SME

Motorola V8 SLVR: najtenší manažérsky telefón na svete je vážne cool

MOBIL.SME.SK vám v slovenskej premiére predstaví najtenší manažérsky telefón sveta: Motorolu V8 SLVR. Zamilujete sa do tohto čierneho elegána?

MOBIL.SME.SK vám v slovenskej premiére predstaví najtenší manažérsky telefón sveta: Motorolu V8 SLVR. Model vychádza z mimoriadne populárneho ultratenkého véčka V3, no prináša klasický dizajn.
Aká teda Motorola V8 SLVR je? Zamilujete sa do tohto čierneho elegána?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dizajn a klávesnica
Motorola pred rokom šokovala celý mobilný biznis – ako prvý výrobca dokázala na trh uviesť telefón s plnou manažérskou výbavou, ktorú dokázala vtesnať do šokujúco tenkého hliníkového krytu. Ďalším pozitívom novinky bol nadčasový dizajn, ktorý telefón bez diskusie okamžite dostal do najvyššej triedy luxusných telefónov. Išlo o model V3 RAZR („žiletka“). Mimoriadne kladné ohlasy u odbornej verejnosti, ale predovšetkým priamo u používateľov primäli Motorolu k rozhodnutiu vytvoriť úplne nový ucelený modelový rad ultratenkých telefónov. K V3 RAZR pribudnú tento rok ďalšie modely, Motorola zatiaľ ohlásila len V3x.
Dizajnéri však neskončili len pri koncepte véčka, ale pustili sa aj do klasického konceptu, ktorý tvorí ďalší nový rad SLVR.
Na trh tak príde špičkovo vybavená V8 SLVR, ale aj lacnejšie a prístupnejšie ultratenké telefóny V270 a V280. Všetky tri novinky radu SLVR si z V3 vzali to najlepšie – predovšetkým kvalitne spracovaný hliníkový kryt a kovovú futuristicky vyzerajúcu žiletkovú klávesnicu zapustenú do povrchu.

SkryťVypnúť reklamu

Motorola V8 SLVR sa bude na našom trhu predávať v efektnej čiernej farbe. Z toho by mohla byť jasné odpoveď na otázku, či a u koho sa bude tento telefón dotovať :)
Telefón hneď na prvý pohľad zaujme ultratenkým dizajnom, ale aj prirodzenou eleganciou. A môžete si byť istí, že týmto telefónom ihneď zaujmete aj v spoločnosti, stačí ho vyložiť na stôl.
Na prednej strane je nad displejom tradične vypuklé gravírované hliníkové logo výrobcu, okolo neho sú otvory reproduktoru.
Displej je krytý sklíčkom, zapusteným v rovine s klávesnicou. Telefónu preto pri nešetrnom zaobchádzaní hrozí poškriabanie sklíčka, nič ho totiž nechráni.
Klávesnica má futuristický platinový vzhľad, jednotlivé klávesy sú rovnako ako v V3 oddelené gravírovanou drážkou.
Na hrane telefónu je plastový prúžok, ktorý sa obtáča okolo celého telefónu.
Na pravej strane je umiestnený držiak na šnúrku, pod ním je konektor miniUSB, ktorý slúži nielen na pohodlné prepojenie s počítačom, ale aj na nabíjanie batérie. V strede je umiestnené strieborné tlačidlo na rýchle spustenie fotoaparátu. Pod ním je gumenou krytkou zakrytý slot na pamäťovú kartu TransFlash.
Naľavo sú dve tlačidlá na ovládanie hlasitosti, pod nimi je programovateľné funkčné tlačidlo. Naspodu nič nie je, kryt je tam oblý a telefón nemožno postaviť na stôl.
Navrchu je opäť strieborné tlačidlo na uvoľnenie zámku krytu batérie, ktorý sa odsúva zvrchu a je na takmer celej ploche zadnej strany mobilu.
Na zadnej strane je vo vrchnej časti objektív digitálneho fotoaparátu a na kryte je v strede opäť plastické kovové logo výrobcu. Na spodnej časti nájdete masívne rebrá externého reproduktoru.
Matná čierna úprava hliníkového krytu spolu s lesklou platinovou úpravou klávesnice vyzerajú veľmi exkluzívne, no sú mimoriadne náchylné na zanechanie odtlačkov prstov, ktoré telefón pri pohľade špatia. Ak sa však budete o telefón dobre starať, kryt dlho vydrží v dobrej kondícii.
Klávesnica je vybavená modrým podsvietením s fotosenzorom – na dennom svetle sa podsvietenie nezapne a šetrí sa tak energia batérie.
Klávesy sú dostatočne veľké, no potme ich bez podsvietenia nenahmatáte.
Na záver sa ešte vrátime k pozoruhodným rozmerom V8. Dĺžka telefónu 113 mm nie je ničím výnimočná – pri priamom porovnaní je V8 rovnako dlhá ako väčšina konkurenčných modelov, v niektorých prípadoch dokonca mierne dlhšia. Šírka telefónu 49 mm je tiež v norme. Okatý rozdiel je však v hrúbke – 11,5 milimetra je pre konkurenciu v súčasnosti neprekonateľná hranica a niektoré telefóny dosahujú takmer trojnásobok...

SkryťVypnúť reklamu

Displej
V Motorole V8 nájdete displej, ktorý je takmer zhodný s displejmi v starších luxusných modeloch Motoroly. Má rozlíšenie 176 x 220 bodov s 9 zobrazenými riadkami. Podľa našich informácií by mal mať duálny režim zobrazovania: v základnom režime telefónu zobrazí 65000 farieb, no pri práci s obrázkami a videom sa prepne na 262000 farieb. Motorola sa po modeli T720 s nepríliš kvalitným displejom poučila a po uvedení ďalšej generácie telefónov si už ani nepamätáme na prípad, že by výrobca použil displej s horšími parametrami. Ocenenie si zaslúži vysoké rozlíšenie, ostré vykreslenie bodov a dokonalé zobrazenie farieb. Aktívny TFT displej však robí problémy na priamom slnku, s tým nič nenarobíte.

Ovládanie
Hlavným ovládacím prvkom je päťsmerové tlačidlo. Štyri smery sú v krúžku, ktorého stred tvorí samostatné piate tlačidlo na potvrdenie výberu. Okrem neho používateľ pracuje ešte s tromi funkčnými tlačidlami a dvomi tlačidlami na príjem a ukončenie hovoru.
Pri porovnaní s V3 chýbajú dve ďalšie špeciálne tlačidlá na rýchly prístup na internet a k správam.
Päťsmerové tlačidlo má na prednej strane vystúpené malé šípky, vďaka ktorým ho je možné dobre nahmatať. Tak či tak sa zapustené tlačidlo do povrchu príliš pohodlne neovláda, nuž ale je to daň za dokonalý dizajn.
Spomenúť treba možnosť naprogramovať si funkcie tlačidiel – v tomto je zas Motorola dokonalá.

SkryťVypnúť reklamu

Softvér telefónu
Už pri recenzovaní modelu V3 sme konštatovali, že Motorola mala po celý rok 2004 problémy s úpravou svojho softvéru, ktorý už graficky nestačí na konkurenciu. Tieto problémy sa ťahajú aj v prvej polovici tohto roka, no modely uvedené na jeseň by už mali mať úplne nové grafické prostredie.
Model SLVR V8 je mladší ako V3 a tak mali vývojári dostatok času na to, aby softvér zdokonalili. Bohužiaľ, tento čas nevyužili a V8 má takmer identický softvér s V3, ak nerátame niektoré drobné zlepšenia. Podrobnejší pohľad na novinky Motoroly odhaľuje nepríjemnú pravdu – hardvér predbieha míľovými krokmi softvér. Zatiaľ čo v hardvéri Motorola udáva tón ostatným výrobcom a napreduje míľovými krokmi, softvérové oddelenie z nepochopiteľných príčin zaostáva nielen pri porovnaní s progresom dizajnu, ale hlavne pri zrovnaní s konkurenčnými značkami. Základný operačný systém pritom nie je zlý – je slušne navrhnutý, má množstvo praktických vychytávok a v niektorých funkciách je dokonca lepší ako konkurenčný. Nadstavba systému však nezodpovedá najnovším trendom a výrazne zaostáva aj grafika systému. V praxi tiež obťažujú niektoré charakteristické črty systému – trebárs mimoriadne nešikovné pridávanie viacpoložkových záznamov do kontaktov alebo nepoužiteľná aplikácia budík, v ktorej sa dá nastaviť len jeden čas budenia bez možnosti inej konfigurácie. Sú to pritom dlhodobo neriešené záležitosti, o ktorých Motorola vie a ktoré jej používatelia i odborná verejnosť vyčítajú už viac ako rok.

SkryťVypnúť reklamu

Poďme však konkrétne k SLVR V8. Na úvodnej obrazovke je základná ponuka štyroch voliteľných aplikácií, ktoré môžete spúšťať päťsmerovým tlačidlom. V menu je 9 položiek: telefónny zoznam, záznam hovorov, správy, prístup na web, hry a aplikácie, nástroje, multimédia, Bluetooth a nastavenia.
Submenu je textové s malými ilustračnými ikonkami pred názvom položky, no napríklad v položke Multimédiá ho tvoria opäť len ikonky. Ďalšie vnorené položky menu sú len textové.
V SLVR V8 sa môžeme stretnúť s úplne novými grafickými témami prostredia, ktoré prinášajú aspoň aké-také osvieženie dizajnu, najviac sa nám páčilo úplne nové „Techno“ so zaujímavým usporiadaním ikoniek v hlavnom menu.
Tak ako si vie Motorola pohnevať používateľov niektorými základnými nedostatkami operačného systému, rovno si ich aj udobrí niektorými výbornými funkciami.
Používateľ si môže hlavné menu ľubovoľne preskupiť, upraviť, doplniť presne podľa svojich predstáv a ak si spravíte trochu času, s vlastným nastavením si výrazne uľahčíte ďalšiu prácu s mobilom.

SkryťVypnúť reklamu

Funkcie
Výbava modelu SLVR V8 je takmer na chlp rovnaká ako v RAZR V3.
Pribudli však dve podstatné novinky: podpora pamäťových kariet TransFlash a EDGE.

Telefónny zoznam
Kapacita telefónneho zoznamu by mala byť až 2000 miest, no systém ju počíta v percentách. Adresár pracuje plnohodnotne so záznamami v pamäti telefónu i na SIM karte, odlíšené sú výraznou ikonou pred kontaktom. Vybrať prioritu jednej či druhej pamäte však nemožno.
Záznamy v telefóne sú viacpoložkové: meno, kategória (skupina), číslo, typ čísla (šesť rôznych možností), cieľ uloženia (telefón, SIM), hlasová značka, zrýchlená voľba, adresa, dátum narodenín, výber zvonenia, obrázok volajúceho.
Pridanie nového záznamu sa v porovnaní s V3 zlepšilo v niektorých pridaných parametroch ako je napríklad adresa, no Motorola opäť zvolila zvláštny spôsob práce s kontaktmi – akékoľvek ďalšie číslo pridané ku kontaktu sa zobrazuje v zozname ako samostatná položka. Ak teda k menu „Jožko“ pridáte tri rôzne čísla, v zozname budete mať troch Jožkov pod sebou.
Citeľne sa zlepšilo vyhľadávanie kontaktov – konečne možno vyhľadávať podľa viacerých znakov a Motorola do systému dokonca pridala novú funkciu inteligentného výberu. Ak teraz hľadáte kontakt „Marian“, stačí raz stlačiť klávesy s príslušnými písmenami (6-2-7-4-2-6).

SkryťVypnúť reklamu

Záznamy hovorov
V záznamoch hovorov sa zobrazuje meno volaného/volajúceho, telefónne číslo, čas a dátum. S kontaktom sa dá ďalej pracovať – poslať na neho SMS alebo MMS, upraviť číslo, pridať k nemu iné číslo a poslať fax.
Všetky hovory sú rozoznateľné podľa charakteristickej ikonky – opäť zmena v porovnaní s V3. V adresári nájdete aj ďalšie funkcie: zápisník (pamätá si číslo, ktoré ste zadali trebárs počas hovoru), informácie o dĺžke a cene hovoru a počítadlo dát.

Správy
Komunikačné centrum je štandardné: v základnej ponuke nájdete SMS, MMS a e-mail. Priamo v adresári je prehľadná štruktúra správ: vytvorenie správy, prijaté správy, odoslané, koncepty, šablóny MMS, vzorové správy, e-maily, informačné služby, správy z WAPu a odkazová schránka. Novinkou je funkcia Quick Notes na rýchly zápis poznámok a ďalšie aplikácie priamo v základnom menu: drafts a outbox.
Ak stlačíte tlačidlo „menu“ na klávesnici, dostanete sa do menu nastavenia všetkých správ. Aj tu si môžete ľubovoľne nastaviť poradie položiek v menu – výborná vec!
Editor SMS správ má nalinkované pozadie, správy môžete spojiť do jednej s maximálnym počtom 450 znakov. Tie sa pri písaní odpočítavajú priamo na obrazovke editora. S textom možno pracovať – kopírovať ho, presúvať a vkladať. V8 pracuje ešte stále so slovníkom iTap, ktorý by mal v ďalších modeloch nahradiť rozšírenejší slovník T9.
MMS správy sa vytvárajú jednoducho a prehľadne, editor zvláda zvuk, obrázky, animácie i video.
E-mailový klient podporuje SMTP, POP3 i IMAP4. Klient sťahuje celé správy a dokáže otvoriť aj niektoré podporované formáty súborov v prílohe. Nastaviť možno automatický podpis, kópiu správy na serveri i automatické sťahovanie správ v nastavenom intervale.

SkryťVypnúť reklamu

Manažérske funkcie
Telefón má prehľadne spracovaný kalendár s mesačným a týždenným zobrazením. Pripomienky možno jednoducho pridávať, ale aj hromadne mazať nepotrebné.
Budík nás privádzal do zúfalstva. Okrem toho, že nemá absolútne žiadne možnosti nastavenia, pri opakovanom budení ho treba každý deň nanovo aktivovať. V telefóne ako je V3 je to nevysvetliteľná chyba výrobcu.
Kalkulačka je je prehľadná, dobre ovládateľná a má všetky základné funkcie (%, pamäť na čísla...). Škoda len, že výrobca nevyužil lepšie priestor na displeji a čísla sú zobrazované veľmi malým fontom.
Fajn sú aj používateľské profily, ktoré sa dajú rýchlo a pohodlne prepínať (a, samozrejme, nastaviť podľa vlastných preferencií).

Multimédiá
Telefón štandardne podporuje MP3 zvonenia. Kvalitný reproduktor na zadnej strane telefónu interpretuje hudobné zvonenia s čistým a mimoriadne hlasným zvukom.
Okrem MP3 zvonení telefón podporuje aj polyfonické zvuky, vlastné zvonenia si možno vytvoriť v aplikácii MotoMixer.
Vďaka integrovanej pamäťovej karte TransFlash možno V8 používať aj ako prenosný MP3 prehrávač.
Základný prehrávač je veľmi veľmi jednoduchý – dokáže preskakovať a opakovať skladby, nič iné. Medzi Java aplikáciami sme našli ďalší prehrávač – Motorola Digital Audio Player. Ten je podstatne lepšie vybavený. Má príjemnejšie grafické prostredie a množstvo funkcií: playlisty, skladby možno zoraďovať podľa žánru, umelca, albumu, piesní.
Operačný softvér telefónu nepodporuje multitasking a pri spustenom prehrávači sa nedá robiť nič iné. Pri prichádzajúcom hovore sa prehrávanie preruší a telefón sa prepne do informačného módu, v ktorom ukazuje na displeji informácie o volajúcom. Po ukončení hovoru sa prejaví výhody Javy MIDP 2.0 – aplikácia sa prihlási a spýta sa, či si ju želáte obnoviť. V prípade obnovenia však treba znova stlačiť príkaz PLAY.

SkryťVypnúť reklamu

Personalizácia
Výber predinštalovaných tém je dosť slabý, určite však bude na internete dostatok atraktívnejších tém. Ako pozadie si môžete uložiť akýkoľvek obrázok v telefóne a k dispozícii je aj šetrič obrazovky.

Hry a aplikácie
V telefóne boli predinštalované dve hry: Golf, PrinceWW.
Golf je staronová, graficky pekne spracovaná hra, no trochu zdĺhavá (sčasti aj preto, že sa vždy nanovo vykresľuje grafika a dosť dlho to trvá).
Skipping Stones je logická hra.
PrinceWW je mobilná verzia legendárnej hry Price of Persia. Je veľmi pekne spracovaná a dobre sa ovláda – po dlhom čase ďalšia fajn hra v mobile.
Okrem prehrávača nájdete vo V8 aj ďalšiu aplikáciu s názvom Safe od firmy Key Criteria. Je to elektronická peňaženka na uloženie citlivých údajov, ako sú heslá, PIN ku kreditným kartám, citlivé kontakty, adresy na webe.

SkryťVypnúť reklamu

Dáta a internet
V telefóne je GPRS triedy 10. Motorola reaguje aj na požiadavky trhu a doplnila ho EDGE, takže V8 RAZR bude vyhovovať aj používateľom náročným na rýchly mobilný prenos dát. Internet možno prehliadať cez vlastný prehliadač Motoroly s podporou WAP 2.0.

Konektivita
Telefón možno prepojiť s inými zariadenia predovšetkým cez Bluetooth, infraport chýba. S počítačom telefón komunikuje aj cez USB kábel, ktorého konektor je integrovaný priamo na boku mobilu. Toto riešenie je najlepšie možné a Motorola si ním získala obrovské plus k dobru. Nadôvažok, cez USB sa telefón aj nabíja a v základnom balení je USB kábel na spojenie s počítačom vrátane CD so softvérom.
V telefóne by mala byť integrovaná aj funkcia Push To Talk, v testovanom kuse sme ju však nenašli. A aj ak by v ňom bola, na Slovensku sa ešte nedá otestovať.

SkryťVypnúť reklamu

Fotoaparát
Zabudovaný fotoaparát sníma obrázky do rozlíšenia VGA, teda 640 x 480 bodov. Výsledok je, bohužiaľ, slabý a priemerný, VGA fotoaparát je vhodný len na posielanie obrázkov z mobilu na mobil.
Nastaviť sa dá zoom (4x), jas, svetelné podmienky, expozícia, rozlíšenie a tón uzávierky. Na rozdiel od V3 dokáže V8 snímať aj video vo veľkosti 176 x 144 bodov. Možnosti nastavenia sú rovnaké ako pri fotení, video môže mať dĺžku buď obmedzenú na kapacitu MMS, alebo obmedzenú celkovou kapacitou pamäte.
Fotoaparát i videorekordér, samozrejme, dokážu ukladať tak do pamäte telefónu ako aj na pamäťovú kartu.

Batéria
V telefóne je malá batéria s kapacitou 840 mAh. Telefón vydrží približne 3 dni na jedno nabitie pri pomerne častom telefonovaní, použitie Bluetooth výdrž batérie silne znižuje. Zaujímavé je, a platí to aj pre iné Motoroly, že telefón veľmi dlho vydrží s indikáciou takmer vybitej batérie.

SkryťVypnúť reklamu

Celkové hodnotenie
Motorola SLVR V8 je remeselne veľmi slušne spracovaný telefón. Má cool dizajn, je skutočne tenká a má kvalitne spracovaný kryt z hliníka. Ďalším obrovským plus je podpora pamäťových kariet a EDGE. S takýmto telefónom sa rozhodne nestratíte ani na cestách ani v kancelárii. Ak nesúhlasíte s našimi výhradami k softvéru, V8 je pre vás tá najlepšia voľba. Ak máte na softvér a jeho nedostatky rovnaký pohľad ako my, budete musieť urobiť kompromis. Buď budete pri hodnotení sotvéru zhovievavejší a uprednostníte ultratenký dizajn, alebo sa pokúsite nájsť lepší telefón od konkurencie. Ale pravdupovediac, ten tenký dizajn je silné, silné lákadlo...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 805
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 076
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 934
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 637
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 057
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 128
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 058
SkryťZatvoriť reklamu