SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Aktivisti: Na týždeň vypnite deťom počítač

Skúste tento týždeň presvedčiť svoje deti, aby strávili aspoň pár dní úplne bez počítača, vyzývajú autori novej kampane Týždeň bez PC. Ich cieľom je upozorniť na to, že hoci počítač je pre deti užitočný, priveľa hodín za monitorom môže brzdiť ich prirodz

Predstavte si, čo všetko by mohli robiť vaše deti namiesto sedenia za monitorom, vyzývajú autori novej kampane Týždeň bez počítača. FOTO - WWW.PCTURNOFF.ORG

ený vývin.

"Priveľa času stráveného za počítačom spôsobuje zhoršený prospech v škole, nadváhu, sociálnu izoláciu, problémy s koncentráciou a stres v rodinách," tvrdia iniciátori kampane na svojej webovej stránke pcturnoff.org.

Deťom, ktoré majú doma neustále prístup k počítaču, preto podľa nich treba dožičiť aspoň jeden týždeň v roku, keď budú nútené nájsť si zábavu mimo obrazovky počítača - a navrhujú práve tento týždeň končiaci sa 7. augusta.

Namiesto sedenia za monitorom odporúčajú zobrať deti na ihrisko, do prírody alebo im podstrčiť nejakú papierovú knižku (Harry Potter vraj zaberie aj na najzarytejších počítačových nadšencov).

Ak sa budú deti sťažovať na nudu, je to vraj dobré znamenie: "Nuda učí deti kreativite a tomu, aby sa dokázali zabaviť samy (bez neustálych vonkajších podnetov), a predlžuje ich schopnosť sústredenia sa," tvrdí združenie rodičov.

Viaceré štúdie už v minulosti preukázali pozitívny vplyv využitia počítačov na deti - školáci, ktorí majú vo vlastnej izbe počítač, majú napríklad vo všeobecnosti lepšie výsledky v škole. Deti pracujúce s počítačom majú rozvinutejšie kognitívne schopnosti, vyššie sebavedomie a pritom výskumy neukazujú, že by menej čítali alebo sa venovali športu. Toto však platí len do určitej miery - ak napríklad dieťa sedí za počítačom až osem hodín denne, vplyv počítača sa mení na negatívny.

Aktivisti varujú najmä pred čoraz populárnejším mýtom, že čo najskoršia práca s počítačom deti najlepšie pripraví na budúce povolanie. Ak chcete, aby sa z dieťaťa stal lekár, nebudete ho od malička vodiť na pitvy; aby bol úspešný právnik, nemusíte mu namiesto rozprávok čítať súdne rozhodnutia; rovnako tak aby bol úspešný v práci s počítačom, nemusí od malička sedieť každý deň za počítačom, upozorňujú. Dieťa podľa nich potrebuje rozvíjať svoju kreativitu a sociálne schopnosti aj v "skutočnom svete".

Rodičia si podľa nich navyše často neuvedomujú rozdiel medzi časom, keď sa dieťa na počítači venuje domácim úlohám, a keď sa napríklad len hrá hry, chatuje alebo pozerá na počítači video. "Nepredpokladajte automaticky, že ak je váš potomok zatvorený v izbe za počítačom, napĺňa si len hlavu užitočnými informáciami," upozorňujú autori kampane.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nielen o relativite času a priestoru, ale aj o filozofickej relativite všetkého diskutujú Jakub a Jaro

3 h

Ako sa stali čísla nástrojom na skúmanie prírody.

17 h