. Software sa taktiež nenechal zahanbiť. Hier na PS 1 sa predalo 106 556 a na PS 2 107 081. O enormnom úspechu, alebo o malom zázraku sa hovoriť nedá. So stopercentnou istotou však môžeme povedať, že tieto čísla ani zďaleka neodzrkadľujú skutočnú situáciu. Nezahŕňajú čierny obchod, teda hry a konzoly zakúpene mimo Slovenskej republiky alebo prostredníctvom zahraničných e-obchodov. Skutočné čísla by tak mohli dosahovať dvojnásobné hodnoty.

V čom vlastne tkvie úspech a atraktivita čiernej mašinky? Jedným z dôvodov bude nedávno vydaná slim verzia. Nejedna sa o nič prekvapujúce, Sony proste pokračuje v šľapajách svojho predchodcu. Meno, ktoré si spoločnosť vybudovala, jej taktiež hrá do karát. Sony je značka a PlayStation pojem. Ďalším dôvodom je podpora svetových gigantov na výrobu hier, ktorí PS2 pravidelne zásobujú kvalitným a hlavne rozmanitým softwarom. Inak povedané, nezáleží na tom, aký typ hry uprednostňujete, pretože až na malý okruh špecifických PC žánrov, si každý nájde to svoje.

ps2 slimSamozrejme, ako každý výdobytok techniky, tak aj PlayStation 2 má svoje pre a proti. Začnem preto po poriadku od samotnej kúpi. V prípade konzol je najdôležitejšie vybrať si tú správnu, teda takú, ktorá vás výkonnostne, cenovo ale aj ponukou hier najviac oslovuje. Pomyslenie na rôzne hardwarové vylepšenia radšej nechajte v predajni. S tým však súvisí aj toľko kritizovaný (väčšinou zo strany PC hráčov) limitovaný výkon. Technickú stránku prenechávajú konzoly na herných vyvojárov a ich schopnosti dokonale využiť ich maximálny potenciál. Nejedná sa pritom o jednoduchú záležitosť, preto skutočné grafické možnosti sa ukazujú až tesne predtým, než ide konzola do dôchodku. PS2 je zo súčastných konzol najstaršia, ťažko programovateľná a svojim výkonom skôr poddimenzovaná. Jej posledné výkriky ako Gran Turismo 4, alebo chystaný Shadow of the Colossus potvrdzujú slová chvály, ktoré sa pred piatimi rokmi niesli z úst Sony.

Na výber je aj sada niekoľkých vskutku podarených periférii. Od volantov, mikrofónu až po pohyb snímajúcu kameru EyeToy. Ich cenové rozpätie je porovnateľné s hernými novinkami. Pohybuje sa okolo sumy 2000 až 2500 Sk. K dispozícii je aj výrazne lacnejšia platinová edícia hier. Pričom cena samotnej konzoly sa pohybuje okolo 6000 Sk. Práve cena hier patrí medzi trvalé proti argumenty na stranu konzol, PS2 nevynímajúc. Niektorí hráči sa tak uchyľujú k neblahej činnosti a to k takzvanému pirátstvu. Mnoho z takýchto ľudí sa ospravedlňuje slovami, že ním zakúpená hra by aj tak v celosvetovom meradle nič neznamenala a nezmenila. Ruku na srdce, niečo pravdy na tom bude, veď Slovensko je naozaj kvapkou v mori, ale celé to má i druhú stránku mince. Kúpa originálnej hry výrazne pomôže slovenskej sieti maloobchodných predajní a v konečnom dôsledku aj vývojárom, ktorí získajú financie na ešte lepšie tituly alebo pokračovania. Trend je jasný a so zvyšujúcou sa životnou úrovňou sa snáď podobné nekalé praktiky začnú obmedzovať. Pirátstvo ako aj ostatné činnosti, ktoré sú v rozpore zo zákonom sú v konečnom dôsledku vecou osobnej morálky.

Otázne je, či sa ešte stále oplatí do PlayStation 2 investovať. Časy sa zmenili, už to nie ja ako pred 3 rokmi. Sony zbrojí, aby mohla v ďalšom roku zaútočiť, to však neznamená, že v momente uvedenia PlayStation 3 na trh sa zavrhne jeho starší brat (či sestra). Podľa aktuálnych informácii je podpora PlayStation 2 naplánovaná ešte na niekoľko rokov, čo je dobrá správa aj pre všetkých súčasných majiteľov. Rozhodnutie je tak na každom zvlášť.

nintendo gamecubeAj keď konzoly GameCube a Xbox nemajú oficiálne zastúpenie na našom území, zohnať ich nie je problém. Potom ale treba počítať zo značne komplikovaným servisom. Obidva tieto systémy majú na Slovensku predajnosť horšiu než zlú. Dokonca jeden z najväčších videoherných obchodov na Slovensku nám prezradil, že ich držia len pre imidž. Avšak skutočný počet predaných konzol, nie je možné odhadnúť, pretože väčšina majiteľov nevyužíva tuzemské predajne.

Xbox už nie je len iskrou nádeje v očiach Microsoftu. Patrí mu rovnocenné miesto vedľa ostatných konzol a aj keď je postavený na báze počítačov, a pri pohľade na jeho software to aj tak veľakrát vyzerá, zabezpečil si jasné druhé miesto v rodnej Amerike. U nás si vedie o niečo lepšie ako GameCube a jeho hodnota sa pohybuje okolo 6500 Sk. Ceny hier v prípade noviniek sú porovnateľné s PS2. Xbox v rukách profesionálov vykazuje aj na dnešnú dobu slušný výkon. Nedávno vydaný Conker: Live & Loaded je toho príkladom. Smutnou správou je, že samotný Microsoft plánuje odpísať Xbox. Výraznejší titul, alebo ak chcete "killer titul" sa už na túto konzolu nechystá. Microsoft stavil všetko na jednu kartu, Xbox 360, ktorý by mal uzrieť pulty obchodov do konca tohto roka.

Tento krát ostal na chvoste GameCube. Trefne zvolené meno vystihuje do bodky hernú kocku od Nintenda. Na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách sa predáva ako čisto herný stroj, samozrejme ak nepočítam špeciálnu verziu vydanú len v krajine vychádzajúceho slnka, ktorá je obohatená o DVD mechaniku. Cena kocky predstavuje v súčasnosti priaznivých 4000 Sk. GameCube, sa ako jedna z mála konzol, môže skutočne popýšiť jednoduchou obsluhou spojenou s okamžitým pôžitkom z hrania. Existujú hry a to hovorím z vlastných skúseností, ktoré je "cube" schopný načítať od vloženia disku po samotný vstup do hry (zahŕňajúci aj vyber v menu položky load a príslušného saveu) do 10 sekúnd. Mám zato, že podobný rýchlostný rekord neprekoná ani PlayStation 3. Z pohľadu výhodnosti kúpi sa GameCube radí skôr k PS2 než k Xboxu. Revolúcia (v podobe next-gen Nintendo Revolution) zasiahne EU pravdepodobne až v roku 2007. Do tej doby má Nintendo ešte niekoľko žolíkov v rukáve. Jedným z nich je hra The Legend of Zelda: Twilight Princess, ktorá je vari najväčším ašpirantom na hru roku a vôbec by ma neprekvapilo, keby sa stala aj najpredávanejšou hrou vianočných sviatkov.

xbox 360 nintendo revolution playstation 3

BUDÚCNOSŤ
Čo nám prinesú nadchádzajúce mesiace, to nikto nevie. Prognostici a ekonómovia pasujú za kráľa PlayStation 3, ale stať sa môže všeličo, nie nadarmo sa hovorí, kde sa dvaja bijú, tretí zvíťazí. Budúcnosť konzol spočíva splynutím s bežnou elektronikou. Úplné vyhladenie PC nenastane, ide len o mýtus šírený konzolistami.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.

Neprehliadnite tiež

Zdá sa, že vesmírny lúč sa pohybuje päťkrát rýchlejšie ako svetlo

Kozmická ilúzia môže odhaliť tajomstvo štartu či zastavenia vzniku nových hviezd.

Najväčšia plávajúca elektráreň? Spustili ju v Číne

Ak solárne panely plávajú na vode, možno ich efektívne chladiť pre zachovanie životnosti a výkonu.

Umelá inteligencia porazila svetového šampióna v hre Go

AlphaGo je zručnejšia a šikovnejšia. V prvej hre porazila aktuálnu svetovú jednotku.

V obežných dráhach planét vzdialenej sústavy objavili vzorec

Obežné dráhy planét v sústave TRAPPIST-1 spája dráhová rezonancia.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 2. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 3. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 4. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 5. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 6. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 10. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 660
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 050
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 002
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 114
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 919
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 164
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 978
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 668
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 635
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 4 591